Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraCo po gimnazjum? Propozycje kierunków zawodowych na rok 2013/2014

Ikona
(Zam: 10.04.2013 r., godz. 10.30)

Powiat wyszkowski podejmuje kolejną próbę utworzenia w Zespole Szkół nr 2 oddziału kształcącego przyszłych techników urządzeń i systemów techniki odnawialnej.

Jest to już drugie podejście do tego nowatorskiego kierunku. W ubiegłym roku klasa nie została uruchomiona ze względu na brak chętnych. Technikum o specjalności „Odnawialne źródła energii” będzie przygotowywało pracowników do kierowania produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Jak informują pomysłodawcy kierunku, absolwent będzie mógł pochwalić się znajomością budowy, zasad eksploatacji i montażu elektrowni wiatrowych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła, zasad eksploatacji źródeł energii geotermicznej i technologii produkcji roślin energetycznych. Będzie też posiadał wiedzę związaną z budową i zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych, pozyskiwaniem energii z biomasy i odpadów organicznych. Nauczy się również prawidłowego prowadzenia gospodarki energetycznej.
Jak informuje Krzysztof Arbaszewski, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, jest propozycja uruchomienia technikum o specjalności „opiekunka środowiskowa” w Szkole Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół w Długosiodle. Nie jest to jednak nowy pomysł, bo rekrutacja na podobny kierunek prowadzona była też w ubiegłym roku, wówczas chętni zapisywali się na specjalność „opiekun osoby starszej”.
- Jest to próba wyjścia naprzeciw zapotrzebowaniu. Wiemy, że absolwenci takiego kierunku łatwiej znajdują później pracę – uzasadnia Krzysztof Arbaszewski.
Reszta kierunków pozostaje bez zmian. Niektóre szkoły zawodowe zamierzają, wzorem lat ubiegłych, uruchomić kierunki wielozawodowe, takie znajdą się w ZS nr 1, ZS w Długosiodle i ZS w Zabrodziu. Chętni zgłaszają deklaracje, w jakich zawodach chcieliby się kształcić. Tych kierunków może być nawet 6-8. Podstawa programowa jest wspólna dla wszystkich kierunków zawodowych, natomiast teoretyczne podstawy zawodów uczniowie zdobywają w formie kursowej, realizowanej przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Wyszkowie lub centrach w Makowie, Warszawie czy Przasnyszu. Szkolenie odbywa się na zasadzie wymiany – wyszkowski CKP też przyjmuje kursantów z innych miast, czasami nawet spoza województwa mazowieckiego. Uczniowie „wielozawodówek” praktykują u rzemieślników i innych pracodawców.
Technikum w Zespole Szkół nr 1 zamierza kształcić w zawodach technik budownictwa, technik obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych, technik cyfrowych procesów graficznych, technik hotelarstwa. Zespół Szkół nr 2 planuje uruchomić technikum o specjalnościach: elektryk, logistyk, spedytor, handlowiec, informatyk, technik pojazdów samochodowych, w zasadniczej szkole zawodowej uczniowie będą się uczyć fachu elektryka i mechanika pojazdów samochodowych. W technikum, w Zespole Szkół w Długosiodle mają być realizowane specjalności: technik agrobiznesu i technik ekonomista, a w tamtejszej Szkole Policealnej dla Dorosłych: technik rachunkowości. Zespół Szkół w Zabrodziu, w ramach technikum otworzy specjalności: technik żywienia i usług gastronomicznych, w zakresie Zasadniczej Szkole Zawodowej: kucharz i piekarz, natomiast w Szkole Policealnej powstanie profil: opiekun medyczny (dla absolwentów szkół średnich – roczny cykl).
Propozycje kierunków musi jeszcze zaopiniować Powiatowa Rada Zatrudnienia. 26 kwietnia Starostwo we współpracy z Urzędem Miejskim chce zorganizować targi edukacyjne w hali WOSiR, na których swoją ofertę edukacyjną zaprezentują wszystkie szkoły z powiatu.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Asia, w dniu 11.04.2013 r., godz. 18.50
Dobrze, że dano sobie spokój z technikum farmacji! W aptekach drożyzna, coraz więcej z nich świeci pustkami i chyba niektóre padną.
o
Dodane przez adam, w dniu 11.04.2013 r., godz. 20.10
apteki nigdy nie padna bo chorych nie ubywa i czlowiek z wielu rzeczy zrezygnuje ale nie z lekow czy chleba
Dodane przez Asia, w dniu 11.04.2013 r., godz. 21.25
Kilka już padło. Po prostu jest ich za dużo, takie to trudne do zrozumienia? Coraz więcej ludzi nie stać na leki... Pisałam to w kontekscie, że nie warto inwestowac w nieprzemyślane na niskim poziomie kierunki np. technik farmacji (w Wyszkowie).
Dodane przez Samson, w dniu 11.04.2013 r., godz. 22.21
Kursik "miotlarza" by się przydał, PO tej szałajdzie będzie trzeba Wyszków POsprzątać!
Dodane przez xgr, w dniu 12.04.2013 r., godz. 07.50
cos padlo a jeszcze wiecej powstalo

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl