Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaOpieka nad zwierzętami w Zabrodziu

(Zam: 03.04.2013 r., godz. 10.30)

Na ostatniej sesji 21 marca Rada Gminy Zabrodzie przyjęła program opieki i zapobiegania bezdomności zwierząt.

Programem, który gmina będzie realizowała w 2013 r. objęte zostały przede wszystkim psy, koty i zwierzęta gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez właściciela, a nie ma możliwości jego ustalenia. Z programu gmina wyłączyła koty wolno żyjące, tzn. takie, które możemy spotkać w budynkach gospodarczych. Program zakazuje wyłapywania i wywożenia ich, a nakazuje stwarzanie odpowiednich warunków bytowania w dotychczasowym miejscu. Priorytetem programu jest zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, dokarmianie wolno żyjących kotów, odławianie bezdomnych, obowiązkowa sterylizacja i kastracja w schronisku, poszukiwanie właścicieli, usypianie ślepych miotów, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w sytuacji wypadków drogowych, współpraca z gospodarstwem rolnym, w którym bezdomne zwierzęta gospodarskie znajdą schronienie. W założeniach programu znalazła się tez edukacja mieszkańców Zabrodzia w zakresie podmiotowego, a nie przedmiotowego traktowania zwierząt.
W budżecie zostały już zabezpieczone środki na zadania realizowane w ramach programu. Gmina zamierza przeznaczyć 1 300 zł (netto) za przyjęcie i utrzymanie psa w schronisku (1 sztuka), 1 000 zł opłaty ryczałtowej za miejsce dla psów w schronisku, przygotowanie i opiekę nad zwierzęciem przed i po sterylizacji lub kastracji, poszukiwanie właścicieli, zapewnienie opieki weterynaryjnej, uśpienie ślepego miotu. Pieniądze na te cele powędrują do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Ostrowi Mazowieckiej, z którym gmina podpisała umowę o współpracy. 300 zł (netto) za sztukę będzie kosztowało gminę wyłapywanie bezdomnych psów, zaszczepianie ich przeciwko wściekliźnie i dostarczanie do schroniska. Zajmie się tym firma Marka Kośnika z Wyszkowa. 29 zł (netto od sztuki ( za dobę) gmina zapłaci gospodarstwu rolnemu Aliny Ołdak za zapewnienie miejsca bezdomnym zwierzętom gospodarczym.
A.B.

Komentarze

Osy na łańcuchach
Dodane przez mieszkanka, w dniu 28.12.2013 r., godz. 12.39
Ciekawe, jak wygląda ten program edukacji i egzekwowanie zakazu trzymania psów na łańcuchu dłużej niż 12 godzin, skoro wystarczy przejechać się przez wieś i gołym okiem widać, w jakich warunkach trzymana jest większość psów. Uchwała działa tylko na papierze, policja i gmina nie egzekwują prawa!

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta