Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaSzkolenie dla samorządowców

(Zam: 03.04.2013 r., godz. 10.30)

27 marca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Brańszczyku odbyło się szkolenie radnych z zakresu ich praw i obowiązków. W spotkaniu uczestniczyli również sołtysi i pracownicy urzędu. Szkolenie poprowadził zastępca redaktora naczelnego „Wspólnoty dla samorządów” Zdzisław Majewski.

Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzymała książkę „Prawa i obowiązki radnego. Poradnik na kadencję 2010-2014”. Tematów wartych omówienia było wiele. Przede wszystkim radni poznali zakres swych obowiązków wynikających z pełnionych funkcji. Zapoznali się z prawami i obowiązkami na sesji rady gminy – procedurą uchwałodawczą. Prowadzący mówił też o sprawach dotyczących statutu Urzędu Gminy – jego stosowaniu i interpelacjach radnego. Zebrani zapoznali się z funkcją kontrolną rady gminy i powiatu, planowaniem i organizacją prac komisji rady i klubów radnych. Dowiedzieli się o przepisach antykorupcyjnych, m.in. o zakresie praw radnego i udziału w głosowaniu. Prowadzący wytłumaczył zebranym podstawowe pojęcia, m.in. czym jest samorząd terytorialny.
– Administracja rządowa ma tylko nadzór nad administracją samorządową. Pierwsza z nich może zakwestionować akty administracji samorządowej, ale tylko pod względem negacji prawnej – powiedział Zdzisław Majewski. – Może uchylić uchwałę rady gminy, kwestionując jej niezgodność z systemem prawnym (np. konstytucją, ustawami, rozporządzeniami) – dodał.
Suwerenność finansowa to kolejna kwestia, o której wspomniał.
– Z suwerennością finansową jest różnie – kontynuował. – Jest ona zależna od uchwalanego budżetu. Podstawą budżetu są dochody, subwencje i dotacje – zaznaczył.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta