Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2020 r., imieniny Krystyny, Sabiny

Ocieplenie i cel edukacyjny

Ikona
(Zam: 03.04.2013 r., godz. 10.30)

W tym roku w pomieszczeniu dawnej kotłowni internatu I Liceum Ogólnokształcącego powstanie Mazowieckie Edukacyjne Centrum Energii Odnawialnej – miejsce, gdzie młodzież będzie mogła poznawać tajniki nowoczesnych technologii związanych z pozyskiwaniem energii z alternatywnych źródeł.

Zadanie to drugi etap realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, a realizowanego przez samorząd powiatowy. Jego celem jest ocieplenie budynków użyteczności publicznej powiatu i stworzenie Centrum. W pierwszym etapie przedsięwzięcia termomodernizacji poddany został budynek Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, a także Centrum Kształcenia Ustawicznego. Prócz tego, że inwestycja pozwala na oszczędności w ogrzaniu pomieszczeń, to dzięki niej zniszczone elewacje obu obiektów zyskały atrakcyjny wygląd.
W tym roku Starostwo zaplanowało termomodernizację budynku internatu I LO, w ramach której zostanie wykonane m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu, wymiana drzwi i okien, wymiana instalacji centralnego ogrzewani, budowa instalacji kolektorów słonecznych.
- Zmieniła się pierwotna koncepcja zamontowania baterii słonecznych – z dachu stołówki na dach internatu. To wymagało wykonania dodatkowych projektów, zmiany pozwolenia na budowę – informuje wicestarosta Zdzisław Bocian. – Jest to bardziej celowe rozwiązanie. Nie ma ono wpływu na kwestie dofinansowania, nie podwyższa kosztów – zapewnia.
W ramach projektu otwarte zostanie również Mazowieckie Edukacyjne Centrum Energii Odnawialnej, powstaną instalacje: kolektorów słonecznych termicznych, baterii fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej, pompy ciepła z wymiennikami gruntowymi, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kompleksowego węzła cieplnego zasilanego z sieci miejskiej, systemu sterowania wszystkimi instalacjami i monitorowania, systemu przekazywania parametrów pracy wszystkich instalacji do współpracujących z Centrum pracowni szkolnych w województwie. Ma z niego bowiem korzystać nie tylko młodzież z powiatu.
- Uczniowie będą mogli poznać sposoby pozyskiwania energii odnawialnej. Będzie też możliwość przekazania tej wiedzy nie tylko naszym uczniom, ale też innych powiatów województwa mazowieckiego – mówi wicestarosta Z. Bocian.
Dodaje, że w ramach Centrum powstanie sala konferencyjna. Mają się w nim znaleźć nowy sprzęt komputerowy i multimedialny.
Starostwo ogłosiło przetarg na wykonanie inwestycji – oferty można składać do 9 kwietnia.
Według Zdzisława Bociana, robót nie uda się zakończyć przed nowym rokiem szkolnym.
- Większość prac na pewno będzie wykonanych przed 1 września – dodaje.
Według zapisów w dokumentacji przetargowej, inwestycja ma się zakończyć do 31 października.
Kilka tygodni temu wyszkowski szpital rozpoczął podobną inwestycję, również współfinansowaną przez Unię Europejską – termomodernizacją objęte są budynki: administracyjny, przychodni specjalistycznych z apteką oraz warsztatowo-garażowy. Inwestycja połączona jest z budową kolektorów słonecznych i wymianą wyposażenia na energooszczędne.
J.P.

Komentarze

Dodane przez O.N.A., w dniu 03.04.2013 r., godz. 22.30
Najwyższy czas żeby przy trasach tranzytowych trochę zadbać o wizerunek Wyszkowa. Proszę tylko dobrze zastanowić się nad kolorystyką elewacji, bo ta na CKP jest jedną wielką pomyłką. Koszmar!
Dodane przez Wlad, w dniu 03.04.2013 r., godz. 22.40
Żółciasto-zieloniasto na rogu IAWP i Dworcowej to naprawdę koszmar. Kto za te "kwiatki" odpowiada?
Dodane przez Asia, w dniu 03.04.2013 r., godz. 23.21
Internat doczeka się wreszcie estetycznej elewacji. Warto jeszcze pomyśleć o chodniku przed internatem, bo takiego skansenu niema w całym mieście.
Dodane przez Kazik, w dniu 04.04.2013 r., godz. 08.51
Już kilka lat temu wymienione zostały okna, najwyższa pora na elewację i uporządkowanie terenu przed internatem.
Dodane przez zielona, w dniu 06.04.2013 r., godz. 00.08
Już uporządkowali wycinając wszystkie drzewa wzdłuż dziurawego chodnika...
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 06.04.2013 r., godz. 21.16
Było zapotrzebowanie na drewno to wycięli.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl