Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

Sztuka pasyjna po raz kolejny

Ikona
(Zam: 27.03.2013 r., godz. 10.30)

Misterium Męki Pańskiej jest pasyjnym widowiskiem obrazującym mękę i śmierć Chrystusa. Największe z nich odbywają się w Warszawie, Poznaniu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Ołtarzewie czy w Bydgoszczy. W Niedzielę Palmową mieszkańcy Wyszkowa po raz kolejny mogli obejrzeć sztukę pasyjną w wykonaniu Chóru Parafii pw. Św. Rodziny.

24 marca o godz. 15.30 i 19.00 w WOK „Hutnik”, podobnie jak w roku ubiegłym, odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Tydzień wcześniej misterium przedstawiono w kościele Św. Rodziny, podczas rekolekcji. Misterium podzielono na kilka części. Zebrani obejrzeli sceny z Wieczernika, gdzie Chrystus spożywał paschę z dwunastoma apostołami, modlitwę i czuwanie w Ogrodzie Oliwnym, w którym Jezus był kuszony przez szatana i wydany przez Judasza. Widzowie obejrzeli sąd Piłata, drogę krzyżową i scenę ukrzyżowania na Golgocie. Ostatnia część inscenizacji „Powrót do Wieczernika” przedstawiła moment wyczekiwania i radości ze zmartwychwstania Zbawiciela. W rolach głównych wystąpili: Adam Szczerba jako Jezus i Danuta Gąsiewska grająca Maryję. Agnieszka Pękul wcieliła się w postać Anioła, Diabła zagrał Leszek Czarnik, apostołów – Jana zagrał Zbigniew Zglec, Piotra – Wojciech Świadkowski, a Judasza – Wojciech Rutkowski. Postać św. Weroniki zagrała Zofia Jeż. Oprawą muzyczną zajął się Tomasz Świeżak, dyrygent chóru.
– Wyuczenie roli to nie wszystko – powiedziała Danuta Depta, reżyser spektaklu. – Są jeszcze stroje, elementy scenografii, muzyka. To wszystko musi współgrać, aby oddać najwierniej to. co miało miejsce 2 000 lat temu – dodała.
W Polsce pierwsze misteria opierały się na kanwie XVI-wiecznej „Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka. Inscenizacje zachęcają do refleksji i zadumy.
– Jest to szczególny czas w Kościele – powiedziała Danuta Depta. – Spektakl poruszył widzów – dodała.
M.P.

Komentarze

Dodane przez Bożena, w dniu 27.03.2013 r., godz. 18.44
W przerwie między jednym wsadem do piekarnika, a drugim oraz innymi przedświątecznymi pracami... Byłam w niedzielę na tym przedstawieniu. Jestem naprawdę podbudowana tą wspaniałą inicjatywą i rozmachem. Przyznam, że łezka się w oku kręciła. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i świątecznie.
Dodane przez Inka (mała Inka), w dniu 28.03.2013 r., godz. 07.50
Wesołego Alleluja!!! na misterium Męki Pańskiej była moja mama. Cały niedzielny wieczór tym żyła. Była na sztuce - po obiedzie, a chciała iść jeszcze na g. 19! Gratulacje. (W imieniu własnym i mamy)
Dodane przez Rabe, w dniu 28.03.2013 r., godz. 10.53
Panie prowadź nas. Szczerba na burmistrza!
Dodane przez Zonk, w dniu 28.03.2013 r., godz. 11.30
Oj przydałoby się trochę świeżej krwi. Chętnie widziałbym go na miejscu Warpasa.
Dodane przez $$$, w dniu 28.03.2013 r., godz. 12.40
Dużo dobrego słyszałem o tym przedstawieniu.
Dziękuję
Dodane przez Wanda, w dniu 28.03.2013 r., godz. 15.30
Drodzy państwo, ja również miałam tę przyjemność obejrzenia tego wspaniałego przedstawienia. Misterium Męki Pańskiej, w wykonaniu członków Chóru Parafii pw. Św. Rodziny, bardzo mnie wzruszyło i urzekło. Naprawdę nie spodziewałam się, że wszystko tam będzie na tak wysokim poziomie. Jestem wdzięczna za to, że mogłam w tym Wydarzeniu uczestniczyć. Całemu zespołowi należą się wielkie brawa i słowa uznania. Na koniec chciałabym złożyć Wam wszystkim świąteczne życzenia. Niechaj łaska Pana zawsze będzie z Wami. Dziękuję
Dodane przez Pipi, w dniu 28.03.2013 r., godz. 17.43
Pani Danuto, spektakl naprawdę poruszył widzów, słyszałam, że wielu z nich miało ze wzruszenia łzy w oczach. Teraz żałuję, że nie widziałam tego przedstawienia. Wesołych Świąt życzę całemu zespołowi.
Dodane przez Golem, w dniu 28.03.2013 r., godz. 21.08
Tak jest to sprawa, w którą warto zainwestować. Może być świetną wizytówką miasta, POd warunkiem, że swojej facjaty nie wsadzi tam żaden z burmistrzów i nie dacie sobie jej schrzanić przez ludzi od tzw. wyszkowskiej kultury. Pozdrawiam!
Dodane przez Fan, w dniu 28.03.2013 r., godz. 21.47
Szczere gratulacje, również nie spodziewałem się takiego rozmachu i dbałości o szczegóły. Stroje, rekwizyty, korona cierniowa Chrystusa, scenografia, świetnie dobrana muzyka i gra aktorów a szczególnie wcielony w rolę Jezusa Adam Szczerba. Mistrzowskie występy zaliczyli Pan Czarnik w roli kuszącego szatana. Rutkowski - Judasza, Pani Gąsiewska i pozostali Wszystkim życzę zdrowych i spokojnych świąt. Wesołego Alleluja!!!
Dodane przez Daria, w dniu 28.03.2013 r., godz. 22.40
Brańszczyk w podobnym tonie ma swoje Jasełka na Bielińskiej Górze (prawdziwa wizytówka gminy), Wyszków może z Misterium uczynić swój "towar" eksportowy. Gratuluję, również słyszałam same pozytywne opinie. Pozdrawiam
Dodane przez Jan4P, w dniu 28.03.2013 r., godz. 23.13
Pan Czarnik w roli szatana był perfekcyjny. Kusił w bardzo ekspresyjny sposób. Nie wiem czy był casting, ale Pan Szczerba został perfekcyjnie dobrany do roli. Po obejrzeniu przedstawienia stałem się jego fanem zgadzając się z Darią, że jest to materiał na wyszkowski "towar eksportowy". Wesołych Świąt!
Dziwić się mają jedynie prawo niewierzący!
Dodane przez RóżaL., w dniu 28.03.2013 r., godz. 23.38
Czy jest szansa na obejrzenie tego Misterium? Okres po świętach to nadal Okres Zmartwychwstania Pańskiego. Czas równie dobry na odtworzenie przedstawienia. Jestem gotowa zebrać podpisy za tą sprawą. Na pewno byłoby wielu chętnych :)
Wesołego Alleluja!
Dodane przez Wanda, w dniu 30.03.2013 r., godz. 18.02
Niech odrzucony kamień, pustka grobu odnowią nasze serca, aby każdy nasz krzyż, cierpienie i śmierć rodziły w nas nowe życie! Otwierajmy nasze serca na przeżycie tych Wielkich Tajemnic i przyjęcie obfitości łask, które Chrystus otwartymi szeroko ramionami z Krzyża i otwartym włócznią sercem nam nieustannie daje. ŻYCZĘ POKOJU SERCA, UFNEJ WIARY I RADOŚCI, KTÓREJ NIKT I NIC NAM NIE ZDOŁA ODEBRAĆ. Wszystkim Tym, którzy na łamach "Wyszkowiaka" złożyli nam życzenia. Zaczynając od kochanej redakcji i współpracownikom z Panią redaktor Justyną Pochmarą, Moniką Pękul, Ireną Prusińską, Hanną Zielińską, Agnieszką Sadowską, Agnieszką Londzin, Markiem Filipowiczem, Markiem Głowackim, Bartłomiejem Bodio, Judytą, Arturem Brzezińskim, Mariuszem Wisem i Bogdanem Grzeleckim. Staroście powiatu wyszkowskiego Bogdanowi Pągowskiemu, zastępcom: Teresie Trzasce, Zdzisławowi Bocianowi, przewodniczącej Rady Justynie Garbarczyk oraz Radzie Powiatu. Burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu, zastępcom: Adamowi Mrozowi, Adamowi Warpasowi, przewodniczącemu Rady Gminy Józefowi Biernackiemu oraz całej Radzie. Zarządowi i pracownikom PSS Wyszków oraz prezes Pani Jadwidze Tofel, Wójtowi gminy Rząśnik Pawłowi Kołodziejskiemu i przewodniczącemu Rady Krzysztofowi Soliwodzie oraz Radzie. Wójtowi gminy Zabrodzie Adamowi Ołdakowi i przewodniczącemu Rady Andrzejowi Garbarczykowi oraz Radzie. Wójtowi gminy Somianka Andrzejowi Żołyńskiemu i przewodniczącemu Rady Krzysztofowi Rakowskiemu oraz Radzie. Wójtowi gminy Brańszczyk Mieczysławowi Pękulowi, zastępcy Andrzejowi Łapińskiemu, przewodniczącej Rady Beacie Pieńkos oraz Radzie. Zarządowi, Radzie Nadzorczej i pracownikom Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie. Członkom Wyszkowskiej Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej "Szron", Zarządowi Fundacji "Idzik".
Dodane przez Antoni, w dniu 30.03.2013 r., godz. 21.32
Alleluja, Alleluja! Wesoły nam dzień dziś nastał, Chrystus bowiem zmartwychwstał. Radujcie się więc i z ufnością patrzcie w przyszłość. Niech zsyła na Was łaski i wnosi szczęście do Waszego życia. Moi kochani Wszyscy, dołączam się również do życzeń Wandy dla wszystkich wymienionych powyżej osób i instytucji. Alleluja Chwalmy Pana Chrystus zmartwychwstał. Szczęść Boże!
Wesołego Alleluja!
Dodane przez Wanda, w dniu 30.03.2013 r., godz. 23.11
Drodzy moi nie mogłam zapomnieć om tych wszystkich, z którymi przez ostatnie kilka tygodni solidaryzowałam się z ich życiowymi problemami. Niechaj Pan Nasz Jezus Chrystus zmartwychwstały nie opuszcza Was nigdy. Niech ten Symbol Światła prowadzi Was ku zbawieniu , niech ukoi Wasze dusze i serca, niech zamieszka w Was spokój i wielka radość. Pan z Wami. Wszystkim pracownikom wyszkowskiej "Soterii" z Panią Hanną Wargocką na czele oraz podopiecznym i przyjaciołom. Szczególnie bohaterom mini cyklu wywiadów pani Justyny Pochmary. Pani Mariannie (Życie z depresją), Panu Arkadiuszowi (schizofrenia), Panu Michałowi i jego dzielnej Mamie Iwonie, Pani Wisławie i jej synowi Maciejowi (W więzieniu własnego lęku), Pani Izie i Panu Marcinowi wspaniałym dzieciom chorych matek. Jeszcze raz, Bóg Wam Zapłać.
Dodane przez Iza, w dniu 31.03.2013 r., godz. 00.01
Niech łaska zmartwychwstałego Chrystusa obdarzy Was wszystkich zdrowiem, spokojem i szczęściem. Jesteście wspaniali, gdzie jak nie tu ludzie spontanicznie przechodzą do składania sobie życzeń świątecznych. Ja dołożę specjalne życzenia dla tych, u których tu "gościmy" czyli Chórowi Parafii pw. Świętej Rodziny. Pani Danucie Depta, Pani Danucie Gąsiewskiej, Pani Agnieszce Pękul, Pani Zofii Jeż oraz wszystkim Paniom nie wymienionym z nazwiska. Panom Adamowi Szczerbie, Panu Leszkowi Czarnikowi, Panu Janowi Zglecowi, panu Wojciechowi Świadkowskiemu, Panu Wojciechowi Rutkowskiemu, Panu Tomaszowi Świeżakowi. Bóg zapłać.
Dodane przez O.N.A., w dniu 31.03.2013 r., godz. 08.21
Ten szczególny okres niech będzie czasem zadumy i prawdziwej rodości zmartwychwstania. Niech światło Pana oświeci nam drogę abyśmy mogli zdążać do niego pośród największych ciemności. Dąłączm do wszystkich powyższych życzeń i składam takie również wszystkim tym, którzy są tu z nami na co dzień, naszym forumowiczom i komentatorom. Paniom: Wandzie, Bożenie, Bebe, Izie, Pipi, Darii, Marii, RóżyL. Ince (małej), INCE, KrólowejB., ka78, Asi, Sprzątaczce, Kamie, UrzędiczceNS, Zołzie, Pani, Także Panom: Antoniemu, Jan4P, Zdzichowi, Wladowi, Fanowi, Grzesiowi, Jackowi, Golemowi, Kenowi, Kongowi, Zenowi, $$$, Samsonowi, Zonkowi, oservatorre, Widzowi, TD, Pies, Barbapapa, Chruszczowowi, C14, Monkowi, 123 oraz wszystkim tym, których nie odnalazłam i pominęłam. Wesołych Świąt.
Dodane przez Jan4P, w dniu 31.03.2013 r., godz. 09.15
O.N.A. uprzedziłaś mnie z zyczeniami dla naszych komentatorów :) Dokładam do nich również swoje. Do wszystkich poprzednich. Spokojnych, wypełnionych Zmartwychwstaniem Pańskim Świąt Wielkiej Nocy. Prawdziwie przyjaznych i rodzinnych spotkań. Przyjaźni i prawdy. Życzenia te składam również wszystkim czytelnikom, którzy z różnych powodów nie sa naszymi komentatorami. Pozdrawiam Świątecznie. Pan z Wami. Alleluja!
Dodane przez Pipi, w dniu 31.03.2013 r., godz. 09.24
Moi mili przyjaciele. Nie będę wymieniała tu wszystkich Was, bo tylko bym się powtarzała. Ale pozwolę sobie wyróżnić kilka osób, z którymi zawsze miło i rzeczowo mi się dyskutowało. Są to Wanda, O.N.A., Iza, i bebe (miło czytać jej opinie), Jan4P no i oczywiście św. Antoni oraz stanowczy Zdzich. Także Jacek, Golem i Wlad. Lubię Fana bo sama jestem Fanką :) i reszcie życzę: Nadziei na lepsze jutro, prawdziwych i szczerych uczuć , ciepła rodzinnego. Równiez całej społecznosci naszej wyszkowskiej "SOTERII", Redakcji, Sponsorom.
Dodane przez Fan, w dniu 31.03.2013 r., godz. 15.36
Ciepłych i wiosennych Świąt Wielkiej Nocy całej społeczności Wyszkowiakowej. Szczególne życzenia i pozdrowienia składam komentatorom: Antoniemu, Zdzichowi, Jan4P, Bożenie, Pipi, Izie i O.N.A. i innym, redakcji, Soterii, Klubowi Bug Wyszków, Parafi św. Idziego w Wyszkowie.
Dodane przez ka78, w dniu 31.03.2013 r., godz. 17.35
Niejako wywołana i ja chciałam Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Jezus zmartwychwstał, teraz kolej na nas. Odnajdźmy w sobie jego światło, niech nam oświetla dalszą drogę byśmy już nigdy nie musieli błądzić. Alleluja! Chwalmy Pana.
Dodane przez Zdzich, w dniu 31.03.2013 r., godz. 18.50
Wesołego Alleluja! Niech nam nigdy nie zabraknie tu dobrego słowa naszego Antoniego. Ciętego języka Bożeny, celnych uwag Wandy i bebe. Cieszmy się Zmartwychwstaniem Jezusa, który nas poprowadzi do zwycięstwa. Pozdrawiam wszystkich komentatorów i czytelników.
Dodane przez bebe, w dniu 31.03.2013 r., godz. 19.45
Wszystkim Państwu serdeczne życzenia składam. Wesołego Alleluja :) proszę się nie przejadać, ja niestety chyba zbyt pofolgowałam ...
Dodane przez Grześ, w dniu 31.03.2013 r., godz. 19.50
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy. O.N.A. - zawsze wiedziałem, że z Ciebie jest porządna "kobita". Wiara komentatorów na Wyszkowiaku to ekipa, której losy Wyszkowa nie są obojętne. Pozdrawiam świątecznie - Grześ.
Dodane przez Wlad, w dniu 31.03.2013 r., godz. 20.44
Bebe - gdybyś zaapelowała rano... :), tyle świątecznych smakołyków i nawet gdyby spróbować ich choć po troszku to i tak nazbiera się tego dużo. Nie przez przypadek w zdecydowanej większości życzeń pada słowo "zdrowych" :) Obiecuję, że kolacja będzie leciutka :) Zdrowych i Wesołyś Świąt.
Dodane przez Zen, w dniu 31.03.2013 r., godz. 21.09
Pierwszy radosny dzień świąt mija, jutro "lodowy śmigus -dyngus" uważajcie, żeby nie przesadzić z oblewaniem. Bardziej na miejscu będzie delikatne natarcie śniegiem i zabawa w snieżki. Życzę Wam wszystkim wymienionym tu na forum, abyście zawsze podążali ścieżką swiatła i prawdy, abyście nie dali się zwieść złu za 30 marnych srebrników, wszyscy później mogą tego gorzko żałować. Nie bądzcie Judaszami! Alleluja!
Dodane przez Samson, w dniu 31.03.2013 r., godz. 22.37
30 Judaszowych srebrników. Chroń Panie to miasto przed cynicznymi Judaszami, którzy co dzień zaprzedają się w imię fałszywego postępu i "naszego dobra". Alleluja
Dodane przez Asia, w dniu 31.03.2013 r., godz. 22.52
Dziękuję O.N.A. oraz wszystkim na tym forum za świąteczne życzenia. Jesteście niesamowici. Wszystkiego dobrego. Bebe, nie tylko Ty miałaś świąteczny apetyt :) Jutro będzie zdecydowanie racjonalniej. Trzymajcie się ciepło.
Judycie
Dodane przez Jan4P, w dniu 31.03.2013 r., godz. 23.23
Specjalne Życzenia składam naszej nieocenionej felietonistce Judycie, która jak nikt wcześniej, z właściwą sobie błyskotliwością przedstawia otaczającą nas rzeczywistość. Spełnionych Świąt!
Księga Izajasza 53
Dodane przez Golem, w dniu 31.03.2013 r., godz. 23.36
"On był przybity za nasze grzechy, starty za nasze winy. Jego ranami zostaliśmy uzdrowieni"

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl