Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Zobaczyć jak przetwarzają śmieci gdzie indziej

Ikona
(Zam: 27.03.2013 r., godz. 10.30)

Miejski radny Jan Abramczyk zaproponował burmistrzowi zorganizowanie wyjazdu do zakładu przetwarzania śmieci, podobnego do tego, który ma powstać w dzielnicy przemysłowej Wyszkowa. Zainteresowani mają się przekonać, jak funkcjonuje tego typu instalacja.

Ma to być próba odpowiedzi na wątpliwości dotyczące zakładu produkcji biomasy z odpadów komunalnych, który chce wybudować firma Błysk-bis z Makowa Mazowieckiego. Jak pisaliśmy w poprzednim numerze, firmy i mieszkańcy ul. Przemysłowej protestują przeciwko jej powstaniu – boją się skażenia środowiska, smrodu, hałasu, gryzoni.
- Czy nie wskazane by było, żeby zorganizować wyjazd do istniejących tego typu zakładów utylizacji śmieci, żebyśmy sami przekonali się jak to wygląda, porozmawiali z mieszkańcami? – proponował na wtorkowej sesji Rady Miejskiej Jan Abramczyk przypominając, że podobny wyjazd kilka lat temu odbył się do Czarnej Białostockiej.
Wtedy chodziło o sprawdzenie jak działa cynkownia w związku z planowaną inwestycją firmy Cynkomet.
- Przekonaliśmy się, że ubrania nam nie pogryzło. Uznaliśmy, że zakład nie jest zagrożeniem – powiedział.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zgodził się z pomysłem radnego. Jak zapowiedział, wyjazd mógłby być przeznaczony m.in. dla radnych, mediów, przedstawicieli protestujących.

Marynarek nie „zjadło”
Podczas sesji burmistrzowie po raz kolejny łagodzili obawy mieszkańców dotyczące planowanego przez Błysk-bis zakładu.
- Wspieramy ścieżką urzędową te działania i inicjatywy, które polegają na zamyśle wybudowania takiej instalacji w Wyszkowie – powiedział Adam Mróz.
Jak podkreślił, Rada Miejska poprzedniej kadencji część dzielnicy przemysłowej zakwalifikowała jako teren, gdzie można prowadzić inwestycje szczególnie uciążliwe.
- Zmiana była realizowana przy okazji wniosku firmy Cynkomet, która wtedy przygotowywała się do wybudowania i otwarcia swojego zakładu – przypomniał. – W tamtym czasie temat wywołał wiele emocji, trochę żartobliwie mówiono, że cynk będzie fruwał i „zjadał” marynarki. Tak się nie stało – dziś zakład zatrudnia blisko sto osób i możemy być dumni, że na terenie Wyszkowa taka firma została zlokalizowana.
Zaznaczył, że każdy podmiot, który chce wybudować tego typu zakład, musi spełniać ściśle określone wymogi.
- Musimy te fobie przezwyciężyć. Przecież nie dopuścimy zakładu, gdzie będą szczury, gryzonie i inne uciążliwości. Pod względem technologicznym, wymogów środowiska od czasu Cynkometu poszliśmy jeszcze bardziej do przodu – powiedział. – Jeśli ta instalacja powstałaby zgodnie z wymogami prawa i do niej można by było wywozić nasze odpady, to mielibyśmy chyba pewność, że koszt zebrania i zagospodarowania śmieci byłby niższy.

Protesty – rzecz naturalna
Argumentem finansowym posłużył się także burmistrz Grzegorz Nowosielski.
- Powstanie zakładu na terenie gminy Wyszków dałoby szansę obniżenia ceny za śmieci i to jest, moim zdaniem, nasz samorządowy interes – powiedział. – Co najmniej niekonsekwencją jest, kiedy dana osoba jednocześnie krytykuje i cenę za śmieci i ideę powstania zakładu ich przetwórstwa w dzielnicy przemysłowej.
Sprzeciwów mieszkańców nie uznał za nic nadzwyczajnego.
- Protest społeczny w demokratycznym państwie prawa jest rzeczą naturalną i zjawiskiem powszechnie spotykanym – ocenił. – Inną sprawą jest, że nie zawsze organy wydające decyzje podzielają obawy społeczeństwa i postępują zgodnie z wolą protestujących. Jest pewna grupa osób, która jest przeciw, ale też jest grupa, która jest za. Rozmawiamy na komisjach i sesjach na temat ceny śmieci. Nasza, analizowana przez ceny innych samorządów, jest raczej niższa od średniej. Ona w powiecie jest rzeczywiście wyższa niż w innych gminach, dlatego że ustalając tę opłatę doszliśmy z radnymi do wniosku, że ma pokrywać całość tej operacji, żeby samorząd z własnego budżetu nie dokładał.
Burmistrz nie widzi też możliwości zlokalizowania zakładu produkcji biomasy gdzie indziej.
- Nie mamy innego miejsca, lepszego dla tego zakładu. W innym miejscu trzeba byłoby stworzyć nową dzielnicę przemysłową – zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, doprowadzić media, drogi – powiedział. – Gdyby dziś PEC miał powstać w dzielnicy przemysłowej, to też byłyby protesty. Czy dziś przyjdzie komuś do głowy protestować? Nie. Miejmy też na uwadze, że pojawiają się tu pewne emocje na zasadzie bardzo złego skojarzenia z wysypiskiem w Tumanku, które na szczęście udało się nam zamknąć. Powrotu do takiej technologii nie ma już ani na gruncie polskiego prawa ani lokalnego. Proponuję nie panikować, że jest dialog, protest. Kiedy jest stawiany kolejny budynek w zabudowie wielorodzinnej to pozostałe bloki też protestują, bo im się zabierze światło, zmniejszą się tereny zielone. Walka o własne interesy na zasadzie protestów społecznych jest powszechna i musimy się z tym po prostu zmierzyć.
Zdaniem burmistrza, zakłady, jak ten planowany w dzielnicy przemysłowej, będą powstawały „jeśli nie w Wyszkowie, to gdzie indziej”.
- Gdziekolwiek by taki zakład miał się nie ulokować i tak będą protesty. Uważam jednak, że na gruncie dialogu społecznego, spokojnych negocjacji, argumentów uda się ostudzić emocje i przekonać, że to jest dla nas szansa, a nie zagrożenie.
J.P.

Komentarze

Elyto,
Dodane przez monk, w dniu 27.03.2013 r., godz. 18.49
Ty tam jedź i tam już zostań.
Dodane przez PP, w dniu 28.03.2013 r., godz. 07.02
Ta wycieczka to na nasz koszt?????? Darmozjady.
Dodane przez Inka (mała Inka), w dniu 28.03.2013 r., godz. 07.41
Monk, kocham tak krótkie i dosadne komentarze.
Dodane przez Grześ, w dniu 28.03.2013 r., godz. 08.44
To należy zrobić też "wycieczkę" do Chylina w podmakowskiej gminie Szelków, zaraz za Narwią. Zapytać ludzi dlaczego wygnali od siebie firmę Błysk-bis?
Dodane przez Rabe, w dniu 28.03.2013 r., godz. 10.51
Rabe Chodkowski dobrze wie, że śmieci to świetny interes, a wy musicie wiedzieć, że to interes, ale naszym kosztem. Co ten człek robi jeszcze w tej radzie?
Dodane przez Zonk, w dniu 28.03.2013 r., godz. 11.28
Ten Rabe zawsze miał nosa do interesu. "Tesco tak, ale gdy JA spłacę kredyt"
Mieszkancy nie wyrazili zgody
Dodane przez Zdzicho, w dniu 28.03.2013 r., godz. 13.35
Dzielnica przemyslowe bez polaczenia obwodnica to w xxI wieku nieporozumienie i tylko nieporozumienie spowodowane przez zaniechanie realizacji takiej inwestycji,zaniechanie !Nie ma zadnych watpliwosci dla mieszkancow Wyszkowa ,w planowanym miejscu ten zaklad nie moze powstac! Abramczyk chce sie za nasze pieniadze wyrwac spod opieki domowej ! Po co ta sciema !
Dodane przez Wanda, w dniu 28.03.2013 r., godz. 15.39
A ja proponuję państwu wycieczkę do pobliskiego Radzymina, myślę, że właśnie tam moglibyście się wiele nauczyć i podejrzeć... Wstyd mi za was, bo widzę, że za wszelką cenę próbujecie wcisnąć nam to - czego nigdzie nie chcą.
Dodane przez Zdzich, w dniu 28.03.2013 r., godz. 17.26
Pani Wando, niech "szałajda" pojedzie do Pułtuska, Serocka, Węgrowa, Makowa, Przasnysza. Niech tam się naogląda, tylko, że niczego nie zobaczy bo władze z tych miast nie dopuściły, żeby firma Błysk-bis zrobiła sobie u nich spalarnię. W Wyszkowie szuka frajera, i chyba znalazła...
Panie Mróz - żałośc a do tego małość!
Dodane przez !!!, w dniu 28.03.2013 r., godz. 20.24
"...W tamtym czasie temat wywołał wiele emocji, trochę żartobliwie mówiono, że cynk będzie fruwał i"zjadał" marynarki. Tak się nie stało - dziś zakład zatrudnia blisko sto osób i możemy być dumni, że na terenie Wyszkowa taka firma została zlokalizowana..." Zapamiętajmy te słowa pana Mroza. Nie został pan senatorem i straci pan stołek burmistrza, to pewne! Jak jest naprawdę z cynkownią, niech opowie nam pański kolega, a przewodniczący Rady Gminy - Biernacki, który w cynkowni czuł się jak w swoim drugim domu. Jak się to dla niego skończyło?
właodarze
Dodane przez do wymiany, w dniu 28.03.2013 r., godz. 22.37
zmieńmy radę i burmistrzów a i w powiecie trzeba przewietrzyć. Zasiedziało się towarzystwo, przyzwyczaili do rządzenia i to do złego rządzenia. siedzą już kilka kadencji i co? I nic! Nie dbają o nas. Wracajądo rady ludzie po wyrokach, czy to jest normalne? ale to wina nasza, społeczeństwa. Jesteśmy obojętni a jak coś odwalą to się wściekamy, zmieńmy to w najbliższych wyborach
Nigdy nie ufaj nagiemu kierowcy autobusu!
Dodane przez RóżaL., w dniu 28.03.2013 r., godz. 22.46
Wyszków i brudy władzy to temat rzeka, można by panie Chodkowski nakręcić całą serię programów w rodzaju "POd Napięciem", jest pan zainteresowany? Zacznijmy od cynkowni!
Mróz - adwokat diabła!
Dodane przez Jan4P, w dniu 28.03.2013 r., godz. 22.58
Będzie pan przeklinał dzień, w którym POwołał się pan na tykająca bombę - cynkownię (senatorze). Będziemy pamiętać i przypominać, każde zło wyrządzone przez was temu miastu.
Dla przypomnienia ciekawy tekst...
Dodane przez Anonim, w dniu 28.03.2013 r., godz. 23.44
Wieściośmieci z Chylina Dodane przez Wirus, w dniu 21.03.2013 r., godz. 18.46 Od 30 czerwca 2009 r. firma Błysk-bis z Makowa Maz. dzierżawiła gminne wysypisko śmieci w Chylinach (Gmina Szelków) niedaleko Makowa. I co z tego wynikło? (...) - Mieszkańcy policzyli szybko, że kiedyś jeździło dziennie kilka śmieciarek, teraz nawet kilkanaście (...) - W ciągu dwóch tygodni zwieziono do nas tyle śmieci, co przez cały ubiegły rok. (...) - Rozumiem opór mieszkańców Chylin (Wojciech Zalewski), bo może obawiają się zmian, nowości, ale my naprawdę mamy pomysł na to wysypisko. Chcemy je zmodernizować, zbudować sortownię śmieci - powstanie tam nowoczesny zakład przetwarzania odpadów - deklaruje. (...) - Gmina dostanie od nas podatek od nieruchomości (W. Z.), marszałek Mazowsza opłatę środowiskową, i to niemałą, ludzie darmowy wywóz śmieci i pracę, a my zarobimy. (...) Zalewski szacuje, że inwestycja będzie kosztować co najmniej 2,5 mln zł. Do końca roku ma być opracowana koncepcja zagospodarowania tego terenu. Jako pierwsza ma tam stanąć sortownia z sześcioma stanowiskami (jest już zaprojektowana). Znajdzie w niej pracę kilka osób. (...) - Mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwili się składowaniu "obcych" śmieci w swojej wsi. Od 13 lipca Błysk nie zwozi do Chylin odpadów. (...) Sierpień 2009 r. Wójt Czesław Milewski rozwiązał umowę z makowską firmą Błysk-bis - Możliwość zerwania umowy dawał fakt, że Błysk nie zachował określonych w umowie warunków dzierżawy - zaczął zwozić odpady przed wykonaniem modernizacji składowiska.
"senatoŻe"
Dodane przez Bożena, w dniu 29.03.2013 r., godz. 00.14
Co ciekawego POwie nam pan jeszcze o cynkowni i zaletach spalarni śmieci? Kompromitacja, że i preses Siekierski nic tu nie wymyśli!
Dodane przez Stasiek, w dniu 29.03.2013 r., godz. 09.20
Im więcej mówią o tym syfie, że jest super, tym lepiej. Zakopią się w końcu w tym własnym g...
Dodane przez Zołza, w dniu 29.03.2013 r., godz. 14.47
A co przewodniczącego Biernackiego łączy z cynkownią?
ad. Zołza
Dodane przez !!!, w dniu 29.03.2013 r., godz. 15.29
Zapytaj "marynarkę" Mroza
Dodane przez Wlad, w dniu 29.03.2013 r., godz. 18.42
Co przewodniczący zawdzięcza cynkowni...
Dodane przez Zen, w dniu 29.03.2013 r., godz. 23.05
A tak naprawde panie Mróz to o co chodzi? Bo przecież nie o ludzi, nie o kilka miejsc pracy. Stać pana na szczerość? Oczywiście, że nie, byłoby to Polityczne samobójstwo. A na fałszu myśli pan, że jak długo POjedzie?
Inaczej, to znaczy jak ?
Dodane przez Mosiek, w dniu 30.03.2013 r., godz. 09.18
Ma byc ogladanie przetwarzania smieci inaczej ? To znaczy co i jakie rewelacje przetwarzania tych smieci ? Prawdopodobnie przetwarznie smieci inaczej juz rozpoczelo sie , poniewaz w lesie przy drodze do Nadlesnictwa Leszczydol juz takowe sie rozpoczelo.Czy podobnie ma te smieci przetwarzac inaczej firma Blysk ? W Wyszkowie wszystko jest inaczej .W dzielnicy przemyslowej,przy IAWP pojawi sie niebawem nowa kawiarnia Borka ! Ten to potrafi wszystko inaczej ! Tylko czy sasiadom tych jego inaczej to odpowiada !
123
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2013 r., godz. 10.00
Panowie po co macie jeździć i oglądac smieci w Makowie, macie ję od kilku lat na Latoszku, czy tego nie widzicie ? Każdy jadący do Warszawy, widzi co się dzieję za mostem, a Wy Radni, Burmistrzowie, Ochrona środowiska, Budownictwo, Straż Miejska NIW WIDZICIE ? Przedstawia to nieudolność Waszego działania i bezradność, w ciagu dnia przywożone są śmieci i wysypywane do doła, zasypując jednocześnie miejsce odprowadzenia wód opadowych ze Skuszewa i drogi zalane o wody nie odpłuywają, Radny Rojek wtedy się obudzi i będzie brednie opowadał, że wszystko przez Nizińskiego kopalnię.
Dodane przez nn, w dniu 30.03.2013 r., godz. 18.22
Przykładów bezprawia w naszym mieście i powiecie jest więcej, śmiecie są nie tylko na Latoszku (choć tam jest ich najwięcej, całe hałdy przywożone TIR-ami) ale i w wielu innych miejscach, a straż miejska tego nie widzi. Po 1 lipca nie będzie ich mniej, bo większość z nich nie pochodzi od gospodarstw domowych tylko są to śmieci przemysłowe, poprodukcyjne i budowlane a w tym zakresie nic się nie zmieni. Kolejne przykłady to wraki pojazdów stojące na pasach drogowych, samowole budowlane, reklamy wielkoformatowe budowane i stojące niezgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego, czy nikt tego nie widzi ?
Widziałem Judasza
Dodane przez Jan4P, w dniu 01.04.2013 r., godz. 11.01
30 srebrników - historia stara jak chrześcijaństwo. Ten typ marnie skończył...
Dodane przez Mieszko, w dniu 02.04.2013 r., godz. 00.00
Zobaczcie co się dzieje, śmieci nam przybywa (nawet tych w skrzynkach na listy)...skrzynki są EURO, tylko opłaty są w złotych...ktoś myśli jak by nas z kasy oskubać i na tym zrobić interes...który jak sądzę nie będzie dotyczył tylko naszych wyszkowskich śmieci...Pozdrawiam!!!
Dodane przez Lokis, w dniu 02.04.2013 r., godz. 09.37
Ten syf "cud inewstycja" Nowosielskiego bedzię powodował to, że ulicami Wyszkowa co dzień będzie sunęło kilkadziesiąt ciężarówek zładowanych powyżej burt syfem, który będzie u nas spalany. Ja się nie zgadzam! A Nowosielski niech lepiej zainteresuje się jego wcześniejszym "dzieckiem" CYNKOWNIĄ, bo to co sie tam dzieje urąga wszystkiemu proszę pana!!!
Dodane przez Robert, w dniu 02.04.2013 r., godz. 12.25
sluchajcie czytam komentarze i powiem wam ze niektore sa pisane chyba TYLKO po to byc cos napisac .Pelno tu wpisow ,ze ktos, cos ,gdzies ,tam ,itd a zadnych konkretow cytuje ostatni post ,,, A Nowosielski niech lepiej zainteresuje się jego wcześniejszym "dzieckiem" CYNKOWNIĄ, bo to co sie tam dzieje urąga wszystkiemu proszę pana!! co to za informacja - JESLI COS WIESZ TO NAPISZ CO TAM SIE DZIEJE I WTEDY ZAPYTAJ NOWOSIELKIEGO CO ON NA TO . albo ,,,A tak naprawde panie Mróz to o co chodzi? Bo przecież nie o ludzi, nie o kilka miejsc pracy. Stać pana na szczerość? Oczywiście, że nie, byłoby to Polityczne samobójstwo. A na fałszu myśli pan, że jak długo POjedzie? ZEN NIE MOGLES NAPISAC O CO CHODZI P.MROZOWI NAPISZ JAK COS WIESZ ? PODZIEL SIE Z INNYMI MIESZKANCAMI ,KTORZY SA MNIEJ ZORIENTOWANI OD CIEBIE ludzie dawajcie konkrety a nie piszecie pierdoly ,jesli cos wiecie to piszcie prawde a nie siejecie mętlik i zament , jak cos wiecie to sie tym dzielcie
A kontretnie
Dodane przez Pierdola, w dniu 02.04.2013 r., godz. 13.22
A konkretnie do tej Cynkowni mozna trafic od ul IAWP bez mapy tylko po odorze jaki od tego zakladu sie rozchodzi! A konkretnie to burmistrz powinien od ca 2 lat kasowac po 1tys.zl dziennie za smrodzenie. A konkretnie to Burmistrz zadnego rozpoznania nie ma i nie chce miec, wyczytalem to w slowach jego w tym artykole!A konkretnie to takich smiedzieli dziala w tym miescie wiecej ..........
Dodane przez Zdzich, w dniu 02.04.2013 r., godz. 13.23
To się nazywa dozowanie emocji! Ha. A czy to moją rolą jest informować przez komentarze? Co burmistrz nie ma na ten temat wieddzy, może zrobi konferencyjkę. Ja myślę, że pewne niewygodne rzeczy wyjdą we właściwym momencie. Tu się je jedynie sygnalizuje. Sam osobiście wiele rzeczy wiem, ale żebyś mnie mógł zrozumieć powiem, że poczekam z nimi, bliżej wyborów. Bo tak mi się podoba!
Dodane przez Robert, w dniu 02.04.2013 r., godz. 13.50
Zdzich nie wiem co jest Twoja rola jest demokracja rob co Ci sie podoba , ale pisanie komentarza cos wiem ale nie powiem , sa w pewnym stopniu tylko biciem piany . Wybpory wyborami ale jak widzisz 10 lat minelo i nic sie nie zmienilo . Jelsi wydaje nam sie cos sie dzieje w naszym miescie zle ,ze sa nadużycia, przekręty,kolesiostwo wyzysk itd to obowiązkiem jest informacja innych i działanie by to zmienić,wiem ze najlepszym czasem do rozliczen sa wybory a ażeby dobrze wybrac trzeba miec informacje . Internet to miedzy innymi forma przkazywania informacji dla zwyklych obywateli .A jak wiadomo Panstwo to obywatele a obywatele to i ja i Ty .
Dodane przez $$$, w dniu 03.04.2013 r., godz. 08.44
Tu komentarze są jednym ze sposobów informowania. Ale zgodzę się ze Zdzichem, że te skandaliczne "wisienki w cieście" trzeba zachować na odpowiednją chwilę. Wiele osób może dołożyć wiele "ciekawostek"na temat rządów - nierządów Nowosielskiego. Włos się jeży! Panie Robercie cierpliwości...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl