Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

Uniwersytet dla chcących

Ikona
(Zam: 02.11.2010 r., godz. 12.38)

Nowe przedsięwzięcie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” właśnie rozpoczęło swoje działanie. Uniwersytet III Wieku, bo o nim mowa, ma skupić osoby, które odrobinę swojego wolnego czasu chcą przeznaczyć na pogłębienie swojej wiedzy i urozmaicenie życia.

Inauguracja Wyszkowskiego Uniwersytetu III Wieku odbyła się w poniedziałek o godz. 12.00. Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Na wypełnionej po brzegi sali kameralnej zasiedli wyszkowscy seniorzy zainteresowani ideą studiowania dla przyjemności przez inicjatora przedsięwzięcia, Artura Laskowskiego, dyrektora „Hutnika” i koordynatorkę Wyszkowskiego Uniwersytetu III Wieku, Mariannę Ślubowską.

Wykład inauguracyjny wygłosił doc. dr Romuald Dobrzeniecki, prorektor ds. filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica – szkoły, która patronuje wyszkowskiemu Uniwersytetowi. Na temat odczytu wybrał wychowanie do wyboru dobra i odrzucenia zła – jak podkreślił „temat bliski wszystkim i podejmowany często w obecnych czasach”. Przedstawił go w świetle filozofii chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania Jana Pawła II. Wykład wywołał ożywioną dyskusję na sali.

Po części oficjalnej nastąpiła artystyczna. Na sali widowiskowej przez słuchaczami Uniwersytetu wystąpiła Hanna Gajowniczek i uczestnicy prowadzonych przez nią zajęć tańca w kręgu.

Ostatnim punktem programu inauguracji było spotkanie informacyjne. Marianna Ślubowska wraz z Arturem Laskowskim przedstawili obecnym idee i zasady funkcjonowania Uniwersytetu.

- Świadomie z panią Marią nie zaplanowaliśmy wykładów na cały rok, licząc, że to państwo zaproponują tematykę prelekcji. Zależy nam, by Uniwersytet od początku do końca był tworzony przez jego słuchaczy – powiedział dyrektor „Hutnika”.

Marianna Ślubowska opowiedziała o początkach uniwersytetów dla seniorów.
Pierwszy powstał we Francji w 1972 roku, w Warszawie zaś trzy lata później. Obecnie w Polsce istnieje ich już dwieście i skupiają w swoich szeregach około 50 tys. ludzi. Wszystkie Uniwersytety działają pod patronatem wyższych uczelni. Nasz, wyszkowski, pod swoje skrzydła wzięła Szkoła im. Pawła Włodkowica.

Sesje naukowe Uniwersytetu III Wieku będą się odbywać co dwa tygodnie – w środy w samo południe. Najbliższy wykład już 10 listopada.
Artur Laskowski zdradził, kto został zaproszony do wygłoszenia prelekcji jeszcze w tym roku. Są to m.in.: Andrzej Komorowski – seksuolog, psycholog i znany dziennikarz, dr Jacek Putz – gerontolog, wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Barbara Szatur-Jaworska – prodziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Daria Galant – literatka, pisarka, filmowiec.

Oprócz udziału w sesjach naukowych każdy z uczestników Uniwersytetu może zapisać się do kółek zainteresowań. Na razie zaproponowano następujące: klub filmowy, koło taneczne, lektorat języka angielskiego, koło informatyczne, koło turystyczno-krajoznawcze. Bliższych informacji udziela pani Maria Ślubowska oraz pani Małgorzata Wyszyńska, organizator imprez w ośrodku kultury.

M&M’s

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl