Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

Nie masz skrzynki? Możesz zapłacić nawet 10 000 zł

Ikona
(Zam: 20.03.2013 r., godz. 10.30)

Nawet 10 000 zł może wynieść kara za brak skrzynki pocztowej na domu czy ogrodzeniu posesji. To nowe rozwiązanie, które weszło w życie wraz ze zmianami w prawie pocztowym liberalizującymi rynek tych usług.

Jak zapisano w ustawie obowiązek ten jest realizowany „w budynkach jednorodzinnych – przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości; w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeśli posiadają odrębny adres” .
W budynkach wielorodzinnych kilka lat temu wprowadzono tzw. euroskrzynki, co wiązało się z wymianą starych na nowe, o określonych parametrach. Jak mówi rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski, większość spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wywiązała się z tego obowiązku przed 2008 r. Większy problem jest z właścicielami domów jednorodzinnych. Prezes UKE ma prawo ukarać osobę, która nie zamontowała skrzynki na listy. Parlamentarzyści, którzy przyjęli ustawę pod koniec ubiegłego roku zdecydowali, że kara może wynieść od 50 do 10 000 zł. „Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu” – brzmi jeden z artykułów ustawy. „Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeśli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek” .
- Ustawodawca uznał, że nie tylko trzeba przepisy doprecyzować, ale też wprowadzić kary, bo jeśli jest nakaz, to za nim powinna być sankcja – mówi J. Strzałkowski.
Jak informuje, na razie nie było przypadku nałożenia kary. Prezes UKE miał, póki co, niewiele czasu na skorzystanie z tej możliwości – ustawa weszła w życie 1 stycznia tego roku.
- Nie przeprowadzamy generalnych kontroli – mówi rzecznik UKE. – Będziemy reagować tylko na te zgłoszenia, kiedy np. pracownik któregoś z operatorów pocztowych nie będzie mógł dostarczyć przesyłki i się poskarży.
Zaznacza jednak, że nie będzie to oznaczało automatycznego nakładania kar.
- Ustawa przewiduje, że jeśli w ramach kontroli po wezwaniu właściciel umieści skrzynkę, to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może odstąpić od wymierzenia kary. Celem nie jest karanie, ale sprawienie, by każdy miał skrzynkę umożliwiającą wrzucanie do niej korespondencji – dodaje.
Jak mówi, brak skrzynki to utrudnienie dla pracowników operatorów pocztowych, którzy mają obowiązek doręczyć listy do adresatów.
- Warto mieć skrzynkę – we własnym interesie, ale też, żeby ułatwić pracę listonosza, który nie może zostawić korespondencji w drzwiach, na wycieraczce, czy gdzieś na ogrodzeniu, ponieważ zawartość listu jest objęta tajemnicą – zaznacza J. Strzałkowski.
W sprawach telekomunikacyjnych w ustawie jest zapis, że kara może wynieść do trzech procent przychodów operatora.
- W ponaddwunastoletniej historii Urzędu tylko raz nałożono karę w maksymalnej wysokości – zapewnia rzecznik i dodaje że kara jest nakładana w drodze decyzji, a otrzymujący ją może się odwołać do sądu.
- Dla mnie to przesada, żeby karać za brak skrzynki i to nawet 10 000 zł – powiedział nam jeden z mieszkańców zapytany o zdanie na ten temat.
- Co za gospodarz, który nie ma u siebie skrzynki? – dziwił się z kolei pan Robert z Wyszkowa.

Chcą korzystać z infrastruktury Poczty
Choć wprowadzenie kary może się niektórym wydawać przesadą, prawo pocztowe wprowadziło też inne, nowe regulacje korzystne dla konsumentów. Uwolniło rynek, bo dotychczas to Poczta Polska była uprzywilejowanym operatorem w obsłudze najlżejszych przesyłek (do 50 g). Choć dziś konkurenci mogą, już bez doklejania metalowych blaszek, dostarczać zwykłe listy, to nadal w wielu, szczególnie mniejszych, miejscowościach tylko Poczta Polska ma swoje punkty. Jak informuje J. Strzałkowski, InPost złożyło wniosek do UKE, że chce skorzystać z infrastruktury Poczty Polskiej w świadczeniu usług.
- Albo Poczta Polska przygotuje ofertę i określi ile kosztuje usługa, z której może korzystać inny przedsiębiorca, albo UKE w drodze decyzji coś takiego nakaże – podkreśla J. Strzałkowski.
Opisuje też korzyści dla konsumentów, jeśli obie firmy dojdą do porozumienia.
– Jeśli ktoś chce nadać list przez InPost, ale w danej miejscowości nie ma żadnego punktu korespondencji od InPostu, to na bazie umowy z Pocztą Polską mogłaby być możliwość pójścia do najbliższego punktu Poczty i wrzucenia do skrzynki nadawczej listu ze znaczkiem InPostu – mówi. - Wtedy Poczta wyjmuje list, dostarcza do punktu przekazywania korespondencji i dalej InPost zajmuje transportem doręczenie do adresata.
Sprawa na razie jest na etapie negocjacji między obiema firmami.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Polpot, w dniu 20.03.2013 r., godz. 18.47
Oj nasze państwo, jeśli chodzi o chęć karania obywateli, to jest w światowej czołówce. Szkoda, że jeśli chodzi np. o zasady państwa opiekńczego, to jesteśmy w ogonie...
Dodane przez Zdzich, w dniu 20.03.2013 r., godz. 19.29
Skrzynka być powinna - ok, ale ustawodawca POwinien jeszcze sPOwodować większą odPOwiedzialność operatorów za zagubioną korespondencję. Za spóźnienia w dostarczaniu itd. Cieszyłaby mnie świadomość, że za taką niesolidność miałbym w perspektywie otrzymać odszkodowanie w wysokości 10 tys. zł.
Dodane przez $$$, w dniu 20.03.2013 r., godz. 21.47
Pan rzecznik uspakaja, że niby nie bedą karać, a mi się wydaje, że jesdnak jakieś narzędzie represji POwstało. Dziś jest niemrawe, ale kto nam zagwarantuje, ze jutro Rostowski nie zrobi z tego łatki dziury budżetowej.
Dodane przez Lokis, w dniu 20.03.2013 r., godz. 23.11
-( Będziemy reagować tylko na te zgłoszenia, kiedy np. pracownik któregoś z operatorów pocztowych nie będzie mógł dostarczyć przesyłki i się poskarży.) Konfidentów w naszym narodzie nie brakuje.
Dodane przez Zołza, w dniu 20.03.2013 r., godz. 23.37
"Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu". Ale jak zaginął wysłany przeze mnie ważny list, to "stopień szkodliwości czynu" okazał się znikomy, żeby nie POwiedzieć zerowy!
Dodane przez Anonim, w dniu 21.03.2013 r., godz. 00.09
Mocno przesadzona ta "sankcja"
Dodane przez Kazik, w dniu 21.03.2013 r., godz. 00.21
A mi nową skrzynkę zaj...ali. Drugą będę musiał przyspawać.
Dodane przez Mumio, w dniu 21.03.2013 r., godz. 00.43
Okazuje się, że jednak nie taki diabeł straszny. Narazie...
Dodane przez Asia, w dniu 21.03.2013 r., godz. 11.43
Nasza skrzynka na płocie pomimo naklejki antyspamowej, reklamowej zawalana jest ciągle tym chłamem. Jak nie mieści się już to wszystko w skrzynce, to wciskają między szczeliny płotu.
Dodane przez Borowy, w dniu 21.03.2013 r., godz. 15.27
Odpowiedzialność poczty za zagubione przesyłki powinna być większa. Tylko by chcieli człowieka karać.
Dodane przez 13, w dniu 21.03.2013 r., godz. 18.57
za brak wycieraczki 5000 kary a za brak dzwonka 2000
Chore państwo Tuska i PO
Dodane przez Iza, w dniu 21.03.2013 r., godz. 19.37
Dobrze, trzeba w jakiś skuteczny sposób wyegzekwować zawieszenie tych skrzyneczek. Wielu ludzi, u mnie na osiedlu co trzeci jej nie posiada. Niema nawet gdzie zostawić awizo. Ale przesadą jest uchwalenie tak horrendalnej kary w kwocie 5-do 10 tys. zł! Czy nie wystarczyłoby w kwocie od 500 do 1500 zł. max? Chore represyjne państwo Tuska i PO.
Dodane przez Przekora, w dniu 22.03.2013 r., godz. 09.59
listonosz ma obowiązek dostarczyć przesyłkę do adresata,ale dla WYGODY listonosza niektórzy odbiorcy zainstalowali skrzynki pocztowe i jeżeli doręczyciele chcą wygodniej pracować niech założą pozostałym skrzyńki na własny koszt
Dodane przez k, w dniu 22.03.2013 r., godz. 15.18
a co z listonoszami ktorzy tylko awizo roznosza a przesylek wogole z poczty nie biora ? poczta na sowinskiego! a kierowniczka mowi ze listonosza noga boli i na gore nie wchodzi
Dodane przez Pyta, w dniu 22.03.2013 r., godz. 15.45
Pyta-nia w sprawie POczty, prosze kierować do Warpasa. członka rady nadzorczej POczty Polskiej.
Dodane przez bert, w dniu 22.03.2013 r., godz. 22.12
No to pytam - dlaczego listonosz z poczty z Sowińskiego nie roznosi przesyłek tylko zostawia awizo? Jak ma chorą nogę to niech idzie na zwolnienie. A kierowniczka, która tak tłumaczy swoich doręczycieli, może powinna ich zastąpić? i co na to członek rady
Dodane przez CZłonek RADY, czyli jaki?, w dniu 22.03.2013 r., godz. 22.25
To najbardziej zapracowany burmistrz na Mazowszu. Ludzie dajcie odetchnąć.
AHa
Dodane przez Antyleń, w dniu 23.03.2013 r., godz. 09.35
Na psy wszystko schodzi, a co się dziwić jak POczta ma takich nadzorców, jak Warpas POlitolog z Pułtuska AH.
Dodane przez Golem, w dniu 24.03.2013 r., godz. 08.45
Strachy na Lachy? Do pierwszego razu aż Rostowski zasmakuje i uczyni z tego załataj dziurę. A jednak państwo Tuska po raz koleiny POkazało jak należy traktować obywatela...
Dodane przez Ken, w dniu 24.03.2013 r., godz. 19.56
Daj spokój z tym państwem Tuska, Komorowskiego, Rostowskiego. ten ostatni już szykuje POdwyżkę Vat i składki emerytalnej, której POłowa obywateli nie dożyje.
Dodane przez Bo-co, w dniu 03.04.2013 r., godz. 13.47
Listonosz jak niesie emeryturę to wchodzi na górę,czy na podwórko i go nogi nie bolą[dostaje jakiś pieniądz,a to w sumie uzbiera się sporo do pensji ] a jak ma to zrobićza [darmo ?] to od razu go nogi bolą.Po co karać ludzi takimi sumami, niech poczta założy skrzynki sama[będą spełniać wszelkie normy]a klientom wystawią rachunek tylko bez przesady z ceną,przy dużej ilości skrzynek to można by dać jakiś upust.POZDRAWIAM
skrzynki
Dodane przez gość, w dniu 07.06.2013 r., godz. 22.22
Włascicieli prywatnych kamienic powinno sie słono karać za brak skrzynek,czy za te,że nie chca wymienić starych,rozwalonych na unijne.U mnie w budynku jest stara skrzynka,rozwalona,pootwierane dzwiczki,listy wylatują.a właściciel??bierze kupe kasy od ludzi,ale skrzynki nie wymieni.Od razu powinien taka karę dostać,żeby nie czuł się bezkarny!!!Byłaby to nauczka za lekceważenie ludzi i przepisów!!!!
Skrzynka pocztowa
Dodane przez Kazimiera, w dniu 09.12.2013 r., godz. 10.27
Lomu zgłosić ze skrzynka pocztowa w Lesznie WLKP w kamienicy czynszowej jest zdewastowana,straszy swoim wyglądem,kazdy ma do niej dostęp, ulotkarze, trzyma się na dwóch zawiasach, mozna ją odchylić od ściany i wkładać korespondencje lub zabierać , zagłądać do cudzych przegródek a przecież obowiązuje tajemnica korespondencji
skrzynka
Dodane przez brop, w dniu 29.01.2015 r., godz. 20.55
a co będzie jak za rok wejdzie kolejna firma a potem następna do każdego trzeba będzie trzeba zakładać skrzynkę pocztową,bo jak się nie dogadają jak z pocztą polską ,i to ma być demokracja kpina
prawo do bycia zapomnianym
Dodane przez witek, w dniu 27.02.2015 r., godz. 20.24
Wyszukiwarki internetowe powoluja sie na europejskie prawo do bycia zapomnianym. Obywatel ma prawo do nieodbierania wszelkij korespondencji bo tak mi sie oodoba. To wlasnie wolnosc na ktora sie ciagle powoluje Pan Prezydent a poczta uruchamia rezimowe metody.
skrzynki
Dodane przez lussi, w dniu 29.09.2016 r., godz. 14.01
Mam pytanie czy zgodne z prawem jest ustawienie kilku skrzynek na ulicy przez pocztę chociaż mam własna na bramie. Wracam kiedyś do domu a na schodach leży kłódka z kluczem do skrzynki pocztowej 300m dalej. Dlaczego poczta przestała wrzucać listy do skrzynek przy domu?Musze przyznać że jest to dla mnie kłopotliwe bo nie chodzę często w tamtą stronę a teraz muszę żeby sprawdzić czy coś jest w skrzynce.Totalna bzdura.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl