Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

O kobietach z Darią Galant

Ikona
(Zam: 13.03.2013 r., godz. 09.00)

„Kobieta o oczach rzeki” to proza poetycka pióra Darii Galant. Z częścią utworów można było zapoznać się na łamach „Wyszkowiaka”. Jak podkreśliła autorka „magiczność wierszy powiązana jest z analizą psychologiczno-socjologiczną kondycji współczesnego człowieka”.

„Kobieta o oczach rzeki” to proza poetycka pióra Darii Galant. Z częścią utworów można było zapoznać się na łamach „Wyszkowiaka”. Jak podkreśliła autorka „magiczność wierszy powiązana jest z analizą psychologiczno-socjologiczną kondycji współczesnego człowieka”.
Promocja książki odbyła się 8 marca w miejskiej bibliotece w Wyszkowie. Rozmowę z autorką poprowadziła Alicja Mroczek. Twórczość Darii Galant, jak mówi sama autorka, jest adresowana do odbiorcy bez podziału na płeć. W literaturze autorki pojawiają się i kobiety, i mężczyźni.
– Najczęściej identyfikuję się z człowiekiem, który przeżywa określone emocje, co można zauważyć w moich wcześniejszych książkach: „Siostry Opposto” czy „Południca” – zaznacza.
Jak podkreśla, „Kobieta o oczach rzeki” dotyczy realistycznych form życia. Odnosi się do problemów, z którymi na co dzień mamy do czynienia.
– Utwory mówią o depresji, anoreksji, o której możemy przeczytać w opowiadaniu „Lala”, samotności, porzuceniu – zdradza Daria Galant. – Odnosi się do wszystkiego, co wprowadza nas w stan hibernacji życiowej – kontynuuje. Autorka dodaje, że czytelniczki w pewien sposób mogą odnaleźć rozwiązania problemów, które dotykają współcześnie ludzi.
– Społeczeństwo współcześnie dochodzi do pustki emocjonalnej, a bohaterowie ocierają się o pustkę – mówi.
Zapytana o rolę przyrody w swojej twórczości, mówi że natura jest najważniejsza. Podkreśla, że obecnie człowiek uważa się za pana świata, ale to tak naprawdę natura ma moc sprawczą. Głównym bohaterem „Kobiety o oczach rzeki”, jak zauważyła Alicja Mroczek, jest rzeka Bug. Daria Galant zwróciła uwagę, iż Bug pełni rolę symbolu – przejścia na drugą stronę. Rzeka przedstawia przedostanie się w inny wymiar, co można było dostrzec podczas projekcji filmu dokumentalnego „Nadbużański Teatr Konny”.
– Stworzyłam te dwa światy, jako dwie formy rozmyślania o życiu, z perspektywy dziecka – dodaje.
Obecnie Daria Galant pracuje nad książką „Dwór wiatrów”. Skończyła realizację filmu „Musiałowicz”, w którym zabiera widza w podróż po sztuce Henryka Musiałowicza.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl