Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 maja 2021 r., imieniny Floriana, Gizeli

Początki Publicznej Szkoły Podstawowej w Długosiodle

Ikona
(Zam: 13.03.2013 r., godz. 09.00)

Józef Nowik jest związany z osobami, które tworzyły od początku szkołę podstawową. Na ostatniej sesji Rady Gminy wystąpił z prośbą, aby podjąć uchwałę, która pomoże upamiętnić rodzinę Majkowskich. Zgodnie z założeniami J. Nowika i dyrektor szkoły, około 1 września planuje się wmurować tablicę pamiątkową.

Józef Nowik podkreślił, że w 1927 r. Walerian Majkowski został powołany na kierownika Szkoły Powszechnej w Długosiodle. Nominację otrzymał 12 lipca 1928 r. W końcu lat 20. XX w. zorganizował szkołę. W niej znajduje się stara kronika, którą prowadzono w latach 20. Następnie dyrektor szkoły przedstawiła szczegóły zapisów kronikarskich.
– Kiedy otrzymałam list od pana Janika, informujący o tym, że wypełnia wolę córki pana Majkowskiego, odnaleźliśmy z uczniami grób założyciela szkoły na naszym cmentarzu – powiedziała dyrektor Urszula Kmoch. – Według kroniki, to pan Majkowski był pierwszym kierownikiem szkoły, nominowanym przez władze polskie. Z jego inicjatywy został wybudowany obecny murowany budynek – podkreśliła. – Pracę nad tym budynkiem rozpoczęto w 1931 r., a placówka została oddana do użytku w 1938 r., kiedy kierownikiem szkoły był pan Chołdakowski – kontynuowała.
Informacje kronikarskie podają, że Majkowski został mianowany nauczycielem 1 sierpnia 1919 r. Jego zasługi dla szkoły były duże. Z inicjatywy kierownika, m.in. szkoła otrzymała sztandar, którego był fundatorem. Istnieją przypuszczenia, że sztandar zniszczono podczas II wojny światowej. Majkowski zapoczątkował również bibliotekę szkolną w 1923 r. Organizował wiele uroczystości patriotycznych, m.in. obchody imienin Józefa Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego.
– W 15. rocznicę odzyskania niepodległości, przy remizie strażackiej posadzono dwa dęby – informuje dyrektor.
Wójt gminy podziękował Józefowi Nowikowi za zainteresowanie się historią szkoły i konsekwencję w realizacji postanowień rodziny Majkowskich.
– Nigdy nie zakładaliśmy takiej potrzeby, ale to jest moje zobowiązanie honorowe – powiedział J. Nowik.
– Liczymy na dalszą współpracę i oferujemy swoją otwartość – powiedział wójt. – Byłoby dobrze, gdyby na terenie szkoły powstała izba pamięci, w której nie tylko wyeksponowalibyśmy informacje o tej rodzinie, ale również o innych, które równie zacnie wpisały się w historię tej placówki – dodał.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl