Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 października 2020 r., imieniny Ewarysta, Lucyny

Roztańczony weekend

Ikona
(Zam: 02.11.2010 r., godz. 12.40)

Pary taneczne z pięćdziesięciu dziewięciu różnych klubów z całej Polski zawitały do Wyszkowa, aby wziąć udział w Festiwalu Tańca „Wyszków 2010”, który w dniach 30-31 października odbywał się w hali sportowej Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tancerze walczyli o puchar burmistrza miasta, prezentując się w licznych stylach, kategoriach i klasach.

Prawie co tydzień w kraju i nie tylko odbywają się turnieje tańca towarzyskiego. Uczestniczący w nich tancerze dzięki zdobywanym w nich punktom mogą awansować do wyższych klas tanecznych. W ten weekend to Wyszków stał się miejscem rywalizacji. Impreza zorganizowana przez Urząd Miejski, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Okręg Mazowiecki Polskiego Tańca Towarzyskiego to świetna promocja dla miasta, gdyż zjechali tu tancerze i ich rodziny z całej Polski.

– Dziś Wyszków jest stolicą tańca, najpiękniejszej formy ruchu, jaką kiedykolwiek wymyślono – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski w czasie wieczornej gali pierwszego dnia zawodów.

Galę poprzedziły całodzienne taneczne zmagania w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Rywalizowały ze sobą pary z czterdziestu trzech klubów, w różnych kategoriach wiekowych (10-11, 12-13, 14-15, 16-18 lat) oraz stylach (tańce standardowe i latynoamerykańskie), na różnych poziomach klas tanecznych – od podstawowej po mistrzowską. Barwne i wymyślne stroje, hektolitry wylanego potu, ogrom wysiłku, radość ze zwycięstwa przeplatana z lekkim niedosytem – zmagania w tańcu towarzyskim przyniosły ogrom emocji.

Pierwszego dnia odbyły się mistrzostwa okręgu mazowieckiego oraz Grand Prix Polski w kategorii junior II i młodzieżowej. Imprezę poprowadzili wyjątkowi goście: jurorka popularnego programu „Taniec z gwiazdami” Ivona Pavlovic oraz Marcin Politowski z Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Konkursowe zmagania rozpoczęło 27 par w kategorii wiekowej 16-18 lat, w stylu standardowym. Po każdej wiązance pięciu tańców (walc angielski, tango argentyńskie, walc wiedeński, fokstrot, quickstep) przeprowadzono eliminacje, gdyż w rundzie finałowej mogło zatańczyć tylko sześć par. Podobne zasady obowiązywały w stylu latynoamerykańskim – tu pary musiały się jednak zmierzyć z takim tańcami jak: samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive. W ramach mistrzostw okręgu mazowieckiego rywalizowało ze sobą 21 par w dwóch kategoriach wiekowych i w dwóch stylach tanecznych. Wszystkie zwycięskie pary otrzymywały puchary z rąk burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, wiceburmistrza Adama Mroza oraz dyrektora WOSiR-u Marka Wiśniewskiego.

W przerwach zawodów, widzów w hali sportowej zabawiali prowadzący galę. Ivona Pavlovic zachęcała wyszkowian, by pochwalili się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Na tych, którzy jako pierwsi wyszli na parkiet, czekała niespodzianka: gwiazda obiecała, że jeśli odbędzie się następna edycja „Tańca z gwiazdami”, to będą oni jej gośćmi na widowni programu. Zapowiedziała również krótkie pozdrowienia dla Wyszkowa z anteny TVN-u. Jurorka popularnego show zaprosiła do tańca burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, który po krótkich wątpliwościach pląsał na parkiecie w rytm walca i rock'n'rolla.

Drugi dzień Festiwalu Tańca „Wyszków 2010” upłynął pod znakiem walki o puchar okręgu mazowieckiego. Wystartować mogły tylko pary z tego okręgu, ale oznaczało to dla nich podwójną ilość punktów do zdobycia – tancerzom zależy na jak największej ilości punktów w turniejach, gdyż dają one możliwość osiągnięcia wyższej klasy tanecznej. O uznanie sędziów walczyli reprezentanci 31 klubów tanecznych – w pięciu klasach (E,D,C,B,A) i czterech stylach (latino, standard, kombinacja 6 tańców, kombinacja 8 tańców). Nie zabrakło bardzo młodych tancerzy – w kategorii 8-9 lat.

Jury miało w wielu przypadkach trudny orzech do zgryzienia, bowiem poziom prezentowanych tańców był naprawdę wysoki. Najwięcej wątpliwości było przy tancerzach klasy A, czyli najwyższej.

Lokalnym akcentem był sukces pary pochodzącej z Wyszkowa, jednak reprezentującej szkołę tańca „Image” z Makowa Mazowieckiego. Karolina Woźniakowska i Adrian Banaszek wywalczyli drugie miejsce w kategorii wiekowej 14-15 lat klasy D. Ich styl to kombinacja 8 tańców.
Klasyfikacje końcowe z obu dni festiwalu tańca dostępne są na stronie internetowej: www.taniec.mazowsze.pl, w zakładce „Kalendarz imprez”.

Ł.CH.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl