Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 września 2023 r., imieniny Gerarda, TeodoraCzym jest miłość do ojczyzny?

Ikona
(Zam: 07.03.2013 r., godz. 10.30)

W Zespole Szkół w Starym Bosewie, 26 lutego odbyła się konferencja historyczna z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorami byli wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski oraz starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski.

W konferencji uczestniczyła m.in. młodzież ze szkół z gmin Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Wąsewo, Brańszczyk oraz licealiści z Wyszkowa, samorządowcy, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Białymstoku.
Powstanie wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Pierwsze związane z nim wydarzenie na Ziemi Wyszkowskiej, miało miejsce miesiąc później – 22 lutego.
– Puszcza Biała stanowiła jedno z dwóch najważniejszych obszarów koncentracji powstańczych oddziałów w Królestwie Polskim – powiedziała prof. Jolanta Sikorska-Kulesza z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Oddział Władysława Cichorskiego „Zameczka”, którego całkowita liczebność już wówczas wynosiła około siedmiuset powstańców – zabrał pieniądze z kasy carskiego magazynu solnego w Wyszkowie. Kilka dni później pieniądze skonfiskowano z tutejszego magistratu. Dla wojsk rosyjskich, których większe oddziały stacjonowały w pobliskim Pułtusku był to znak do podjęcia zdecydowanych przeciwdziałań. Wysłany w rejon Wyszkowa oddział majora Golicyna w nocy z 27 na 28 lutego starł się z powstańcami pod Przetyczą. Była to pierwsza zwycięska potyczka Polaków na tym terenie. Podniosła morale powstańców oraz wiarę we własne siły, co zaowocowało dołączaniem się kolejnych ochotników.
O wielu ciekawych wydarzeniach z okresu powstania opowiedział prof. Adam Dobroński z Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego z okresu Powstania Styczniowego zaprezentował kustosz Mikołaj Kubacki.
Młodzież w programie artystycznym przypomniała, czym jest miłość do ojczyzny, i w jaki sposób współcześnie można okazywać swój patriotyzm. Podczas uroczystości wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu plastycznego „Powstanie Styczniowe w Puszczy Białej”. W kategorii klas I-III nagrodzono prace Jakuba Kaniewskiego, Wiktorii Samsel i Bartosza Andruszkiewicza (uczniowie SP w Długosiodle). W kategorii klas IV-VI zwyciężyli: Weronika Andruszkiewicz, Cezary Skarpetowski (uczniowie PSP w Długosiodle) i Bartłomiej Andryszczyk (PSP w Sieczychach).
Opr. M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta