Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Co dla rodziny

(Zam: 20.02.2013 r., godz. 10.30)

– Wyszków to znakomite miasto, aby w nim zamieszkać. Położenie niedaleko Warszawy stwarza dogodne warunki do podejmowania pracy niezależnie od sytuacji gospodarczej – podkreśla zastępca burmistrza Adam Mróz, który lansuje politykę „Wyszków dla rodziny”.

Zdaniem A. Mroza, Wyszków może stać się „sypialnią” dla osób, które pracują w stolicy, ale też być miejscem dla tych, którzy rezygnują z pracy w Warszawie.
– Chcemy zachęcać do zamieszkania w Wyszkowie, podjęcia tutaj pracy lub zdobywania szlifów do pracy zawodowej – informuje Mróz.

Budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne
Jednym z walorów miasta są tereny pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne. Gmina Wyszków kształtuje budownictwo mieszkaniowe przede wszystkim poprzez uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
– W ostatnim czasie uchwaliliśmy około dziesięciu planów zagospodarowania, gdzie głównie wskazaliśmy nowe tereny pod zabudowę mieszkaniową, tak jednorodzinną, jak i wielorodzinną – mówi burmistrz Mróz. – Jednym z większych tego typu przedsięwzięć było uchwalenie planu dla Rybienka Nowego i Starego oraz Leszczydołu Nowin, Tulewa i Rybna, gdzie ok. 450 ha terenów rolnych przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – dodaje.
Gmina Wyszków wskazuje również tereny pod zabudowę wielorodzinną na terenie miasta, np. nowa zabudowa przy ul. Chopina czy przy Akacjowej, plan dla ul. Kowalskiego.
Gmina Wyszków prowadzi też sprzedaż nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. W ostatnim okresie (lata 2009-2012) wystawiła na sprzedaż ok. 100 nieruchomości w Lucynowie, Kamieńczyku i Wyszkowie. Gmina stara się wspierać inwestorów, którzy chcą w mieście inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy . Wyszków zamierza stymulować rozwój budownictwa poprzez działania Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
– Budownictwo wielorodzinne daje tę możliwość, że płacąc czynsz można korzystać z różnych usług – podkreśla burmistrz. – My stwarzamy te możliwości – zaznacza. – Najmniej wpływu mamy na to, czy młode małżeństwo dostanie kredyt, czy nie. To zależne jest od sytuacji gospodarczej – dodaje.
Dotychczas gmina wybudowała 4 budynki wielorodzinne w formule TBS, czyli 174 lokali. Towarzystwo Budownictwa Społecznego wymaga przy podpisaniu umowy na najem wkładu własnego. Kaucja po rozwiązaniu umowy jest zwracana. Od ubiegłego roku nie funkcjonuje już Krajowy Fundusz Mieszkalnictwa, który dał możliwości kredytu dla TBS.
– Niemniej jednak obecny zarząd analizował możliwości wybudowania takiego budynku, w nieco innej formule finansowani, na ulicy Łącznej – informuje burmistrz Mróz. – Projekt jest na etapie tworzenia – dodaje.

Rozwój infrastruktury miejskiej
Gmina Wyszków dba również o wyposażenie wskazywanych pod budowę terenów w odpowiednią infrastrukturę drogową i techniczną. W tym zakresie podejmowanych jest szereg prac, m.in. budowa sieci kanalizacyjnej w Rybienku Starym, Tulewie Górnym i Rybnie oraz planowana kanalizacja w Rybienku Nowym.
– Inwestujemy w nowe drogi, chodniki, parkingi – kontynuuje Mróz. – Budujemy zarówno większe drogi, jak choćby ulica Żytnia, ważne dla miasta szlaki komunikacyjne, ale także mniejsze, osiedlowe uliczki – podkreśla.

Przedszkole na Meliorantów
Nowy budynek przedszkola na ulicy Meliorantów ma być pierwszą w gminie transakcją, dzięki której przedsiębiorca w zamian za działkę gminną na ulicy 11 Listopada, na której mieści się przedszkole „Słoneczko”, wybuduje dla placówki nową siedzibę.
– Projekt uzyskał pozwolenie na budowę. Decyzja o tym, co robimy dalej, nie została jeszcze podjęta – informuje burmistrz Mróz.

Wygląd najważniejszy
Gmina stara się dbać o wygląd miasta i okolic, tak aby estetyka zachęcała gości do dłuższego pobytu, osiedlania i inwestycji. Miasto inwestuje w wyposażenie obiektów sportowych oraz szkolnictwo. Wyszków chce być atrakcyjnym miastem dla młodych małżeństw.
– Wybudowanie nowej drogi do Warszawy powoduje, że jesteśmy doskonałym miejscem do zamieszkania w Wyszkowie i podjęcia pracy w Warszawie – zapewnia burmistrz. – Budujemy nowe place zabaw, proponujemy szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową, wspieramy rodziny poprzez cały system profilaktyki i pomocy społecznej – podsumowuje.

Wsparcie społeczne
Gmina troszczy się o najuboższych, którzy są bardzo często podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej, m.in. dofinansowuje wydatki związane z codziennym życiem.
– Tam, gdzie sytuacja materialna rodziny jest naprawdę trudna, umieszczamy rodziny w lokalach socjalnych, ale potrzeby są większe, niż możliwości – mówi Mróz. – Funkcjonują też dodatki mieszkaniowe, pomoc w opłatach czynszowych – dodaje.

Lokale socjalne i komunalne
– Potrzeby mieszkaniowe niewątpliwie są – mówi Zdzisław Mikołajczyk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa i rolnictwa Urzędu Miejskiego. – W wyjątkowych, losowych sytuacjach Urząd udostępnia potrzebującym tymczasowe mieszkania, znajdujące się na ulicy Komunalnej. W razie nagłej potrzeby, lokujemy tam obywateli – dodaje. – Nie budujemy na razie nowych mieszkań – podsumowuje.
W gminie działa specjalna komisja powołana przez burmistrza, która zbiera się raz w roku i przedstawia listę nazwisk według określonych wytycznych: osoby samotne, matki samotnie wychowujące dziecko, rodziny oczekujące na lokale zamienne, rodziny z wyrokiem o eksmisje, z prawem do lokalu socjalnego, rodziny z wyrokiem sądu do eksmisji, oczekujący na pomieszczenie zastępcze. Wnioski są załatwiane według ustalonej kolejności.
M.P.

Komentarze

ŚWIETLICE SZKOLNE
Dodane przez VERA, w dniu 08.03.2013 r., godz. 22.17
Pan Adam Mróz lansuje politykę "Wyszków dla rodziny", ale chyba robi to tylko na papierze bo niestety jako rodzic spotykam się na każdym kroku z przeszkodami. Chodzi mi tu o godziny otwarcia świetlic szkolnych w szkołach podstawowych , które są czynne od godziny 8,00 do 16,00. Jak rodzic pracujący w Wyszkowie lub dojeżdżający do pracy w Warszawie może zapewnić swojemu dziecku opiekę w szkole, skoro godziny otwarcia od 8,00 do 16,00 nie spełniają tej roli. świetlica powinna być czynna od 6,30 do 18,00 i to dopiero jest realna polityka "Wyszków dla rodziny". Bardzo proszę aby redakcja zainteresowała się tym problemem i go nagłośniła oraz aby przekazała te wskazówki Panu Adamowi Mrozowi bo chyba zaczął żyć w wyimaginowany świecie polityki a zapomniał o realnych potrzebach mieszkańców tego miasta.
Świetlica szkolna
Dodane przez JULKA, w dniu 11.03.2013 r., godz. 16.15
Popieram moją przedmówczynię w 100%. Ładnie brzmiące słowa na papierku, ale nijak się mają do rzeczywistości. Obserwuję szkołę od kilku lat, ponieważ moje dziecko od września będzie do niej uczęszczać i doszłam do smutnej refleksji, jako rodzic pracujący poza Wyszkowem, pracujący do 17, mam dwa wyjścia : zmienić pracę lub zatrudnić opiekunkę... dzieci kończą zajęcia o różnych godzinach, świetlica czynna do 16, a tak naprawdę, to jest tylko mój problem...

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta