Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 listopada 2020 r., imieniny Erazma, Katarzyny

Wyrób „informacyjnopodobny”

Ikona
(Zam: 27.02.2013 r., godz. 10.30)

Kancelaria Sejmu wypłaca sobie milionowe premie. Lotnisko w Modlinie wciąż zamknięte. Stadion Narodowy nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. PKP Śląsk nie jeżdżą. Bezrobocie wśród młodych, sięgnęło 30 proc. Urząd Skarbowy otrzymał prawa do kontroli, podsłuchów, nakładania kar wstecz. A „rzetelne i niezależne media” za najważniejszą uznały informację o tym, jak była ubrana, uczesana i jak się zachowywała Katarzyna Waśniewska... O tempora! O Mores!

W czasach PRL mieliśmy do czynienia z wyrobami czekoladopodobnymi. Dziś spotykamy się z tworem, który w założeniu ma być rzetelnym i niezależnym medium informacyjnym. Niestety, jak to często w życiu bywa, założenia mijają się z rzeczywistością. I zamiast ważnych informacji, otrzymujemy papkę w postaci tematów zastępczych, a zamiast telewizji informacyjnej mamy do czynienia z wyrobem informacyjnopodobnym.
Jak wspomniałem na wstępie, media emocjonują się sprawami mało istotnymi (patrząc z perspektywy kraju, w którym nie jest „kolorowo”). Telewizja i pozostałe media serwują nam intelektualny fastfood, pomijając rzeczy wartościowe i „odżywcze”. A w tym samym czasie dzieje się bardzo wiele.
Zamiast becikowego, tak ważnego dla wielu polskich rodzin, mamy wielkie nagrody dla urzędników Kancelarii Sejmu – 7,5 mln złotych!!! W tym ponad 850 tysięcy dla jej kierownictwa. Zamiast inwestycji na polskiej kolei, zamyka się ponad 2 000 km linii kolejowych (również odcinki znajdujące się na terenie naszego okręgu wyborczego). W tym samym czasie, Kancelaria Prezydenta wypłaca swoim urzędnikom premie w wysokości ponad 16,5 tysiąca złotych na osobę (łącznie to ponad 5,3 miliona złotych!). Przeciwnicy pakietu ustaw dla przedsiębiorczości, które konsekwentnie i regularnie przedstawiamy w Sejmie, twierdzą, że są to drogie dla budżetu państwa zmiany. Jednak nie przeszkadza im to, że we wszystkich ministerstwach (od początku kadencji), wypłacono ponad 60 milionów złotych na różnego rodzaju premie i nagrody. Sami Państwo widzicie, jak wiele jest tematów do dyskusji, do oceny. Czy media poświęcają temu odpowiednią ilość uwagi? Oczywiście, że nie. Przecież lepiej sprzeda się temat procesu Matki Madzi z Sosnowca. Więcej ludzi będzie emocjonować się kosmetycznymi zmianami w rządzie.
Temat zastępczy to największy z objawów postępującej w zastraszającym tempie, tabloidyzacji mediów. Mediów, które wyczuły nowe trendy na rynku i próbują przekuć je w złoto. W tym miejscu należy postawić sobie pytanie: kto ponosi odpowiedzialność za ten proces? Czy są to wydawcy i producenci, których głównym zdaniem jest ciągłe zwiększanie sprzedaży i oglądalności? Czy może są to czytelnicy i widzowie? Odpowiedź na to pytanie nie była i nie może być jednoznaczna. Bo nie są winni czytelnicy i widzowie, ani też prezesi, którzy chcą utrzymać się na rynku. Osobiście skłaniam się do stwierdzenia, że głównym winowajcą jest postępujący rozwój technologiczny. To on wymusza na nas życie w ciągłym biegu i w ciągłym stresie. W obawie przed stratą pracy pracujemy po godzinach, kontakty towarzyskie ograniczamy do zbędnego minimum, rezygnujemy z pełnowartościowych posiłków na rzecz fastfoodów, a w krótkich przerwach przyswajamy najprostsze i jednocześnie najmniej wartościowe pigułki informacyjne.
Z czasem, uzależniamy się od życia w pośpiechu. Świadomie wybieramy najłatwiejszą i najprostszą drogę egzystencji. Tym samym, po części stajemy się winni, wspomnianej wcześniej, postępującej tabloidyzacji.
Rzetelne i obiektywne informacje, przekazywane w prosty i „chłodny” sposób, stały się dla odbiorcy nieatrakcyjne. Z lepszym odbiorem spotyka się język nacechowany emocjami (najlepiej tymi negatywnymi), jednoznacznie wydający osądy. Właśnie to staje się realnym zagrożeniem dla społeczeństwa.
Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy ludzie nastawieni na jak najszybsze, jak najbardziej skondensowanych informacje, bez chwili zastanowienia przyjmują ogromną porcję zmanipulowanych treści. Wówczas, tak zwana czwarta władza, staje się doskonałym narzędziem do prowadzenia polityki propagandowej.
No cóż, tak czy inaczej, ja zamierzam robić swoje... Walczyć o drogi, o linie kolejowe, o nowe miejsca pracy, o ułatwienia dla przedsiębiorców. Będę pomagał ludziom w walce z urzędami i urzędnikami. I nawet, jeśli to nikogo nie zainteresuje... trudno. Pracować można nie tylko w blasku fleszy.
Bartłomiej Bodio

Komentarze

Dodane przez Osma, w dniu 27.02.2013 r., godz. 21.47
Panie Bodio, do tej pory mainstream był WASZYM chlebem POwszednim, co się stało, że zaczął Pan śpiewać na przekur głównemu nurtowi?
Dodane przez O.N.A., w dniu 27.02.2013 r., godz. 22.25
Dobre sPOstrzeżenie! Panie pośle szkoda, że tak późno się zorientowaliśćie ...
Bodo jak panu nie wstyd.
Dodane przez Jasiu, w dniu 28.02.2013 r., godz. 07.22
Panie posle pana gur i pana cała partia to jedno wiekie kłamstwo, obłuda i ponizenie narodu. Pana wypowiedź może właściwa nie ma nic wspolnego z tym co pan robi w sejmie. W tym cyrku, który u nas nazywa się sejm głosuj pan tak jak pana guru "Palikot" a więc na niekorzyść spoleczeństwa. Pan wynurzenia o tym co pan będzie robił są zwyczajnie śmieszne a zarazem straszne chociażby z tego powodu, ze ktoś kto jest niby reprezentantem narodu potrafi tak perfidnie kłamać. Oszczędź pan wstydu temu głupiemu ludowi.Koniec świata powiedziałby by powiedział pewien klasyk.
Dodane przez Jan4P, w dniu 28.02.2013 r., godz. 12.37
Ruch Palikota miał być partią obywatelską a okazało się, że od początku jest przykrywką dla niepowodzeń rządu. Świadczą o tym niedawne akcje Palikota np. dotyczące zdjęcia krzyża w sali sejmowej. Wszystkie akcje, które Janusz Palikot wykonywał i wykonuje do tej pory, mają przykryć problemy, które Donald Tusk ma z rządzeniem. Panie Bodio pisze pan o wielu ważnych rzeczach jednak bardzo często wasze głosowanie w sejmie jest tego zaprzeczeniem.
Wotum nieufności dla rządu już w marcu
Dodane przez Iza, w dniu 28.02.2013 r., godz. 17.40
Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. - Panie pośle Bodio jestem ciekawa jak pan zagłosuje? Dyscyplina partyjna albo Polska. Co będzie dla pana ważniejsze?
Dodane przez Antoni, w dniu 28.02.2013 r., godz. 19.31
Walka z Krzyżem i zatrudnienie specjalistów od marketingu politycznego na czele z powszechnie znanym Piotrem Tymochowiczem, który radzi aby Polaków traktować jak debili, to wizerunek pańskiej partii. Pisze pan dziś że: "Kancelaria Sejmu wypłaca sobie milionowe premie. Lotnisko w Modlinie wciąż zamknięte. Stadion Narodowy nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. PKP Śląsk nie jeżdżą. Bezrobocie wśród młodych, sięgnęło 30 proc. Urząd Skarbowy otrzymał prawa do kontroli, podsłuchów, nakładania kar wstecz" - czy w związku z tym jest pan gotów poprzeć wniosek PiS w sprawie wotum nieufnośći dla rządu, którego działania tak pan krytykuje. Jest ku temu wielka okazja. Albo jest pan człowiekiem konsekwentnym, albo hiPOkrytą!
Zacznijmy od siebie
Dodane przez Ala, w dniu 28.02.2013 r., godz. 20.11
Wszyscy tylko krytykujemy,winniśmy zaczać od siebie. Pan Panie Pośle jako pierwszy.
Wszyscy tylko krytykujemy,winniśmy zaczać od siebie.
Dodane przez Bożena, w dniu 28.02.2013 r., godz. 23.28
Alu, krytykujemy, bo ktoś w końcu POwinien. Na naszych garbach wozi się trzech kiepskich Gburmistrzów, biorą pensje POwyżej 10 tys. zł! A my co z tego mamy? POwiem ci: POdwyżki, POdwyżki i jeszcze raz POdwyżki. Za wodę, za ścieki, za śmieci, za nieruchomości! W tym chorym nePOtycznym mieście tylko "kolesie" mają się nieźle. Masz rację, niech każdy zacznie od siebie - ja swoje mówię od dłuższego już czasu - POwinni dołączyć też inni!
Dodane przez Kiwi, w dniu 01.03.2013 r., godz. 08.17
Ale panie posle jak te same media, na które dziś pan narzeka, zachwycały się na okrągło liderem waszej partii, który brylował z rewolwerem i penisem to było ok. Bo pokazywały bardzo ważny "cyrk" Palikota.
Dodane przez oservatorre, w dniu 01.03.2013 r., godz. 08.39
Panie pośle, od dłuższego czasu w publicystyce funkcjonuje pogardliwe określenie "LEMINGI" na określenie dużych zbiorowości i środowisk społecznych pozwalających się manipulować przez media z układu postkomunistycznego, a równocześnie nie wykazujących zainteresowania stanem państwa, skoncentrowanych wyłącznie na bieżącej konsumpcji.
A co tam słychać ?
Dodane przez pisior, w dniu 01.03.2013 r., godz. 09.53
Dobry ruch pani Justyny posłania tego felietonu w komentarze. I odzewu wyrobu palikotopodobnego nie ma. Niech odezwie się chociaż jeden głos co popiera bodiomanię w Wyszkowie. Pewnie są niepiśmienni albo nie potrafią napisać posta nie używając słów powszechnie znanych jako niecenzuralne. Panowie do klawiatury i do słowników. Co wam w sercu gra?
Panie Bodio mówimy SPRAWDZAM.
Dodane przez Jeszcze tu mieszkam, w dniu 01.03.2013 r., godz. 12.56
Panie Bodio jest pan jednym z tych co uporczywie niszczą Polskię jej prawo, obyczaje, religię. Ileż to może być w panu pokładów zła i hipokryzji, że zdobywa się pan na takie wypowiedzi jak powyższa. Póki pana wódz i pana partia, której podstawowym celem jest niszczenie Polski i upodlenie narodu polskiego - będzie w polityce a pan będzie przy nim nie uwierzę w zadne pana słowo. Podobnie jak przedmówcy uważam, że może pan chociaż część win wobec tego kraju odkupić glosując za odwołaniem tego złodziejskiego rządu. A więc wszyscy mówimy SPRAWDZAM PANA PANIE BODIO.
No future!
Dodane przez Fan, w dniu 01.03.2013 r., godz. 15.01
Nie jest pan złym człowiekiem, tylko w złe pan wpadł towarzystwo. Z upływającym czasem, będzie panu coraz trudniej utrzymać swoją POpularnośc. Inni w Ruchu Palikota już to dostrzegli. Ewakuacja trwa. Szkoda pańskiego talentu i zaangażowania.
Dodane przez Iza, w dniu 01.03.2013 r., godz. 15.15
Ja jestem ciekawa jeszcze jednego. Skoro pan poseł zauważył naduzycia i manipulacje mediów głównego nurtu, to chciałabym zapytac o pański stosunek do nieotrzymania koncesji na multipleksie przez Telewizję "TRWAM"?
Dodane przez Ken, w dniu 01.03.2013 r., godz. 17.09
Onet wali PO oczach tytułem "Koniec Palikota ?". Te media, które zbijały forsę na pajacowaniu Palikota, teraz będą się pastwić jego upadkiem. Dla mnie od samego początku był to jedynie folklor polityczny stworzony w gabinecie Tuska.
Dodane przez Bożena, w dniu 02.03.2013 r., godz. 23.15
Niech POwie pan jak głosował w sprawie reformy emerytalnej, czym się pan kierował?
Do Pana Bodio
Dodane przez Gery, w dniu 03.03.2013 r., godz. 09.19
Sam Pan widzi drogi Panie posle, w jakim srodowisku zyjemy. Tu w Wyszkowie i okolicach liczy sie jeno PIS i Radio Maryja. Ile tu jeszcze trzeba wlozyc trudu, by uswiadomic tym "szczerym wyszkowskim katolikom", ze czasy sie zmienily, ze nalezaloby uruchomic wreszcie wlasne komorki, ze to co spada z ambon- to zla recepta na zycie, ze...ze...ze... itd.
Dodane przez Wlad, w dniu 03.03.2013 r., godz. 11.03
Rola "oPOzycjonisty" w ustach pana Bodio brzmi bardzo fałszywie. Krytykuje POczynania rządu, ale POsłusznie wraz z całym swoim klubem głosuje wszystkie nieludzkie i antydemokratyczne ustawy. Czy to schizofrenia Polityczna? Geremu receptę na życie niech wypisuje Palikot, ja za takie POrady dziękuję. Myślę samodzielnie i trzeźwo, bez "zielonych wsPOmagaczy".
Wszystko się zgadza
Dodane przez Grześ, w dniu 03.03.2013 r., godz. 14.02
...Rzetelne i obiektywne informacje, przekazywane w prosty i "chłodny" sposób, stały się dla odbiorcy nieatrakcyjne. Z lepszym odbiorem spotyka się język nacechowany emocjami (najlepiej tymi negatywnymi), jednoznacznie wydający osądy. Właśnie to staje się realnym zagrożeniem dla społeczeństwa... Tak, ten język, taką mowę do perfekcji opanował J. Palikot. Osobiście zgadzam się z wieloma rzeczami, o których pan pisze, ale póki co, jest pan uwikłany w partyjną dyscyplinę głosowania i przez to jest pan kojarzony z niepopularnymi ustawami jak np. o POdniesienie wieku emerytalnego.
Dodane przez Janusz, w dniu 03.03.2013 r., godz. 17.53
Palikot jest jaki jest, ale tylko on próbuje poruszać niewygodne tematy. Reszta polityków robi tylko kasę i karierę. Lewicowa partia jest w Polsce potrzebna, ale taka która serio traktuje wyborców. Niepotrzebne są widowiska, lecz systematyczne, odważne działanie.
Uzależnieni o mediów!
Dodane przez Ewa, w dniu 03.03.2013 r., godz. 19.33
Od pierwszego wejścia na wykład prof. Środy, poprzez próbę zakłócenia wykładu Michnika w Radomiu i dzisiejszy incydent na spotkaniu z Palikotem odnoszę wrażenie, ze to prowokacja lewackich środowisk wymierzona w ruch narodowy a dalej w PiS. Widziałam relację z zakłócenia wykładu prof. Środy, a wcześniej ponoć ta grupa umawiała się w Internecie. Czy tak trudno było zapobiec temu zdarzeniu? Nie widziałam tam policji, która miałaby zapobiec jakiejś tragedii w razie eskalacji agresji zamaskowanych osób, a przecież mogło zdarzyć się wszystko. Policja musiała wiedzieć o planowaniu zakłócenia porządku publicznego. Nie było ich tam. Dlaczego? Autonomia uczelni? Rektor zbagatelizował takie zagrożenie? Podobnych zamaskowanych widziałam jako prowokatorów na pochodzie z okazji 11 listopada w materiale dostarczonym do prokuratury. Podano wprawdzie info, ze prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zamieszek na UW, ale czy się dowiemy o umorzeniu, jeśli to byli prowokatorzy?
Ad Ewa
Dodane przez Jan4P, w dniu 04.03.2013 r., godz. 08.26
POdejrzana sprawa z tymi napadami, mi przypomina prowokacje POdczas Marszu Niepodległości, po których zaostrzono prawo o zgromadzeniach. Nie dziwi mnie wcale fakt, że także Palikot wpisuje się w ten scenariusz. Czy niedługo karani będziemy za posiadanie biało-czerwonej flagi?
Shit!!!
Dodane przez Anonim, w dniu 04.03.2013 r., godz. 11.49
(Kancelaria Sejmu wypłaca sobie milionowe premie. Lotnisko w Modlinie wciąż zamknięte. Stadion Narodowy nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. PKP Śląsk nie jeżdżą. Bezrobocie wśród młodych, sięgnęło 30 proc.) A media zamiast się tym zająć robią kolejny cyrk z udziałem Palikota, jak ten w Szczecinie!!!
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze
Dodane przez Sprawdzam, w dniu 04.03.2013 r., godz. 21.46
Ruch Palikota najpierw POpierał ideę JOW, później na wskazanie PO, wycofał się z tego POparcia. Z jakich obietnic jeszcze się wycofa?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl