Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 września 2020 r., imieniny Eustachego, Filipiny

O powstańcach w Kamieńczyku

(Zam: 31.01.2013 r., godz. 10.30)

W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, we wtorek 22 stycznia, w ramach ogólnopolskiej akcji Klubów Gazety Polskiej, odbyła się msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kamieńczyku.

W homilii ksiądz proboszcz Kazimierz Sztajerwald podkreślił doniosłą rolę powstania w procesie kształtowania się polskiej myśli niepodległościowej i jego wpływu na odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Zwrócił uwagę na widoczne obecnie w niektórych mediach próby deprecjacji powstania, jak również negacji bohaterstwa i poświęcenia powstańców.
Po mszy uczestnicy przeszli pod mogiłę powstańczą w Kamieńczyku, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Jerzy Sadkowski, mieszkaniec Kamieńczyka, opowiedział o bitwie pod Fidestem z 12 marca 1863 r., której 14 ofiar spoczywa w tej mogile. Przypomniał postać dowódcy oddziału powstańczego Jana Matlińskiego ps. „Janko Sokół” oraz historię słynnej bitwy pod Węgrowem, w której dowodził Matliński, a która porównywana jest do walki Spartan pod Termopilami. Atak kosynierów na rosyjskie armaty podczas tej bitwy stał się natchnieniem poetów, m.in. Cypriana Kamila Norwida i Marii Konopnickiej. Prelegent wspomniał również o urodzonym w Kamieńczyku Leonie Królikowskim, który jako dowódca samodzielnego oddziału strzelców konnych brał udział w wielu bitwach i potyczkach na Mazowszu.
Na koniec uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na wykłady dwóch prelegentów na temat Powstania Styczniowego, które odbędą się 4 lutego o godz. 19 do świetlicy parafialnej przy kościele Św. Rodziny w Wyszkowie.
Dwa dni wcześniej, w niedzielę 20 stycznia z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w tym samym kościele została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i powstańców.
W imieniu Klubu Gazety Polskiej w Wyszkowie
Cezary Oleksiak

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl