Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2020 r., imieniny Michaliny, Michała

Szlakiem powstańców

(Zam: 31.01.2013 r., godz. 10.30)

Przedstawiciele władz powiatowych oraz gminnych 22 stycznia upamiętnili 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Podążając szlakiem mogił powstańczych odwiedzili miejsca upamiętniające wydarzenia sprzed 150 lat oraz miejsca spoczynku walczących.

O godzinie 9.00 spod budynku Starostwa Powiatowego ruszył autokar z uczestnikami obchodów. Składając kwiaty i paląc znicze, uczcili pamięć poległych. Przy każdym pomniku pamięci, modlitwę za powstańców odmówił ks. Paweł Stachecki, proboszcz parafii w Brańszczyku. W uroczystościach wzięli udział starosta Bogdan Pągowski, członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi, wójtowie, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień, policji, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Podniosłą oprawę uroczystości zapewniły poczty sztandarowe lokalnych szkół oraz werbliści z Młodzieżowej Orkiestry Dętej wraz z kapelmistrzem Franciszkiem Bieganowskim.
Delegacja odwiedziła miejsca pamięci poświęcone ofiarom Powstania Styczniowego: W pierwszej kolejności przybyła na wyszkowski cmentarz, gdzie złożyła kwiaty na grobie Józefa Bogdaszewskiego, ojca powstańczego naczelnika Wyszkowa. Zbudowany z piaskowca nagrobek z 1847 r. jest dziś najstarszym z zachowanych pomników na wyszkowskim cmentarzu. Następnie delegacja wyruszyła do Kamieńczyka na mogiłę 14 powstańców. Tam 12 marca 1863 r. rosyjska kolumna pościgowa (700 żołnierzy piechoty i 20 kozaków), dowodzona przez gen. mjra Mikołaja Tolla, zaskoczyła dwustuosobowy oddział powstańczy. Nieprzygotowani do boju powstańcy zdołali uporządkować szeregi i odparli atak. Kolejnym miejscem pamięci był krzyż z granitową tablicą poświęconą pamięci poległych w potyczce nad rzeką Fiszor w Gaju. W mogile zbiorowej spoczywają powstańcy styczniowi polegli w walkach z wojskiem rosyjskim. Miejscem tym od lat opiekuje się zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Kolejny przystanek był w Suwinie (gm. Somianka) pod pomnikiem 12 powstańców, mieszkańców Suwina poległych 22 czerwca 1863 r. w potyczce pod Połowem. Stamtąd delegacja pojechała do Ochudna (gm. Rząśnik) pod mogiłę powstańczą poległych w bitwie pod Porządziem 14 i 15 lipca 1863 r. Poległych tam miejscowa ludność upamiętniła w sierpniu 2005 r. oryginalnym, drewnianym krzyżem poświęconym przez księży Henryka Kietlińskiego i Stanisława Ceberka. Następnie wyruszyli do Porządzia pod Dąb „Wieszaciel” , miejsca kaźni powstańców. Według przekazów, na jego pochylonych nad drogą konarach Rosjanie wieszali schwytanych w puszczy powstańców. Później delegacja złożyła kwiaty na terenie zwycięskiej potyczki 27/28 luty1863 r. w Przetyczy (gm. Długosiodło) i Uroczysku „Bykowce” na terenie obozowiska powstańców i potyczki 23 maja 1863 r. z Rosjanami w Łączce. Ostatnią gminą na wyznaczonym szlaku był Brańszczyk. W Porębie delegaci spotkali się pod Kapliczką Powstańców 1863 r. i grobie dowódcy zgrupowania Karola Frycze, dowódcy 1 Pułku Pułtuskiego, ciężko rannego w bitwie pod Łączką 23 maja 1863 r. Obchody zakończyły się w Brańszczyku przy Grobie Powstańców.
Oprac. I.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl