Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaWspólne obchody

(Zam: 23.01.2013 r., godz. 10.30)

Gmina włącza się w obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Planowana jest m.in. uroczystość przy tablicy pamiątkowej Mordechaja Anielewicza, sesja naukowa. Możliwe też, że z zagranicy przyjadą dawni mieszkańcy Wyszkowa pochodzenia żydowskiego.

W czwartek, 18 stycznia zastępca burmistrza Adam Mróz oraz Wojciech Chodkowski, szef komisji promocji rady miejskiej wraz z urzędnikami spotkali się z dyrekcją i pracownikami Muzeum Historii Żydów Polskich. Było to spotkanie robocze, na którym ustalano szczegóły współpracy w zakresie organizacji wspomnianych wspólnych obchodów. Wyszków, jako miasto w którym urodził się Mordechaj Anielewicz i gdzie stoi jego pomnik, chce wpisać swój udział w centralne obchody. Uzgodniono, że wyszkowska propozycja będzie częścią programu obchodów Muzeum Historii Żydów Polskich i samorząd podpisze z muzeum stosowne porozumienie. Miasto włączy się w kampanię promocji żonkila jako symbolu obchodów rocznicy powstania. Nie został on wybrany przypadkowo. Marek Edelman składał zawsze właśnie żonkile pod pomnikiem bohaterów powstania, stąd taki wybór symbolu centralnych obchodów. Dokładnie w rocznicę powstania, 19 kwietnia, wolontariusze mają rozdawać w Warszawie papierowe znaczki żonkila i każdy, dla którego pamięć o tym dniu ma znaczenie, winien mieć w klapie taki symbol. Wyszków, jako jedyny dotąd samorząd poza Warszawą, zadeklarował swoje zaangażowanie. W ramach wyszkowskiego akcentu obchodów rocznicy planowana jest uroczystość pod pomnikiem Mordechaja Anielewicza w Wyszkowie (będzie to dziesiąta rocznica jego odsłonięcia) oraz sesja naukowa w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Uzgodniony został ich termin – 8 maja. Szczegółowy przebieg uroczystości dopracowywany jest we współpracy z pracownikami Muzeum i najpóźniej w połowie lutego będzie zamknięty. Wówczas to główni organizatorzy obchodów rocznicy powstania: Kancelaria Prezydenta RP i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oficjalnie ogłoszą pełen program obchodów, w którym znajdzie się także akcent wyszkowski, podobnie jak na materiałach promujących te wydarzenia.
Opr. E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl