Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

Zrobili to, co każdy powinien

Ikona
(Zam: 30.01.2013 r., godz. 10.30)

Dawid i Krystian nie czują się bohaterami, uważają, że każdy na ich miejscu powinien zrobić to samo, a jednak tylko oni pomogli dwunastolatkowi potrąconemu na przejściu dla pieszych na ul. Matejki.

W piątkowe popołudnie 18 stycznia siedemnastoletni wyszkowianin bez prawa jazdy potrącił na przejściu dla pieszych dwunastolatka i uciekł z miejsca zdarzenia. To była pora, kiedy wzdłuż ul. Matejki był spory ruch – kierowcy czekali na zmianę świateł, przechodniów też było sporo. Nikt jednak nie zatrzymał się, by pomóc dziecku.
- Wracałem ze szkoły z kolegą, chłopak przechodził przez pasy i byłem naocznym świadkiem tego wypadku. Chłopczyk przeleciał i upadł na zaspę. Nikt do niego nie podszedł, więc zrobiliśmy to z kolegą – relacjonuje zdarzenie Krystian Grabowski, uczeń Zespołu Szkół nr 3. – Położyliśmy go na plecak, żeby nie leżał na ziemi i zapytałem, czy mu nic nie jest. Zadzwoniliśmy do jego rodziców i po karetkę.
Chłopak był przytomny, płakał. Krystian mówi, że nie wahał się mu pomóc.
- To była spontaniczna, zwykła reakcja, każdy powinien tak postąpić. Było sporo ludzi, kierowcy stali w korku i nikt nie raczył wysiąść z samochodu i pomóc. Przejeżdżali obojętnie – podkreśla. – Dla mnie każdy powinien tak postąpić, przecież każdemu może się zdarzyć wypadek. Dostałem podziękowanie od policji, ale według mnie to nie było potrzebne, bo mój czyn nie był nadzwyczajny.
Uważa, że gotowość na pomoc innym to kwestia wychowania.
- Według mnie takie zachowanie wyciąga się z domu, jeśli w domu nie ma przykładu to i na zewnątrz nie będą się zachowywać tak jak powinni – zaznacza.

Zwykły bohater
Uczeń Zespołu Szkół nr 2 Dawid Gałązka też zaangażował się w ratowanie dwunastolatka. Bardzo skromny i skrępowany zainteresowaniem mediów. Spotykamy go na zajęciach w Centrum Kształcenia Praktycznego.
- Nie zrobiłem nic nadzwyczajnego – mówi. – Tak powinien zachować się każdy – przyznaje, tak samo jak Krystian.
Dyrektor ZS nr 2 Grażyna Kalinowska chwali chłopaka i jednocześnie tłumaczy jego małomówność.
- Jesteśmy dumni, że takiego ucznia mamy, tym bardziej, że to bardzo skromny chłopak, który absolutnie nie chce o tym mówić, bo uważa, że zachował się normalnie nie widzi tu nic nadzwyczajnego. Ciszę się, że młodzi ludzie mają taką postawę i umieją zareagować – podkreśla.
Na stronie internetowej szkoły, artykuł o nim zatytułowano „Zwykły bohater”: „Uczeń natychmiast zareagował, udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej, powiadomił odpowiednie służby – KPP w Wyszkowie. Taka postawa jest godna naśladowania przez nas wszystkich” – napisano między innymi.
Komendant wyszkowskiej policji insp. Adam Krzemiński w imieniu swoim i policjantów skierował do Dawida i Krystiana podziękowanie „za okazanie wzorowej postawy i pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym dziecku. Wrażliwość i właściwa reakcja zasługuje na szczególny szacunek, wyróżnienie i uznanie, jest też niewątpliwie postawą godną do naśladowania. Życzę, aby ta bezinteresowna postawa i szlachetna pomoc drugiemu człowiekowi towarzyszyła w Twoim życiu”.

Prawo nakazuje
Policja apeluje do świadków wypadków o udzielanie pomocy poszkodowanym. To obowiązek, który sankcjonuje także prawo. Zgodnie z art. 162 § 1 kodeksu karnego „kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Zgodnie z § 2 „nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej”.
Wyszkowska policja szuka osób, które nie pomogły dwunastolatkowi.
- Prowadzimy w komendzie czynności, które zmierzają do ustalenia innych kierowców-świadków tego zdarzenia – mówi rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie Marta Gierlicka.
Dodaje, że siedemnastolatek, sprawca zdarzenia, w tym tygodniu usłyszy zarzuty.

J.P.

Komentarze

Dodane przez Jan4P, w dniu 30.01.2013 r., godz. 15.21
Chwała wam chłopaki, ujęła mnie wasza skromność. Takie rzeczy wynosi się z rodzinnego domu. Gratuluję rodzicom. Piona chłopaki!
Dodane przez Antoni, w dniu 30.01.2013 r., godz. 16.33
Dziękuję chłopcy za Waszą zwykłą normalność. Są w życiu sprawy jak ta oczywiste, kiedy trzeba ruszyć z pomocą, nie oglądając się na nic, nie myśląc o pochwałach. Porządni z Was młodzieńcy. Szczęść Wam i Waszym Rodzinom, Szczęść Boże!
Dodane przez Zdzich, w dniu 31.01.2013 r., godz. 08.50
- Prowadzimy w komendzie czynności, które zmierzają do ustalenia innych kierowców-świadków tego zdarzenia - mówi rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie Marta Gierlicka... POdpowiem - wystarczy odczytać numery rejestracyjne aut, ustalić kierowców. jak się da to i przechodniów. Mam nadzieję, że nie zajmie wam to miesiąca.
Dodane przez fan, w dniu 31.01.2013 r., godz. 17.13
Krystiana nie znam, ale Dawida tak. To naprawdę miły i uczynny chłopak. I oby tak dalej , bądźcie sobą, zawsze!
Dodane przez Golem, w dniu 31.01.2013 r., godz. 23.03
Ewidentnie najbardziej rzucającym się w oczy przejawem obojętności wydaje się być zachowanie kierowcy białego dostawczego auta, wyjeżdżającego z Nadgórza!
Dodane przez Matka Polka, w dniu 01.02.2013 r., godz. 17.08
Matce i Ojcu, należałoby też podziękować. Ale to nie rok wybrczy... I ja jestem pełna uznania, niech się Wam w życiu powodzi.
Dodane przez $$$, w dniu 01.02.2013 r., godz. 22.32
Dobra robota chłopaki. A ja mam pytanie ile czasu może zająć policji, takie ustalenie tych nieempatycznych kierowców.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl