Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 11 lipca 2020 r., imieniny Cypriana, Olgi

Bez poważnych zastrzeżeń

Ikona
(Zam: 30.01.2013 r., godz. 10.30)

Od wielu dni utrzymuje się śnieżna, mroźna pogoda. Prognozy wskazują, że nadchodzą cieplejsze temperatury, póki co kierowcy (i piesi) muszą przetrzymać zimową aurę. Nowa firma zajmująca się zimowym utrzymaniem dróg, stara się sprostać wymaganiom.

Od stycznia obowiązki te przejęła nowa firma. Mieszkańcy nie zawsze byli zadowoleni z efektów jej pracy, do Urzędu Miejskiego zgłaszano uwagi. Szczegółowy zakres prac, które powinna wykonywać, znajdują się na stronie Urzędu, w zakładce „gospodarka”, dalej „przetargi”. Zainteresowani sposobem odśnieżania powinni sprawdzić tam, czy dana ulica ujęta jest w specyfikacji, i w jakiej kategorii. Drogi i chodniki gminne ujęto w cztery kategorii według ważności. Te w pierwszej winny być oczyszczone dwie godziny po ustaniu opadów, drugiej – do ośmiu, trzeciej – do szesnastu, czwartej – do trzydziestu sześciu. Firma zobowiązała się przestrzegać tych warunków, i z tego można skutecznie ją rozliczać. Umowa przewiduje karę finansową w wysokości 30 proc. dziennej wartości danego elementu prac w przypadku „nienależytego” wykonania pracy.
Mieszkańcy twierdzą, że wykonanie prac pozostawia trochę do życzenia, szczególnie w przypadku przejść lub przystanków. Zdzisław Mikołajczyk z wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim potwierdza, że do wydziału dochodziły głosy krytyczne, jak ocenia, ok. 60 proc. uwag było słusznych, i te przekazywano firmie. Zgodnie z przyjętą procedurą nałożono na nią karę pieniężną. Za nieprzestrzeganie umowy grozi nawet jej zerwanie, jednak do tego z pewnością nie dojdzie.
– Na dzień dzisiejszy, na panujące warunki, jest dobrze – twierdzi Mikołajczyk. – Dobrze oceniam pracę firmy, śnieg przestał padać dopiero w piątek, nie możemy żądać niemożliwego. Wykonawca może nie do końca wywiązywał się idealnie, wynikło kilka wpadek, ale jest już lepiej.
Podobne zdanie wyrażają sołtysi m.in. Gulczewa, Sitna czy Kamieńczyka. Wielu z nich zgłaszało uwagi, przede wszystkim uznali, że lemiesz mógłby być ustawiony niżej, ponieważ na drogach pozostaje za dużo masy śniegowej. Utrudnia to przejazd mniejszym autom, nie mówiąc o osobach poruszających się pieszo lub rowerem. Usłyszeliśmy też, że wykonawca nie wszędzie jest w stanie wjechać i przebić się przez śnieg, potrzebuje do tego ciągnika.
– To nowy wykonawca, nie zna dróg, trzeba było je pokazać – powiedział jeden z sołtysów. – Teraz sytuacja już się normalizuje.
W wielu przypadkach trzeba było właśnie wskazać kierowcom dojazdy i drogi wymagające odśnieżenia. Z tego względu oczywiste jest, że nowa firma jest oceniana nieco niżej niż poprzednia. Mieszkańcy wsi przyznają, że drogi wiejskie są w niższej kategorii, nie wszyscy są zadowoleni z jakości usług. Jak usłyszeliśmy: „niby jest odśnieżone, ale mogło być lepiej”.
– Teraz jest trochę lepiej, musieli mieć czas na poznanie terenu – twierdzi Bożena Grzegorczyk, sołtys Leszczydołu Nowiny. – Mam tylko prośbę o odśnieżanie poboczy na ul. Wyszkowskiej, choć z jednej strony. Tamtędy chodzą dzieci do szkoły. Albo brną w zaspach i mają mokre buty i nogi, albo schodzą na jezdnię, co jest bardzo niebezpieczne.
Wielu sołtysów podkreśla, że z firmą jest dobry kontakt, kierowcy reagują na uwagi, telefony.
– Podchodzę do tej kwestii ze zrozumieniem – twierdzi Marek Curuł, sołtys Kamieńczyka. – Przy nasilonych opadach trudno oceniać, ja przyznałbym „czwórkę”. Mieszkańcy zgłaszali uwagi, w miarę możliwości były one uwzględniane. Skrajne ulice są w ostatniej kategorii. Bardzo wiele w tej sprawie robią mieszkańcy, muszę podziękować szczególnie Darkowi Kaliszowi, który z własnej inicjatywy odśnieża ulice w Kamieńczyku.
Uwagi co do jakości oczyszczania dróg i chodników można również zgłaszać do Straży Miejskiej, jednak komendant Mirosław Wysocki twierdzi, że wpływa do nich niewiele zgłoszeń, zauważa, iż zapewne przekazywane są bezpośrednio do Urzędu. Zdarzały się interwencje, dotyczyły głównie zakładów, szkół, i w tych przypadkach pouczenie wystarczało. Zarządca może zapłacić 500 zł mandatu – następnie sprawa kierowana jest do sądu, jednak w praktyce nigdy do tego nie dochodzi. Ulice w Wyszkowie w większości wyglądają dobrze, wiele jest utrzymanych w stanie czarnej nawierzchni.
– Nie mogę przyjmować pojedynczych głosów niezasadnej krytyki – powtarza Zdzisław Mikołajczyk. – W przypadkach zasadnych reagujemy. Ten wykonawca, generalnie rzecz biorąc, wywiązuje się z warunków, choć początkowo były pewne niedociągnięcia.
Naczelnik tłumaczy je nieznajomością topografii ulic Wyszkowa i innych miejscowości. Podkreśla, że inni zarządcy drogowi również mają trudności.
– Za wcześnie oceniać i porównywać obecną firmę z poprzednią, do której działalności także zgłaszano różne uwagi – twierdzi.
E.E.

Komentarze

Dodane przez bebe, w dniu 30.01.2013 r., godz. 18.31
Śniegu akurat nie ma. Szczęścia podejmowany temat też nie ma. Moje odczucia jednak inne niż naczelnika i sołtysów. Ulice mało odśnieżone, parkingi tym bardziej. Nie wiem po co zgłaszać jakiekolwiek uwagi do straży miejskiej czy UM. Każda jest bezzasadna. Sołtysi prasie nie powiedzą jak jest naprawdę z odśnieżaniem. A dlaczego nie powiedzą wie każdy. Szkoda, że zabrakło sondy przeprowadzonej wśród zwykłych kierowców i zwykłych przechodniów. Podobno za tydzień znowu zima zaatakuje, zobaczymy jak z odśnieżaniem będzie.
Dodane przez ewa, w dniu 30.01.2013 r., godz. 20.01
to tak jest z tym odsniezaniem i w somiance ,jedno mnie zastanawia ,kto inny wygral przetarg na odsniezanie a ktos inny odsnieza
Biały Wyszków
Dodane przez arek, w dniu 30.01.2013 r., godz. 20.49
Mikołąjczyk to mało interesujący jegomość i jego kierowanie tak ważnym wydziałem to pomyłka.... "Nie mogę przyjmować pojedynczych głosów niezasadnej krytyki" .... - za to wyrażenie powinien dostać 'złote usta' W Somiance stary ma układ z gminą i blokują nowego, który wygrał przetarg.
Dodane przez Aneta, w dniu 31.01.2013 r., godz. 08.10
...Uwagi co do jakości oczyszczania dróg i chodników można również zgłaszać do Straży Miejskiej, jednak komendant Mirosław Wysocki twierdzi, że wpływa do nich niewiele zgłoszeń, zauważa, iż zapewne przekazywane są bezpośrednio do Urzędu... Wpływa niewiele zgłoszeń? Dobre sobie, bo i fakt, że chyba trzeba wam te zgłoszenia wysyłać drogą wodną. Najlepiej ze swojego listu zrobić dziecięcy stateczek, puścić go z nurtem topniejącego śniegu to może dopłynie i wpłynie. Proszę tu podać numer telefonu, który straż miejska odbiera. Pewnego dnia próbowałam dzwonić na trzy znalezione numery do was, jak myślicie z jakim skutkiem?
Dodane przez Bożena, w dniu 31.01.2013 r., godz. 08.58
Naczelnik tłumaczy je nieznajomością topografii ulic Wyszkowa i innych miejscowości. Podkreśla, że inni zarządcy drogowi również mają trudności... To jest tylko dowód na to, że pan Mikołajczyk na swoim stanowisku, jest osobą przypadkową. Tłumaczenie nieznajomością topografii jest traktowaniem nas jak Debili. Pół zimy za nami, jeszcze z miesiąc będą się uczyć "topografii" i zima zleci. Na przyszłą będzie nowa firma i nowa nauka topografii. Znów do połowy lutego. Odkurzyć Zbysia Wiśniewskiego, o co dopomina się Antoni!
Dodane przez Grześ, w dniu 31.01.2013 r., godz. 12.58
"...Teraz jest trochę lepiej, musieli mieć czas na poznanie terenu - twierdzi Bożena Grzegorczyk, sołtys Leszczydołu Nowiny..." - mi się wydaje, że całe te zachwyty większości sołtysów, to czysta ustawka. Pani z Leszczydołu wyraźnie wcieliła się w rolę adwokata.
Dodane przez do Aneta, w dniu 31.01.2013 r., godz. 13.10
Do SM nigdy się nie dodzwonisz, nie ma szans. Ale jeśli chcesz coś zgłosić, np. nieodśnieżoną ulicę to polecam zadzwonić pod ten nr 297437788. Niestety nie ma tego numeru w żadnych tel alarmowych w lokalnej prasie. Aczkolwiek istnieje taki numer i wystarczy, że pozostawisz wiadomość na automatycznej sekretarce.
Dodane przez Wlad, w dniu 31.01.2013 r., godz. 13.31
...Mam wrażenie, że tylko władza jest zadowolona z usług firm zajmujących się odśnieżaniem... - polecam do ponownego przeczytania felieton naszej Judyty pt. "Moja obserwacja"
Pozwoliłem sbie na przeniesienie tu tego wpisu, to ważne
Dodane przez Zdzich, w dniu 31.01.2013 r., godz. 14.24
Wanda - " Chciałabym zaapelować o to, by spotkanie z profesorem Piotrem Glińskim, stało się naszym wspólnym świętem. Zachęcam gorąco do udziału w nim i dyskusji, bez wzgledu na dzielące nas wewnętrzne różnice i personalne spory. Sprawa dotyczy przyszłości Polski i to powinno być dla nas najważniejsze." - Spotkanie z profesorem Glińskim odbędzie się dziś o godzinie 18 w WOK "Hutnik".
Dodane przez maro, w dniu 31.01.2013 r., godz. 19.58
pan mikolajczyk nie znosi jakiejkolwiek krytyki
Dodane przez Ken, w dniu 31.01.2013 r., godz. 21.01
Jak nie znosi krytyki, to niech idzie pracować do PEC, na halę z węglem.
Dodane przez Inka, w dniu 01.02.2013 r., godz. 20.52
Nowosielski z Mrozem w Afryce. to był bardzo pracowity rok. Kwiatki POsadzone, śmieci POliczone i wszystko gra. Można się POopalać.
Dodane przez Antoni, w dniu 02.02.2013 r., godz. 09.42
Mam jeszcze jedną uwagę drodzy Państwo. Moje obserwacje są następujące: Zawsze od lat powtarza się sytuacja, że głodne pieniędzy te wszystkie nie do końca kompetentne firmy odśnieżające, kiedy tylko spadnie śnieg, często dwudniowy w listopadzie, to rzucają się na tę walkę z zimą wszystkimi chyba siłami. Pługi piaskarki, solarki po pięć razy na dobę odśnieżają to co za pół dnia samo popłynie. W połowie grudnia słychać sygnały, że zima była taka sroga i śnieżna, że 3/4 przygotowanych zapasów zostało już zużyte. Tylko tego efektów nie za wiele było widać. W styczniu pewnie miasto będzie musiało wygospodarować dodatkowe fundusze, bo jak inaczej. Wybrało się najtańszą firmę "krzak", co pół zimy tras się uczyła. Nadal jestem zdania, żeby na odpowiedzialnych stanowiskach zasiadali kompetentni ludzie. Kolesie Nowosielskiego i Mroza kosztują nas już zbyt wiele. Najlepiej będzie jak odejdą panowie całą ławą i zabiorą się za uczciwą pracę.
Dodane przez Józiek, w dniu 02.02.2013 r., godz. 11.50
W jakim terminie, moze ktoś wie, rozstrzyga się takie przetargi na odśnieżanie? Czy jest to jak zwykle w Wyszkowie za pięć dwunasta?
Dodane przez O.N.A., w dniu 02.02.2013 r., godz. 13.25
Ad. Józio. Chyba nawet pięć PO dwunastej. Inaczej mieliby czas na zaPOznanie się z trasami.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl