Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaGorączka studniówkowej nocy…

Ikona
(Zam: 09.01.2013 r., godz. 10.30)

„Ze szkolnego mundurka, z pokoiku na piętrze, z fotografii z warkoczem, ze spacerów na wietrze, coraz mniej dziś pamiętam, coraz rzadziej się śmieję, pozostało mi jedno wspomnienie: Mój pierwszy bal …”. Tak kiedyś śpiewała Kalina Jędrusik. Jedno jest pewne, studniówka to pierwszy, prawdziwy bal w życiu młodego człowieka. Obecnie na topie są różnobarwne stroje i szykowne fryzury. Co modnego w tym sezonie?

Studniówki często są balami osobliwości. Temat ten w głównej mierze dotyczy młodych pań, które chcą wyglądać tego wieczoru wyjątkowo i niepowtarzalnie. Jeszcze nie tak dawno trendy były długie suknie. Ale to już trzeci sezon, kiedy na topie są krótkie sukienki. Najlepsze kolekcje ukazują się na przełomie października-listopada. W tym sezonie modne są, już standardowo, ciemne kolory. Na sklepowych wystawach można znaleźć również sukienki turkusowe, miętowe, lekko różane.

Studniówka kiedyś i dziś
Bal przedmaturalny to niemalże ostatnia szansa, aby móc się bawić w szkolnym gronie. Kiedyś studniówki odbywały się w szkołach lub internatach. Dziewczęta nie podkreślały swych wdzięków makijażem, nie dbano o biżuterię, a już na pewno nie było mowy o eleganckich, różnobarwnych strojach, jakie pojawiają się na współczesnych studniówkach.
– Sens, jaki niosą ze sobą bale studniówkowe jest taki sam. Wiadomo, że z biegiem lat wszystko się pozmieniało, jednak ja miałem studniówkę w internacie – mówi Władysław Klimaszewski, dyrektor I LO im. C.K. Norwida.
– Kiedyś inaczej się tańczyło, melodie inaczej brzmiały. Na studniówkach grał zespół – wspomina. – Młodzież była bardziej zaangażowana w organizację studniówki, sama dbała o dekoracje. Siłą rzeczy, kiedyś nie było firm cateringowych, posiłki przygotowywali rodzice – zaznacza dyrektor. Współczesne studniówki odbywają się w wynajętych salach. Posiłki serwują firmy, dekoracjami zajmują się firmy dbające o design. Oprawą muzyczną zajmuje się DJ.
– Kiedyś podczas studniówki grał zespół na żywo. Często byli to koledzy ze szkoły. Współcześnie na studniówkach grywa tylko DJ – podkreśla dyrektor.

Moda studniówkowa
Studniówka jest raz w życiu. Wiadomo, że każdy chce wyglądać wyjątkowo w ten wieczór. Jeśli cofnąć się 40 lat wstecz, to studniówkowe kreacje nie robiły furory. Były schludne i w zasadzie bardzo podobne do siebie, biała bluzka i czarna spódnica u pań, panowie prezentowali się w białych koszulach i ciemnych spodniach. Lata 80. też nie przyniosły przełomu.
– Pamiętam, że na swoją studniówkę założyłam sukienkę granatową z białym kołnierzykiem – wspomina pani Honorata. – Moje koleżanki zazwyczaj były ubrane w czarne spódnice i białe bluzki. Wtedy moda studniówkowa była kształtowana nie naszymi wyobrażeniami, ale możliwościami ówczesnego rynku – podkreśla. – W sklepach niewiele można było kupić i każdy był ubrany tak, jak było to możliwe, a nie tak, jak chciał. Dlatego białe bluzki, czarne spódnice wspominamy dzisiaj z sentymentem – dodaje.
Długo trzeba było czekać na przełom w modzie. W połowie lat 90. można było doszukać się długich kreacji, najczęściej w kolorze czarnym. Jeszcze na początku millenium królowały czarne sukienki, rzadko kiedy zdarzały się kreacje w innych odcieniach. Kilka lat później zaczęła się prawdziwa rewolucja. Zmieniały się fasony oraz kolory. A jak jest dzisiaj? Tak naprawdę o gustach się nie dyskutuje. Ale…
– Ostatnio bardzo modne są sukienki z koronki, ale jeszcze bardziej rozchwytywane wydają się być te z baskinkami – zdradza Natalia, tegoroczna maturzystka. – Kolory są przeróżne, od klasycznych, stonowanych, tj. czerni i bieli po neony. Tegorocznym trendem może okazać się również kobalt – dodaje. Ceny sukienek wahają się w przedziale 70-400 zł. Niektórzy jednak, chcąc wyglądać niepowtarzalnie, decydują się na szycie sukienki.
– Cena sukienki szytej na miarę zależy od rodzaju materiału, z którego jest wykonana, jego ceny i pracy przy szyciu – wymienia Natalia. – Patrząc na to, że sukienkę można teraz znaleźć do 100 zł, to uszycie wychodzi drożej – podkreśla.
Są też osoby, które stawiają na tradycję.
– Podążam za tym, co mi się podoba – mówi Aleksandra. – Chyba wybiorę prostą, czarną sukienkę, lekko bombkowaną, z odkrytymi plecami – dodaje.
A jakie sukienki możemy znaleźć na wieszakach sklepowych w tym sezonie?
– W tym roku modne są baskinki, proste sukienki, mające wszyty materiał przy talii, które lekko tuszują – mówi Wioletta Figura, właścicielka salonu „Kristina”. – Modne są również sukienki koronkowe, ale również biało-czarne szyfonowe, odcinane pod biustem – dodaje. – Panowie najczęściej sięgają po garnitury błyszczące, sylwetka B włoska – zaznacza. – Wybierają materiały z jedwabiem, ale i matowe – podsumowuje.
Oczywiście należy pamiętać o czerwonych dodatkach, bieliźnie oraz podwiązce. Jest to nieodłączny atrybut każdej maturzystki na balu studniówkowym. Natomiast garnitur, w którym wystąpią tej nocy panowie, powinien służyć również podczas egzaminu dojrzałości.

Ostatnie przygotowania
Aby wszystko było zapięte na ostatni guzik, musimy się udać do wizażystki oraz fryzjera. Co zrobić, aby makijaż przez cały wieczór był nienaruszony, a przy tym wyglądać ładnie i modnie?
– Polecam peeling, maseczkę wygładzającą, krem, bazę matującą do cery suchej lub bazę rozświetlającą – radzi Sylwia Kiełczewska-Książek. – Bardzo popularny jest makijaż smookie eyes, bądź też makijaż wieczorowy – wymienia. – W tym sezonie zdecydowanie królują brokaty – dodaje.
A jakie fryzury są teraz w modzie?
– Najbardziej popularnym uczesaniem są fale, włosy lekko kręcone i podpięte – mówi Anna Mróz, fryzjerka. – W tym sezonie trendy są kokardki, kwiatuszki, opaski ozdobne – wymienia. – Często fryzura zależy od rodzaju sukienki. Oczywiście rodzaj włosów odgrywa również dużą rolę – dodaje.
M. P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl