Polscy kadeci z Tobiaszem Wojtkowskim w składzie awansowali na Mistrzostwa Europy

(Zam: 09.01.2013 r., godz. 10.30)

Siatkarz rodem z Wyszkowa, Tobiasz Wojtkowski, razem z kadrą Polski kadetów, której jest członkiem, wziął w ostatnich dniach udział w eliminacjach do Mistrzostw Europy Kadetów, które rozgrywane były w słowackiej Nitrze. Jeszcze przed ostatnim spotkaniem eliminacji Polacy zapewnili sobie awans do czempionatu kontynentu.

Reprezentacja Polski, prowadzona przez trenera Wiesława Czaję, trafiła do trzeciej, spośród pięciu grup eliminacyjnych. Rywalami naszego zespołu były zespoły Portugalii, Anglii, Bułgarii, Izraela oraz Słowacji. Mecze w każdej z grup rozgrywane były systemem każdy z każdym. Awans do Mistrzostw Europy kadetów uzyskiwały dwa najlepsze zespoły z każdej z grup. ,,Polska” grupa rywalizowała w dniach 3-7 stycznia w słowackiej Nitrze.
W swoim pierwszym spotkaniu Polacy starli się z nieobliczalną reprezentacją Portugalii. Drużyna, której potencjału przed słowackim turniejem nikt nie potrafił ocenić, okazała się zbyt słaba na Biało-Czerwonych. Rywale z Półwyspu Iberyjskiego nawiązali równorzędną walkę jedynie w drugim secie, w którym zdołali zdobyć 21 oczek. Ostatecznie spotkanie zakończyło się 3:0 na korzyść Polaków. W meczu z Portugalczykami Tobiasz Wojtkowski wystąpił bardzo krótko nie notując punktów.
Polska – Portugalia 3:0 (25:16, 25:21, 25:14)
W drugim turniejowym meczu na Polaków czekała reprezentacja Anglii. Postrzegani jako jeden z najsłabszych zespołów Anglicy nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki z naszą reprezentacją. W ,,rozstrzeliwaniu” Lwów Albionu czynny udział wziął były zawodnik UKS-u ,,Polonez” Wyszków. Tobiasz Wojtkowski pojawił się na parkiecie w drugim secie. W sumie obecny siatkarz MDK-a Warszawa zdobył osiem punktów, będąc jednym z najskuteczniejszych zawodników spotkania. Polacy bez większych problemów wygrali 3:0, obejmując tym samym prowadzenie w tabeli grupy C.
Polska – Anglia 3:0 (25:13, 25:14, 25:14)
W sobotę 5 stycznia Biało-Czerwoni starli się ze swoim potencjalnie najgroźniejszym rywalem, reprezentacją Bułgarii. Jak się okazało, obawy sztabu szkoleniowego okazały się zbyt duże. Dobrze dysponowani Polacy w kolejnych partiach odnosili wysokie zwycięstwa, odprawiając rywali z Bałkanów bez żadnych korzyści punktowych. W tym spotkaniu Tobiasz Wojtkowski nie pojawił się na parkiecie.
Polska – Bułgaria 3:0 (25:16, 25:21, 25:14)
Stawką przedostatniego turniejowego meczu Polaków, było zapewnienie sobie awansu do ME. Nasza reprezentacja musiała w tym celu pokonać bez straty seta kadrę Izraela. Faworyzowani podopieczni trenera Czai nie zawiedli, nie pozostawiając rywalom najmniejszych złudzeń i pewnie wygrywając 3:0. Swój udział w tym triumfie miał również wyszkowianin, który podczas swojego występu (pojawił się na parkiecie w drugim secie) zdobył 3 punkty.
Polska – Izrael 3:0 (25:9, 25:15, 25:11)
Cztery zwycięstwa bez straty seta, pozwoliły Polakom na zapewnienie sobie awansu do Mistrzostw Europy Kadetów jeszcze przed ostatnim starciem turnieju przeciwko Słowacji (7 stycznia, spotkanie rozegrane już po zamknięciu tego numeru tygodnika). Turniej o siatkarski prymat na naszym kontynencie zostanie rozegrany w dniach 10-22 kwietnia bieżącego roku w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Obok Polaków zagrają w nim na pewno również Włosi, Rosjanie oraz Belgowie. O pozostałe miejsca w czempionacie nadal toczy się zacięta walka, o której zadecyduje ostatnia kolejka spotkań eliminacyjnych. W przyszłym wydaniu naszego tygodnika podamy komplet reprezentacji-finalistów, wyłonionych w wyniku eliminacji oraz przedstawimy krótką relację z ostatniego meczu Polaków ze Słowakami.
Skład reprezentacji podczas turnieju eliminacyjnego:
Rozgrywający: Krzysztof Bieńkowski, Sebastian Matula.
Atakujący: Bartosz Bućko, Tobiasz Wojtkowski.
Środkowi: Piotr Badura, Paweł Gryc, Aleksander Mariarz.
Przyjmujący: Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Jan Fornal, Rafał Szymura.
Libero: Kacper Piechocki.
Trener: Wiesław Czaja.
Tobiaszowi Wojtkowskiemu gratulujemy osiągniętego z kadrą sukcesu, życząc jednocześnie utrzymania wysokiej formy i medalu Mistrzostw Europy.