Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaDo lekarza wystarczy PESEL

(Zam: 09.01.2013 r., godz. 10.30)

Od 1 stycznia pacjenci w całej Polsce korzystający z opieki zdrowotnej już nie muszą nosić ze sobą zaświadczenia o ubezpieczeniu, odtąd weryfikowani będą po numerze pesel. System e-WUŚ działa już w wyszkowskim szpitalu oraz przychodniach.

System e-WUŚ to elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Do tej pory pacjenci korzystający z usług lekarskich, czy to w szpitalach, czy przychodniach za każdym razem musieli okazywać się dokumentem potwierdzającym, iż on sam, bądź pracodawca odprowadza składki do ZUS na ubezpieczenie zdrowotne.
Od 1 stycznia do lekarza zgłaszamy się jedynie z dokumentem, który zawiera nasz numer pesel (dowód osobisty, paszport, legitymacja). Numer można również podać z pamięci, jednak wówczas odbywa się to na zasadzie prób i błędów. Wystarczy nieprawidłowe podanie chociażby jednej cyfry i system nie odnajdzie pacjenta w bazie ubezpieczonych, nawet jeśli rzeczywiście ubezpieczenie posiada.
- Od 1 stycznia działamy na systemie e-WUŚ. Nie było wielkich trudności, choć wiadomo, że jak pojawia się coś nowego, to może coś zawodzić od strony chociażby technicznej – komentuje dyrektor szpitala Cecylia Domżała.
W rejestracji po podaniu przez pacjenta pesel, rejestratorka w kilka sekund otrzyma odpowiedź o ubezpieczeniu petenta.
- Pacjenci zachowują się różnie. Niektórzy źle zrozumieli jak działa system i uważają, że do lekarza mogą zgłaszać się bez dokumentów, dowodu, bez znajomości peselu, a tylko za pomocą tego numeru możemy dokonać identyfikacji – mówi.
Ciemna strona systemu jest taka, że szpitale codziennie muszą sprawdzać stan ubezpieczenia pacjenta hospitalizowanego. Dotyczy to również zakładów opiekuńczych, w których pacjenci niekiedy przebywają latami.
- Codziennie musimy sprawdzać status ubezpieczenia pacjenta, gdyż w trakcie hospitalizacji ubezpieczenie może wygasnąć – tłumaczy Cecylia Domżała.
W przypadku, gdy w trakcie pobytu w szpitalu pacjentowi skończy się ubezpieczenie, za część pobytu będzie musiał zapłacić sam, NFZ nie pokryje kosztów leczenia.
I.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl