Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 czerwca 2022 r., imieniny Maryli, WładysławaRelikwie księdza Popiełuszki w Wyszkowie

Ikona
(Zam: 26.10.2010 r., godz. 11.30)

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko jest postacią znaną każdemu Polakowi. Mieszkańcom naszego miasta jest on teraz szczególnie bliski, ponieważ w niedzielę, 24 października do kościoła Świętej Rodziny w Wyszkowie, a wcześniej we wtorek, 19 października do kościołą św. Wojciecha, wprowadzone zostały jego relikwie.

Na tę niezwykle ważną dla wszystkich wyszkowian uroczystość przybyło wielu wiernych. Mszę świętą w obydwu kościołach rozpoczęła uroczysta procesja, podczas której wniesiono relikwie księdza Jerzego. W parafii Świętej Rodziny szczątki błogosławionego przekazywała jego matka – Marianna Popiełuszko, która do Wyszkowa przybyła wraz z synem – Stanisławem.

Podczas kazania biskup Tadeusz Bronakowski przypomniał dzień beatyfikacji księdza Popiełuszki. Mówił, jak ogromny wkład w obronę polskiej wiary wniósł ksiądz Jerzy.

– Był to człowiek, który rozumiał zagrożenia wynikające z panującego wówczas systemu politycznego. Jednak mimo to, nie bał się bronić swoich ideałów i przekonań, nawet za cenę własnego życia – tak biskup przedstawił postać księdza. – Nie uległ pokusie i domagał się wolności sumienia, obywatela i kapłana. Oddał życie za Ojczyznę, za Chrystusa, bo był wiernym świadkiem ewangelii. Jego śmierć nie stanowiła porażki wiary. Był to początek porażki ówczesnego systemu. Śmierć ta stanowiła też początek nawrócenia serc
Zaznaczył, że w dzisiejszych czasach wszyscy powinni brać przykład z księdza Popiełuszko, bo również dziś istnieją zagrożenia dla wiary.

Po modlitwie i biskupim błogosławieństwie proboszcz Kazimierz Wądołowski w dowód wdzięczności za przybycie i przekazanie relikwii wręczył matce błogosławionego księdza czerwoną różę, a bratu ks. Jerzego – upominek. Proboszcz podziękował również biskupowi za przewodnictwo w tej ważnej dla całej parafii uroczystości.

– Ten dzień stanie się początkiem nowej ery w naszej parafii. Od dziś błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko jest naszym parafianinem. Zapewniam, że będziemy się od niego uczyć miłości do Boga, patriotyzmu i tego, jak zło zwyciężać dobrem – mówił.

W parafii św. Wojciecha eucharystii przewodniczył ks. biskup Stanisław Stefanek. Relikwie do kościoła wniósł proboszcz parafii ks. Roman Karaś. Szczątki błogosławionego spoczęły na podium, pod którym zawieszono fioletową stułę, zostawioną przed laty przez księdza Jerzego w parafii św. Wojciecha po jednym z pogrzebów.

Po mszy świętej każdy mógł oddać hołd i ucałować relikwie błogosławionego księdza, które na stałe będą obecne w kościołach św. Wojciecha i Świętej Rodziny w Wyszkowie.

M.Ch.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl