Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaCo z tym GOK-iem?

(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

- Dlaczego świetlica w Gminnym Ośrodku Kultury została wyłączona z Programu Profilaktyki Rozwiązania Problemów Alkoholowych? Kto podjął taką uchwałę i czemu to ma służyć? – pytał na ostatniej sesji Rady Gminy sołtys Somianki Andrzej Ślesik. – To jest tylko kwestia budżetowa – odpowiada wójt Andrzej Żołyński.

Dotychczas na terenie gminy funkcjonowało sześć świetlic środowiskowych (Barcice, Skorki, Ostrowy, Wólka Somiankowska, Somianka, Wola Mystkowska), które działały w ramach funduszu korkowego (fundusz samorządowy, powstający z pieniędzy pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, przyp. red.). Gmina postanowiła jednak zlikwidować świetlicę w Somiance, w związku z tym, że we wsi prowadzony jest Gminny Ośrodek Kultury, a pieniądze, które były na nią przeznaczone rozdzielić na pięć pozostałych świetlic. Podczas ostatniej sesji sołtys Somianki Andrzej Ślesik zapytał wójta, dlaczego świetlica w Somiance została zlikwidowana i czemu to ma służyć?
- Na GOK przeznaczamy rocznie 185 tys. zł, natomiast na funkcjonowanie świetlic na terenie całej gminy 120 tys. zł. W związku z tym, że w Somiance jest GOK wydaje się zasadne zlikwidowanie świetlicy i to, aby pieniądze na nią były przeznaczane na świetlice w innych miejscowościach – wyjaśnił wójt Andrzej Żołyński.
- Pieniądze, które są na Ośrodek Kultury wystarczają w zasadzie na opłacenie etatów, a bez pieniędzy na jakąkolwiek działalność, istnienie ośrodka też stoi pod znakiem zapytania– wtrącił radny Robert Ostatek.
- To wy, jako radni uchwalacie, jakie pieniądze i komu przyznać, ja proponuję – skwitował wójt.
Radna Nowych Krąg Beata Polak zapytała z kolei, jaki jest sens istnienia GOK-u, skoro pieniądze są tylko na pokrycie poborów jego pracowników.
– Pytam sołtysa Mystkówca, Wielęcina, co mieszkańcy ich wsi mają z GOK-u? Somianka ma GOK na miejscu, i do tej pory miała też świetlicę. Czym Somianka aż tak bardzo się wyróżnia, że ma wszystko, a inne nie mają nic? – tłumaczyła radna.
- Idąc tym tropem, można zapytać sołtys Nowych Krąg, co ma z instytucji działających w Wyszkowie? – ripostował radny Robert Ostatek.
- To jest Gminny Ośrodek Kultury, niech się Somianka poczuje, że jest uprzywilejowana – zakończyła radna Beata Polak.
I.S.

Komentarze

Do autora artykułu
Dodane przez Klara, w dniu 08.02.2013 r., godz. 22.51
Radna Beata Polak .nie jest z Nowych Krąg. Nowe Kręgi należą do Gminy Wyszków, a nie do gminy Somianka.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta