Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 października 2021 r., imieniny Hilarego, Urszuli

Samodzielnie i aktywnie

(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

Sukcesem zakończył się kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu” w Brańszczyku.

Projekt „Edukacja przez kulturę” dotyczył zorganizowania zajęć kompensacyjno-edukacyjnych, które służą nabywaniu, rozwijaniu i podtrzymywaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, realizowany przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Brańszczyku, w oparciu o przekonanie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za społeczeństwo, w którym żyjemy.
Uczestnikami projektu była 25-osobowa grupa najstarszych uczniów i absolwentów ZSS w Brańszczyku. W ramach projektu beneficjenci uczestniczyli w kursie nauki pływania, zajęciach z zasad savoir vivre, hipoterapeutycznych, komputerowych, spektaklach teatralnych, praktycznej nauce zachowania się w restauracji, miejscach użyteczności publicznej (policja, apteka, sklep, szpital), korzystania z komunikacji miejskiej oraz zachowania się w mieście, zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, brali udział w rajdach rowerowych po Nadbużańskim Parku Krajobrazowym i miejscowościach Puszczy Białej, pracowali w gospodarstwie agroturystycznym. Przez dwa miesiące uczyli się, w jaki sposób radzić sobie w różnych sytuacjach i jak korzystać z różnych obszarów aktywności człowieka, pokonywać przeszkody architektoniczne, komunikacyjne, informacyjne, psychologiczne i społeczne, które utrudniają im dojście do samodzielności oraz rozpoczęcia aktywnego, satysfakcjonującego życia.
Dzięki projektowi uczestnicy dostrzegli i potrafili przezwyciężyć siebie, swoje lęki i kompleksy spowodowane ich deficytami, pojęli także, na czym polega odpowiedzialność za siebie i innych. Proponowane formy i różnorodne rodzaje zajęć przyczyniły się niewątpliwie do ich lepszego, samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, a także do integracji z rówieśnikami.
Opr. E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl