Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiSamodzielnie i aktywnie

(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

Sukcesem zakończył się kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu” w Brańszczyku.

Projekt „Edukacja przez kulturę” dotyczył zorganizowania zajęć kompensacyjno-edukacyjnych, które służą nabywaniu, rozwijaniu i podtrzymywaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, realizowany przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Brańszczyku, w oparciu o przekonanie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za społeczeństwo, w którym żyjemy.
Uczestnikami projektu była 25-osobowa grupa najstarszych uczniów i absolwentów ZSS w Brańszczyku. W ramach projektu beneficjenci uczestniczyli w kursie nauki pływania, zajęciach z zasad savoir vivre, hipoterapeutycznych, komputerowych, spektaklach teatralnych, praktycznej nauce zachowania się w restauracji, miejscach użyteczności publicznej (policja, apteka, sklep, szpital), korzystania z komunikacji miejskiej oraz zachowania się w mieście, zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, brali udział w rajdach rowerowych po Nadbużańskim Parku Krajobrazowym i miejscowościach Puszczy Białej, pracowali w gospodarstwie agroturystycznym. Przez dwa miesiące uczyli się, w jaki sposób radzić sobie w różnych sytuacjach i jak korzystać z różnych obszarów aktywności człowieka, pokonywać przeszkody architektoniczne, komunikacyjne, informacyjne, psychologiczne i społeczne, które utrudniają im dojście do samodzielności oraz rozpoczęcia aktywnego, satysfakcjonującego życia.
Dzięki projektowi uczestnicy dostrzegli i potrafili przezwyciężyć siebie, swoje lęki i kompleksy spowodowane ich deficytami, pojęli także, na czym polega odpowiedzialność za siebie i innych. Proponowane formy i różnorodne rodzaje zajęć przyczyniły się niewątpliwie do ich lepszego, samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, a także do integracji z rówieśnikami.
Opr. E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta