Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

Starość może być najlepszym okresem życia

(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, 2012 rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Biblioteka Pedagogiczna w Wyszkowie włączyła się w kampanię na rzecz osób starszych i młodych.

W Bibliotece Pedagogicznej 20 listopada odbyło się spotkanie z seniorami, na które przybyli m.in. podopieczni Domu Dziennego Pobytu „Senior”, członkowie Klubu Seniora „Nasz Uśmiech”, członkowie Zespołu Śpiewaczego „Wrzos”. Spotkanie zorganizowały Małgorzata Komor z Biblioteki Pedagogicznej oraz Grażyna Borkowska, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie. Celem spotkania była aktywizacja seniorów i inspirowanie do wyjścia na zewnątrz. Podczas pierwszej części spotkania, Alicja Dembowska-Usielska, wygłosiła prelekcję na temat rehabilitacji leczniczej osób starszych.
– Od świata zależy, jak się przyjmuje starszych ludzi, ale również starsi ludzie mają na to niemały wpływ – podkreśla Alicja Dembowska-Usielska. – Cywilizacja wymaga ogromnych zmian w myśleniu. Bardzo ważnym elementem jest aktywność ruchowa, społeczna, umysłowa – dodaje.
Podczas prelekcji uczestnicy mogli poznać jedną z tajemnic szczęśliwej egzystencji. Sposób jest bardzo prosty. Przede wszystkim należy zaakceptować swój wiek, swoje ciało.
– Musimy wiedzieć, że nasza wiedza może być pomocna dla innych – mówi Alicja Dembowska-Usielska – Starsi ludzie często są autorytetem dla młodszego pokolenia, co wynika z posiadanej mądrości życiowej – argumentuje.
Ważnym sposobem na szczęśliwe życie jest dbanie o zdrowie, co wiąże się z częstymi wizytami kontrolnymi u lekarza. Starsze osoby muszą pamiętać o konieczności regularnych badań: morfologii, cholesterolu oraz EKG. Nie należy zapominać o systematycznej kontroli wagi.
- Dzięki ćwiczeniom fizycznym zadbamy o nasze zdrowie i ogólne samopoczucie – kontynuuje Dembowska – Usielska. – Należy pamiętać, że ćwiczenia powinny być adekwatne do stanu zdrowia. Jest to ważny element terapii u osób starszych, będący też komponentem leczenia – podsumowuje.
Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z poszczególnymi ćwiczeniami. Dla zachowania stałego wigoru należy pamiętać o możliwościach podróżowania i stałym kontakcie z otoczeniem. Dzięki utrzymywaniu kontaktów z innymi seniorzy mogą zauważyć, że są potrzebni innym. Podczas prelekcji wspomniano również o ciągłej edukacji. Dzięki uniwersytetom III wieku można rozwijać swoje pasje, przede wszystkim te, na które nie było kiedyś czasu.
W drugiej części spotkania Grażyna Borkowska zapoznała seniorów ze wszelkimi informacjami na temat ciśnienia tętniczego krwi oraz prawidłową interpretacją wyników badań, ryzyku i objawach nadciśnienia tętniczego. Seniorzy dowiedzieli się także o profilaktyce chorób układu krążenia.
Czas seniora, to przywilej. W trakcie jesieni życia można robić wiele rzeczy, według własnych zainteresowań. Zbliżający się nowy rok może sprzyjać nowym postanowieniom. Obecnie seniorzy z Domu Dziennego Pobytu wymieniają się z młodzieżą z Gimnazjum nr 2 doświadczeniami – seniorki uczą robótek ręcznych na drutach, a młodzież obsługi komputera.
- Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najlepszym okresem życia, w którym osiąga się życiową mądrość i czuje prawdziwy smak życia, a to, co się w ciągu życia przeżyło, daje poczucie rzetelnego dzieła – cytując Antoniego Kępińskiego, Małgorzata Komor zakończyła spotkanie z seniorami.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl