Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

W intencji pojednania

(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

W środę 5 grudnia w kościele pw. Św. Wojciecha odprawiona została msza św. w rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.

Nabożeństwo odbyło się w 145. rocznicę urodzin marszałka. Jak wyjaśnił Konrad Wróbel, prezes wyszkowskiego Koła Związku Piłsudczyków RP, które jest inicjatorem przedsięwzięcia, msza odprawiona była również w intencji pojednania narodów polskiego i litewskiego. Idea ta powstała po niedawnych wydarzeniach na wileńskiej Rossie. Nieznani sprawcy przy Mauzoleum Matki i Serca Syna zawiesili plakat z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, zostawili też pudło z napisami: „Uwaga bomba”, „Wzywać policję”, „Polacy umrą”. W czerwcu płyta grobowca została pomazana farbą. Przed rokiem na kamiennej ścianie za płytą pojawił się napis „Piłsudski = Hitler”. Mszę koncelebrowało kilku kapłanów, m.in. kapelan wyszkowskich Piłsudczyków, ks. Paweł Stachecki. W liturgii wzięły udział poczty sztandarowe: Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Związku Inwalidów Wojennych RP, komandor Julian Bielawski, członkowie i sympatycy Związku Piłsudczyków RP, oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny „Boża Nuta” z Brańszczyka. O Józefie Piłsudskim wstępne słowo wygłosił Konrad Wróbel, przybliżył pokrótce jego życiorys, dokonania.
– To główny architekt niepodległości – stwierdził. – Dziś modlimy się, by spełniło się jego marzenie o pojednaniu narodów.
O doniosłości tego, co osiągnął marszałek, wspominał ks. Stachecki w kazaniu.
– Podążał swoją drogą, nie bojąc się odpowiedzialności – mówił o jego uporze i konsekwencji.
Nabożeństwo zakończyło się wykonaniem kilku pieśni legionowych przez zespół z Brańszczyka, w tym tej najważniejszej – „Legionów”.
E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl