Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyMłodzież pamięta

Ikona
(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

Już po raz siódmy w I Liceum Ogólnokształcącym odbył się Przegląd Piosenki Opozycyjnej pt. „Bardowie Wolności i Odpowiedzialności”. Koncert był wyrazem pamięci o wydarzeniach sprzed 31 lat.

13 grudnia 1981 r. w Polsce wprowadzony został stan wojenny. W 31. rocznicę tych wydarzeń młodzież z powiatu wyszkowskiego spotkała się w I Liceum Ogólnokształcącym, aby wziąć udział w Przeglądzie Piosenki Opozycyjnej i tym samym oddać hołd, tym którzy walczyli o wolną Polskę.
- Spotykamy się tutaj, żeby pamiętać, żeby nie zapomnieć i żeby wspominać działaczy opozycyjnych, jesteśmy im to winni – rozpoczął dyrektor I LO Władysław Klimaszewski.
Wieczornego koncertu oprócz młodzieży, nauczycieli i rodziców wysłuchali także gości, m.in. starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Teresa Trzaska, dyrektorzy szkół z powiatu.
- To wspaniale, że młodzież podtrzymuje pamięć o wydarzeniach. Mnie stan wojenny zastał w pracy w Liceum Ogólnokształcącym w Pułtusku. Wówczas trzeba było walczyć o wolność słowa. Wy, na szczęście macie możliwość wyboru, podejmowania lepszych lub gorszych decyzji, ale własnych. Cieszę się, że chcecie walczyć o te najważniejsze wartości w życiu człowieka – powiedziała Teresa Trzaska.
Przegląd Piosenki Opozycyjnej rozpoczęły uczennice Gimnazjum w Rząśniku, które wykonały utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Uczniowie Gimnazjum w Długosiodle zaprezentowali dwa utwory: „Ojczyzna” Marka Grechuty i „Każdy Twój wyrok” Jacka Wójcickiego. Natalia Krajewska, Hubert Kwiatkowski, Hubert Rosiński, Rafał Grzybowski, Krzysztof Boryszewski i Tomasz Świętoń wykonali „Na falochronie” zespołu Emigranci oraz „Obudź się” Oddziału Zamkniętego. Utwór „Nadzieja” Jana Pietrzaka wykonali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie w składzie: Natalia Szczechóra, Amanda Nisio, Patryk Gryszkiewicz i Jakub Wrzosek. Następnie w „Psalmie stojących w kolejce” i „Pieśni Kronika” Marka Grechuty zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół nr 3: Paulina Pergoł, Klaudia Jaszewska, Anna Staniszewska, Patrycja Łachacka. Piotr Lewandowski i Aleksander Trol wykonali utwór Jacka Karczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego „A my nie chcemy uciekać stąd”. Do wykonania utworu „Kiedy umieram” Huntera do duetu dołączyła Klaudia Świerczewska. Filip Oleksiak, Hubert Zduńczyk, Bartek Sobotka i Alan Kapla wykonali „Mam dość” zespołu Kryzys i „Dobranoc dla wybranych” WC. „Korowód” Marka Grechuty oraz „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego zaśpiewali Ewa Rapacz, Natalia Iwańska, Monika Turek, Michał Gigoń, Ernest Matliński z Zespołu Szkół nr 3. Trio Alan Kapla, Michał Kosmala i Bartek Arasimowicz wykonało „Dorosłe dzieci”, „Balladę o Janku Wiśniewskim”, „Nie chcemy komuny”. Mariusz Sztorc, Daniel Cholewki, Karol Dądera, Bartek Deluga, Mariusz Śniadała i profesor Wojciech Chaciński zaprezentowali się w utworach: „Ten wasz świat” Oddziału Zamkniętego, „1944” KSU, „Chłopcy idą na wojnę” Pidżama Porno. Następnie w utworach KSU „Kto Cię obroni Polsko”, Sedes „Wszyscy pokutujemy”, Farben Lehre „Rzecz(nie)pospolita” wystąpił zespół w składzie: Iza Dawidczyk, Ida Zając, Patrycja Zawadzka, Paulina Michalak, Aleksander Trol, Mariusz Sztorc, Piotr Szczęsny, Michał Ludwiniak. „Obławę” Jacka Karczmarskiego i „Jaskółkę uwięzioną” Stana Borysa wykonały: Paulina Michalak, Natalia Wóltańska, Agnieszka Archacka, Weronika Sawko. Jako ostatni wystąpili uczniowie Gimnazjum w Brańszczyku: Karolina Rogalska, Marta Dąbrowska, Natalia Rowińska, Karolina Bralewska, Dominika Sadowska, Patrycja Tomczyk, Jacek Jachna w utworze „Mury” Jacka Karczmarskiego.
Koncert poprowadzili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego – Barbara Kosieradzka i Bartosz Ćwik.
I.S.

Komentarze

Dodane przez mun, w dniu 19.12.2012 r., godz. 20.21
"dziewczyny w czarnych rajstopach"?
Dodane przez Iza, w dniu 19.12.2012 r., godz. 20.51
"Dziewczyny o pięknych nogach"! :)
Dodane przez Grześ, w dniu 20.12.2012 r., godz. 07.32
Szkoda, że takie imprezy są niedofinansowane co zresztą widać na zdjęciu. Impreza wygląda jak szkolny apel z montarzem słowno-muzycznym. Młodzieży należą się słowa uznania.
Dodane przez Kolo, w dniu 20.12.2012 r., godz. 10.29
W tym mieście zawsze oszczędza się albo na dzieciach i młodzieży, albo na najbiedniejszych. Za to panie nie szczędzą sobie nagród i premii.
Chcemy być sobą, chcemy być sobą, wreszcie.
Dodane przez moher, w dniu 20.12.2012 r., godz. 12.36
Dobrze, że są niedofinansowane przez władzę bo byłyby to akademie a nie spontaniczne wykonania mocnych utworów. Tak trzymać.
Dodane przez Iza, w dniu 20.12.2012 r., godz. 19.35
Tak, masz rację. Jednak dobrze by było, żeby dostali środki na np. nagłosnienie i oprawę. Wszystko można poprawić. Wiem, że wziąć w Wyszkowie pieniądze, to zwalić sobie na głowę tych wszystkich mądrali z urzędu, co bedą ci zaraz układać scenariusz imprezy. I wychodzi jak zwykle rutyniarska lipa. Jest dobrze jak jest, tak trzymać!
Dodane przez Inka, w dniu 20.12.2012 r., godz. 20.29
Anderground!
Dodane przez Ken, w dniu 20.12.2012 r., godz. 20.45
Niema nic lepszego jak dziewczyna z gitarą znająca taki reprtuar.
Dodane przez miś, w dniu 20.12.2012 r., godz. 22.20
A kto wymyślił ten przegląd?
Dodane przez ?, w dniu 20.12.2012 r., godz. 22.48
???
Dodane przez Fan, w dniu 21.12.2012 r., godz. 13.30
Czytam i żałuję, że tam nie byłem...
Dodane przez Asia, w dniu 21.12.2012 r., godz. 18.37
Fan, masz czego żałować.
Dodane przez zaangażowana, w dniu 22.12.2012 r., godz. 09.39
zawsze żałujecie po fakcie. tylko jak się pofatygować, to zawsze coś wam wypada ważniejszego
a ja tam byłem
Dodane przez alek, w dniu 22.12.2012 r., godz. 10.08
Rzeczywiście bardzo udana impreza. Sama formuła bardzo ciekawa. Z jednej strony różne piosenki z tamtego czasu, zarówno rockowe, jak i poezja śpiewana. Świadczą one najlepiej o tamtym czasie i oddają jego ducha. Reportaż z festiwalu niestety kiepski. Ot, taka wyliczanka, nie oddająca gorącej atmosfery koncertu. A mówi ona o tym, że młodzi ludzie czują tamten powiew wolności, stłumiony najpierw przez Jaruzelszczaka i towarzyszy, a później rozmieniony na drobne przez Wałęsę, Mazowieckiego, Michnika i tę całą zgraję oszustów, która postawiła na współpracę z komuną. Jeden z zespołów zaśpiewał bowiem o Janku Wisniewskim, zabitym przez komunistów w 1970 oraz utwór - Nie chcemy komuny. To była istota protestu Solidarności.
Dodane przez Grześ, w dniu 22.12.2012 r., godz. 11.32
Iza, masz kobieto rację. Ile już dobrych pomysłów zostało zepsutych. Impreza powinna wyjść troche więcej do ludzi. Nawet prasa lokalna miała chyba problemy z dotarciem. I tu i na nowokomuchu jest to samo pewnie dostarczone przez organizatorów, zdjęcie.
Dodane przez Info, w dniu 22.12.2012 r., godz. 13.52
Ta relacja wygląda na z góry przygotowana przez organizatora. Nawet zdjęcia, które widziałem w dwóch tygodnikach, są chyba identyczne.
Dodane przez Jacek, w dniu 22.12.2012 r., godz. 23.04
Iza 19:35 - 100% racji
Alek
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 30.12.2012 r., godz. 17.17
Synu, nie wiem kiedyś ty się rodził, ale Wałęsie, Michnikowi i Mazowieckiemu z pewnością do pięt nie dorastasz.Kiedy o nich mówisz to więcej szacunku, synku.
Eychler
Dodane przez A, w dniu 31.12.2012 r., godz. 09.40
Nie mów do mnie synku, bo nawet synka trzeba umieć spłodzić, piaskowy dziadku.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 01.01.2013 r., godz. 10.31
twój tatuś nie potrafił? Przykre, współczuję.
Eychler
Dodane przez A, w dniu 01.01.2013 r., godz. 16.52
twój, całe życie żałuje.
Panie Marku Eychler
Dodane przez GR, w dniu 01.01.2013 r., godz. 17.22
..."Bolszewiku" - dla ciebie coś co było wydawane całkowicie legalnie, co można było kupić w prawie każdym kiosku z gazetami przed wojną , a dziś za 15 zł na straganie ze starociami jest prawdziwym unikatem?" Unikat czy nie, mam do Pana prośbę. Niech Pan zdobędzie tę pozycję ze straganu, ze starociami za 15 zł. Warto aby na naszej plebanii taka rzecz się znalazła. Zrobi Pan cos pożytecznego. Dziwię się, że tyle czasu organizuje się te rocznicowe wystawy i nie wpadł Pan wcześniej na pomysł, mając straganową wiedzę, żeby postarać się o taki eksponat. Tyczy sie również opiekuna. Oczywiście chodzi o "unikat" z 1920 r., bo o takim była mowa. - Dopuki nie zdobędzie Pan wspomnianej pozycji, Pańskie słowa nie będą tu wiele warte. Będą jedynie dowodem na Pańskie pieniactwo. Postawmy sprawę honorowo.
Dodane przez Bożena, w dniu 02.01.2013 r., godz. 10.29
Popieram GR. Bez obrażania, w kulturalny sposób pan Marek E. ma szansę udowodnić, że jest człowiekiem odpowiedzialnym za własne słowo. Apeluję do administracji strony, żeby nie dopusciła do zrobienia z tego forum śmietnika, jaki widzimy na zaprzedanym nowokomuchu. Dla chamstwa nie ma demokracji. Pozdrawiam wszystkich z Nowym Rokiem. Szczęść Boże!
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 02.01.2013 r., godz. 11.00
No, większych pieniaczy niż ci z wyszkowskiego PISu i klubu Gazety Polskiej to chyba nie widział nikt.
Dodane przez Nowosielski musi odejść i jego dwóch PO-nocników, w dniu 02.01.2013 r., godz. 15.17
Eychler, ktoś cię POstawił POd ścianą w mądry i kulturalny sposób. Widać niewiele masz do POwiedzenia piętaszku. Barani pęcherzu!
Kochane Moje Pisiorki
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 02.01.2013 r., godz. 17.11
Czy ja wam składałem jakieś obietnice? Nie obiecywałem ani kupowania wam żadnych książek, ani że sprowadzę wam wrak Tupolewa do Polski, ani żadnej rzeczy, która jego jest. Czepcie się pociągu.Amen i pozdrawiam z Nowym Rokiem.
Dodane przez Sekta Eychlezekiela, w dniu 02.01.2013 r., godz. 21.03
To tyle masz do powiedzenia? Panie Wojciechu zamiast rzecznika macie niedorzecznika o sympatycznej ksywce ksywce "barani pęcherz"

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl