Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiNasze działanie łączy przeszłość z teraźniejszością

(Zam: 05.12.2012 r., godz. 10.30)

Piosenki z czasów wojennych mówiły nie tylko o wojnie, ale również o marzeniach żołnierzy, ich tęsknotach, nadziejach. Między innymi, dzięki utworom żołnierskim, współczesne pokolenia mają obraz historyczny, w jaki sposób wyglądały odległe czasy.

- Bardzo się cieszę, że właśnie poprzez takie działanie lokalne możemy wyrazić hołd zarówno naszemu patronowi, jak również wszystkim bohaterom, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny – takimi słowami dyrektor Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego, Honorata Pękul rozpoczęła Gminny Konkurs Piosenki Żołnierskiej – To nasze działanie łączy przeszłość z teraźniejszością – dodała.
22 listopada odbyła się 8. edycja Gminnego Konkursu Piosenki Żołnierskiej pod patronatem wójta gminy Brańszczyk, Mieczysława Pękula. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Mirosław Widlicki – członek prezydium Zarządu Okręgu AK Warszawa-Wschód, ppłk. Antoni Balcerkiewicz, Jacek Zalewski, prezes gminnej OSP, Maria Puścian, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku.
W przeglądzie wzięło udział trzydziestu artystów, reprezentujących sześć szkół z gminy. Uczniowie wystąpili w II kategoriach – solistów i zespołów. Laureatem I kategorii został Wojciech Sitek z PSP w Porębie, wykonując piosenkę „Ułani, ułani” pod kierunkiem Michała Sitka. Drugie miejsce z piosenką „Bywaj dziewczę zdrowe” zajął Michał Laskowski z PSP w Brańszczyku, przygotowany przez Dorotę Owsianko. Pod kierunkiem Mirosławy Kurowskiej, Kacper Paź z PSP w Trzciance, zajął trzecie miejsce, wykonując piosenkę „Takiemu to dobrze”.
Mirosław Widlicki dodatkowo wyróżnił solistę Michała Laskowskiego.
W II kategorii, najlepsza okazała się grupa uczennic szkoły w Trzciance, w składzie: Weronika Rowińska, Katarzyna Rowińska, Agata Biedrzycka, Karolina Piórkowska, Wiktoria Kania, Weronika Zdziarstek, które wykonały piosenkę „Rzuć nam serce póki czas”. Drugie miejsce przypadło zespołowi z Poręby, Wiktorii Marszał, Kindze Wrzeszcz, Natalii Olbryś, Anicie Bobowskiej, Izabeli Kwiatkowskiej, Klaudii Przybyłowskiej, śpiewającym piosenkę „Żeby Polska była Polską”. Trzecie miejsce z piosenką „Nie żałujcie wojsku serc”, zajął zespół z Brańszczyka – Filip Balicki, Gabriela Godleś, Martyna Murza.
- Kiedyś padło takie stwierdzenie, że „piosenka jest dobra na wszystko”. I tak było, szczególnie dla żołnierstwa – podkreślał Mieczysław Pękul. – Ta piosenka pomagała w codziennym zmaganiu się z wrogiem – dodał.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta