Menu górne

Dziś jest 14 sierpnia 2022 r., imieniny Alfreda, EuzebiuszaRewolucja w prawie jazdy

(Zam: 05.12.2012 r., godz. 10.30)

Od 19 stycznia 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zdawania egzaminów na prawo jazdy. Egzamin teoretyczny będzie o wiele trudniejszy, zmiany nastąpią także dla tych, którzy prawo jazdy już posiadają. Ośrodki nauki jazdy jesienią przeżywały oblężenie, bo większość chce zdać egzamin przed zmianami. Mimo, iż przygotowania do wdrożenia zmian trwały rok, właściciele ośrodków szkoleniowych uważają, że wszystko jest robione na przysłowiowym kolanie.

Nowe zasady zdawania egzaminów miały wejść w życie w lutym 2012 roku. Okazało się jednak, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są na nie przygotowane. Minister transportu podjął decyzję o przesunięciu nowych przepisów do stycznia 2013 roku. O niedostatecznym przygotowaniu mówią także właściciele ośrodków szkoleniowych.
– Wszystko jest robione na przysłowiowym kolanie. Nie ma niektórych rozporządzeń wykonawczych. Ośrodki szkolenia i starostwa nie wiedzą jeszcze, jakie będą dokumenty i druki – wyjaśnia Jerzy Puchta z Ośrodka Szkolenia „Puchta”.
Kierowców czekają duże zmiany. Jedna z największych, i chyba tej kursanci obawiają się najbardziej, to zmiana dotycząca egzaminu teoretycznego. Od stycznia baza pytań będzie rozszerzona do 3 tysięcy, z czego jedynie część będzie znana wcześniej. Ograniczony będzie czas na rozwiązanie testu, dodatkowo znajdą się w nim filmiki sytuacyjne, do których będą zadania.
– Uważam, że pytania powinny być znane, ponieważ są tak skonstruowane, że mimo, iż przepis jest jednoznaczny, można różnie je zinterpretować – mówi Jerzy Puchta.
Ustawa przewiduje również, że osoby, które zbiorą 24 punkty karne kierowane będą na kurs reedukacyjny, a nie jak dotąd, na egzamin. Przepisy dość znacząco będą zaostrzone wobec młodych kierowców. Prawo jazdy wydawane będzie dla nich na okres próbny, który obejmie dwa lata i może zostać wydłużony. Jeśli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, przy trzech prawo jazdy zostanie mu odebrane.
W świetle nowych zasad prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo. Kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat.
I.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl