Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyWyszkowianie o wyborach

Ikona
(Zam: 26.10.2010 r., godz. 11.59)

Postanowiliśmy zapytać wyszkowian, czy wezmą udział w zbliżających się wyborach samorządowych i co o nich sądzą. W naszej sondzie wzięło udział 176 osób, z których 124 (70 %) udzieliło odpowiedzi na pytania. Większość z nich zadeklarowała, że pójdzie do urn.

Sonda została przeprowadzona w dniach 21-23 października wśród przechodniów na wyszkowskich ulicach, w kilku punktach usługowych, wśród reklamodawców „Wyszkowiaka”. Większość respondentów samodzielnie wypełniała druki ankiet. Wypowiedzi niektórych badanych oraz wszystkie odmowy wzięcia udziału w sondzie zostały spisane przez ankietera.

Tylko 13 respondentów (nieco ponad 10% uczestników sondy) zgodziło się podać swoje imię i nazwisko, a zaledwie jedna osoba – na zrobienie zdjęcia. Wśród tych, którzy nie mieli niczego do ukrycia i odważnie podali swoje nazwiska, jak się można domyślać, większość zadeklarowała, że weźmie udział w wyborach. Co znamienne i zasmucające, wszyscy odważni, którzy publicznie przyznali, że do wyborów nie pójdą, to osoby bardzo młode. Z jakich powodów nie będą głosować? Michał Czyżo wyjaśnił, że „wybory nie mają na nic wpływu”. 18-letnia Monika Miłkowska napisała „wybory niczego nie zmieniają, a tylko marnują nasze ciężko zarobione pieniądze” (sic!). Wszystkich przebiła inna 18-latka, Paulina Rączkowska, która oświadczyła: „nie mam czasu”.

Na 124 osoby, które udzieliło odpowiedzi na pytania, większość (98 osób, 79%) zadeklarowała, że weźmie udział w wyborach. Tylko jedna osoba przyznała, że jeszcze się nie zdecydowała.

Foto


Opinie deklarujących udział w wyborach:
„Przed każdymi wyborami samorządowymi, podobnie jak przed parlamentarnymi… zaczynają działać w terenie. Wtedy najwięcej się zmienia.”, Bartłomiej Dawidczyk, 22 lata
„Jeżeli dokonamy właściwego wyboru, to coś się zmienia powoli po naszej myśli”, wypowiedź 40-latka
„[Wybory] pozwalają na zmianę niekompetentnej władzy”, nieczytelny podpis 64-latka
„[Idę do wyborów] bo mój głos może zaważyć na wielu późniejszych ważnych decyzjach”, wypowiedź anonimowa
„Bo każdy człowiek, każde ugrupowanie ma inne pomysły na życie”, 50-latek
„Potrzeba ludzi kreatywnych i przebojowych”, wypowiedź anonimowa


Gorzej jest z wiarą, że wybory cokolwiek zmienią. Nawet wśród respondentów idących do urn, zaledwie 44 (niespełna 45%) przyznało, że w to wierzy. Pozostali idący do głosowania nie wierzą w zmianę (a więc także i w sens głosowania)!

Foto


Wypowiedzi deklarujących chęć udziału w wyborach, ale nie wierzących w zmiany:
„Wybory nic nie zmieniają i nie zmienią”, Anna Ciskowska, 58 lat
„Rzadko coś dobrego z tego wynika. Często dochodzi do nieporozumień”, Katarzyna Ponichtera, 18 lat
„Ten, kto ma władzę, myśli o sobie”, wypowiedź 48-latki
„Raczej niewiele się zmienia. Zazwyczaj te same twarze widzimy ciągle w urzędach”, 25-latek
„Uważam, że obietnice przedwyborcze są tylko elementem kampanii i na tym się wszystko kończy”, 48-latek


Zadziwiające, że wśród osób, które oświadczyły, że nie pójdą na wybory, nie wszyscy twierdzą, że nie wierzą w zmiany. Dwie wyraziły taką nadzieję. „Może będzie lepiej” – stwierdziła 18-letnia Paulina, która nie ma czasu na głosowanie. „Wybory powinny coś zmienić, ale, niestety, nie w naszym kraju, tym bardziej – mieście” – przyznał 35-latek, który chciał pozostać anonimowy.

Opinie sceptycznie nastawionych do wyborów:
„Wszystko kończy się na pustych obietnicach i pięknie brzmiących hasłach wyborczych. Rzeczywistość po wyborach jest taka sama”, wypowiedź anonimowa
„To propaganda. Nie wierzę, że [wybory] coś zmienią. Jedynie może coś zmienić Jarosław Kaczyński”, wypowiedź anonimowa
„Nie wierzą w zmiany, bo panują same układy”, wypowiedź 40-latka
„Moim zdaniem będzie tak, jak było. Tylko rządzący się zmienią”, 23-latek


Niepokojące jest, że wielu młodych ludzi, w tym jeden z odważnych, który podał swoje nazwisko, 21 letni Michał Czyżo, głoszą bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe opinie o osobach sprawujących władzę: „żyją na koszt podatników”. Czy rzeczywiście tylko żyją na koszt podatników? Czy nie wykonują żadnej pracy, nie zapracowują na pobory, które otrzymują?

Wszystkim narzekającym, wytykającym osoby, które ośmielają się kandydować na radnego czy burmistrza, można zadedykować słowa jednego z internetowych komentatorów (komentarz został opublikowany na naszej stronie internetowej pod wywiadem z Sylwią Nowosielską):
„Tak sobie czytam i zastanawiam się, skąd w Was tyle jadu??? Kąsacie ludzi i tylko wymagacie. Startujcie sami w wyborach i pokażcie, na co was stać:) Jak to mówią: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia!!!”.

W kolejnych wydaniach „Wyszkowiaka” opublikujemy analizy wyników naszej sondy oraz opinie o postawach wyborców ekspertów spoza Wyszkowa – dziennikarzy, politologów. Prosimy także Państwa, naszych czytelników, o nadsyłanie swoich komentarzy.

Oprac. Artur Laskowski

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl