Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 stycznia 2022 r., imieniny Pauli, Polikarpa

Pamięć w pieśniach żyje

Ikona
(Zam: 21.11.2012 r., godz. 10.30)

Prawdziwą ucztę dla miłośników pieśni legionowych i żołnierskich przygotowali uczniowie Ogniska Muzycznego Stanisława Kadłubowskiego. W przeddzień Święta Niepodległości zaprosili wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania na koncert do biblioteki.

Zebranych powitała Elżbieta Kwaśniewska, koncert poprowadziła Marzena Zwolińska. Wielopokoleniowy zespół, w którym oprócz uczniów zagrali również Kazimierz Kowalczyk, Zbigniew Gołąb, Kazimierz Rogalski i Stanisław Kadłubowski, wykonał wiele znanych i lubianych pieśni legionowych oraz innych popularnych utworów. Słuchacze byli jednocześnie współtwórcami koncertu – otrzymali śpiewniki i śpiewali do akompaniamentu muzyków. W bukiecie pieśni znalazły się utwory liryczne, poważne, ale i skoczne, żartobliwe. Śpiewano więc „Marsz marsz Polonia”, „Chorał” (powstały po Rabacji Galicyjskiej, szczególnie popularny po upadku powstania styczniowego), „Marsz I Brygady” (według Józefa Piłsudskiego „najdumniejsza pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”), „Pierwsza Kadrowa”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Ułani, ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Jak to na wojence ładnie”, „Rozkwitały paki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Hymn Sybiraków”, „Rota” (pieśń śpiewano stojąc). W repertuarze znalazły się też inne utwory, tj. „Andante Religioso”, skomponowany przez Jerzego Olszewskiego, który na przełomie lat 60. i 70. mieszkał i pracował w Wyszkowie, „Jestem w pogodnym nastroju”, „Taniec węgierski” oraz popularna melodia ludowa „Polka – Piotruś”. Zespół Śpiewaczy „Nadbużanie” dodatkowo zaśpiewał trzy utwory: „Na nowej górze”, „Idzie chmura” oraz „Gronie nasze gronie”. Koncert przypadł do gustu widowni, która chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu. Artystów – młodszych i starszych – nagrodziła brawami, prowadząca podziękowała dorosłym, którzy wspomagają uczniów w potrzebie, w szczególności Stanisławowi Kadłubowskiemu za przygotowywanie koncertu, słowa wdzięczności skierowała również w stronę dyrekcji biblioteki, która umożliwiła wszystkim spotkanie się w jej murach.
E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl