Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty



30 lat z Norwidem

(Zam: 24.10.2012 r., godz. 10.30)

- Po trzydziestu latach można stwierdzić, że ten patron wam służy, bo jesteście najlepszą szkołą w powiecie wyszkowskim – stwierdził starosta Bogdan Pągowski podczas obchodów 30. rocznicy nadania I Liceum Ogólnokształcącemu imienia Cypriana Kamila Norwida. Jubileusz odbył się 18 października w hali sportowej liceum.

Wczesnym rankiem społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zgromadziła się na dziedzińcu szkoły, aby wspólnie obejrzeć widowisko przygotowane przez uczniów klas drugich. Plenerowa inscenizacja utworu Norwida „Bema pamięci żałobny rapsod” wystawiona została już po raz piętnasty. W żałobnym pochodzie ku czci bohatera narodowego Józefa Bema uczestniczyły „panny żałobne”, chłopcy przebrani za rycerzy, postać „Cienia” symbolizująca zmarłego generała oraz jeździec na koniu. Inscenizacja zakończyła się w parku miejskim.
Dalsze uroczystości związane z obchodami miały miejsce w hali sportowej szkoły. Obchody poprowadzili uczniowie Natalia Kulesza i Bartosz Ćwik.
Jubileusz otworzył dyrektor szkoły Władysław Klimaszewski, który przypomniał, jak doszło do wyboru patrona oraz samego aktu nadania imienia.
W roku szkolnym 1981/1982 kiedy dyrektorem był Józef Bułatowicz, podjęto prace związane z nadaniem szkole imienia. O patronat wyszkowskiego liceum walczyło dwóch poetów: Krzysztof Kamil Baczyński i Cyprian Kamil Norwid. Młodzież poznała twórczość poetów, ich życiorysy i przeprowadzono plebiscyt. Wygrał Cyprian Kamil Norwid. 22 maja 1982 roku, w przeddzień rocznicy śmierci poety, odbyła się sesja popularnonaukowa, podczas której uczniowie przygotowali referaty dotyczące najważniejszych dzieł C.K. Norwida.
Tego też dnia odbyła się uroczystość nadania I Liceum Ogólnokształcącemu imienia C.K. Norwida. Dzień później, w rocznicę śmierci poety, kurator oświaty i wychowania w Ostrołęce Mieczysław Boguszewski nadał Liceum Ogólnokształcącemu imię Cypriana Kamila Norwida. Podczas uroczystości w holu szkoły odsłonięto popiersie patrona, a w parku jego pomnik. Jego odsłonięcia dokonał wybitny, nieżyjący już norwidolog Juliusz Wiktor Gomulicki.
Przez te wszystkie lata uczniowie LO poprzez wydarzenia i uroczystości zgłębiali wiedzę na temat swojego patrona. Najważniejsze imprezy odbywające się w szkole związane z postacią Norwida przypomnieli Anna Jóźwiak i Michał Niedźwiedź.
W latach 80. XX w. młodzież odnosiła sukcesy w Turnieju o Białe Kwiaty, który odnosił się do Norwida, a polegał na recytacji jego twórczości. Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń związanych z patronem jest plenerowa inscenizacja. „Bema pamięci żałobny rapsod” (wystawiany jest corocznie w październiku od 1998 roku). Od kilku lat organizowany jest również konkurs recytatorski poezji Norwida. W szkole działa także Koło Teatralne, które prowadzą szkolne polonistki. Jesienią 2003 roku w ramach zajęć wystawiono spektakl „Teraz Norwid”. Ponadto młodzież corocznie bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Bliżej Norwida oraz Konkursie Literackim Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie.
W tym roku z okazji 30. rocznicy nadania imienia odbył się apel, podczas którego młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem poety w parku szkolnym. Do planu pracy LO powoli wchodzi pomysł organizowania dla klas polonistycznych wycieczek szlakiem Norwida po najbliższej okolicy. Ostatnim wydarzeniem związanym z postacią Norwida był wykład norwidologa, doktora Tomasza Korpysza.
W uroczystości 30. rocznicy nadania imienia C.K. Norwida uczestniczyło wielu gości oraz przyjaciół szkoły. W jubileuszu wzięli udział m.in. starosta wyszkowski Bogdan Pągowski, Teresa Michalak, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, dyrektor nr 3 Elżbieta Michalik, dyrektor SP nr 1 Hanna Dziubiel, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Grażyna Majewska, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Bartosiak.
- Po tych trzydziestu latach można stwierdzić, że jesteście najlepszą szkołą w powiecie wyszkowskim. Przyjęcie Norwida jako patrona nie było łatwe, bo to trudna postać, niedoceniana, ale po tylu latach można stwierdzić, że decyzja była słuszna. Utożsamiacie się ze swoim patronem, na co dowodem był dzisiejszy marsz – podsumował wydarzenie starosta Bogdan Pągowski.
Życzył szkole dalszego rozwoju, sukcesów naukowych i wychowawczych, a nauczycielom z okazji ich święta satysfakcji z wykonywanej pracy.
Podczas uroczystości twórczość patrona w recytacji oraz utworów muzycznych zaprezentowali: Olga Konarzycka, Kasper Kwiatkowski, Adrian Chodna, Patrycja Kolasińska, Barbara Kosieradzka, Dominika Karamuz, Michał Kosmala, Bartłomiej Harasimowicz, Hubert Zduńczyk, Piotr Lewandowski.
I.S.

Komentarze

Dodane przez O.N.A., w dniu 24.10.2012 r., godz. 23.41
"Ojczyzna - to wielki zbiorowy obowiązek" C K NORWID Tak wielu zdaje się o tym zapomiało.
Dodane przez Wlad, w dniu 25.10.2012 r., godz. 11.21
Znam to z Tygodnika Ostrołęckiego. W latch 80-tych było to okno na całe województwo
konkurs recytatorski
Dodane przez :(, w dniu 25.10.2012 r., godz. 19.05
A nazwiska uczestników (laureatów?) konkursu to z jakiego klucza redakcja wybrała???
Dodane przez Jarek, w dniu 28.10.2012 r., godz. 08.10
To jednak, mimo takiego patrona, niezbyt sympatyczna szkoła, w której wielu uczniów traktuje się w sposób budzący duże zastrzeżenia, a "zachowania"niektórych nauczycieli są co najmniej rażące.
Dodane przez iwo, w dniu 28.10.2012 r., godz. 22.21
O jakich nauczycieli chodzi?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta