Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiMiłość i mądrość filarami małżeństwa

(Zam: 17.10.2012 r., godz. 10.30)

Wzajemna miłość i szacunek, dobra wola – te wartości charakteryzują małżeństwa, które wspólnie przeżyły nie kilka, lecz kilkadziesiąt lat. W czasach, gdy wzrasta liczba rozwodów, dla młodych są one prawdziwym wzorem stałości i miłości.

W sobotę 13 października pary małżeńskie z najdłuższym stażem zostały uhonorowane odznaczeniem „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Na uroczystości obecne były władze gminy: wójt Mieczysław Pękul z zastępcą Andrzejem Łapińskim, przewodnicząca Rady Gminy Beata Pieńkos, sekretarz Danuta Chmielewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Teresa Kasprowicz, Marian Krupiński z Sejmiku województwa Mazowieckiego, starosta Bogdan Pągowski, dyrektor DPS Danuta Ziomek, dyrektor Gminnego Domu Kultury Maryla Puścian, księża z terenu gminy: Paweł Stachecki, Andrzej Grzybowski, Robert Ratomski oraz ks. Grzegorz Dębek z parafii św. Wojciecha z Wyszkowa. Oprawę mszy św. w kościele parafialnym w Brańszczyku, odprawianej przez ks. Dariusza Ratomskiego i ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego, proboszcza parafii w Porębie, zapewnił katolicki zespół „Boża Nuta”. Jubilaci otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowane dary.
– Jesteście promykami światłości świata, solą ziemi – zwrócił się do nich ks. Ratomski. – Życie to ciągłe dojrzewanie, we wspólnocie rodzinnej i sakramencie małżeństwa, budowanego miłością i mądrością.
Kapłan zwrócił uwagę, że wspólne życie zaczyna się weselem, jednak potem pojawiają się również smutki i trudy, tym bardziej należy cenić zwycięskie wyjście z tych trudnych doświadczeń, dzięki dobrej woli i mądrej miłości. Po nabożeństwie zebrani udali się do sali sportowej szkoły podstawowej w Brańszczyku. Jubilatów, ich rodziny, przyjaciół oraz zaproszonych gości, powitali Teresa Kasprowicz i Mieczysław Pękul. Na sali obecna była też kapela „Retro” z gminy Długosiodło.
– Dajecie przykład młodym, jak należy przeżyć wspólne lata, wspólnie, zgodnie i rodzinnie – mówił Mieczysław Pękul. – Rodzina nie jest przeżytkiem, to podstawa społeczeństwa.
Wójt oraz Teresa Kasprowicz złożyli jubilatom życzenia i gratulacje, po czym nastąpiło odnowienie przysięgi małżeńskiej. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznane przez Prezydenta RP, otrzymały pary obchodzące Złote Gody (pięćdziesięciolecie): Helena i Ireneusz Jaworscy z Poręby Średniej, Regina Wanda i Eugeniusz Kuczyńscy z Nowych Bud, Janina i Wacław Maciochowie z Udrzyna, Stanisława i Stanisław Jan Michałowiczowie z Brańszczyka, Genowefa i Franciszek Olbrysiowie z Udrzynka, Lucyna i Zygmunt Pochmarowie z Trzcianki, Zofia Władysława i Antoni Henryk Podlesiowie z Białegobłota-Kobylej, Anna i Wiesław Stefan Ponichterowie z Białegobłota-Starej Wsi, Apolonia i Jan Rosińscy z Turzyna, Henryka i Zygmunt Stoszewscy z Turzyna, Teresa i Ryszard Uzdowscy z Białegobłota-Starej Wsi, Halina i Stanisław Wywiałkowie z Brańszczyka. Diamentowe Gody (sześćdziesięciolecie) obchodzili: Irena i Józef Zyśkowie z Dudowizny, Zofia i Edward Gałązkowie z Udrzynka, Cecylia i Stanisław Rojkowie z Niemir, Felicja i Marian Modest Najmołowie z Tuchlina, Halina i Henryk Delugowie z Brańszczyka, Stanisława i Kazimierz Abramczykowie z Turzyna, Halina i Henryk Mejerowie z Nowych Bud. Obecne były też pary z najdłuższym stażem małżeńskim: Marianna i Edward Dąbrowscy z Niemir (66 lat), Władysława i Wacław Kuleszowie ze Starych Bud (69 lat), Leokadia i Bonifacy Rosińscy z Turzyna (69 lat), Marianna i Stefan Perzynowie z Udrzyna (70 lat), Teodora Zofia i Stanisław Olbrysiowie z Poręby Średniej (72 lata). Jubilaci oprócz odznaczenia otrzymali również upominki od marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Starostwa oraz pamiątkowy prezent od USC w Brańszczyku.
E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta