Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaProjekty gminne, czyli kolorowe dzieciństwo i rajdy po gminie

Ikona
(Zam: 10.10.2012 r., godz. 10.30)

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” realizuje trzy bezpłatne projekty dla mieszkańców „Kolorowe dzieciństwo”, „Polami, łąkami, drogami… Prosto do celu” – organizacja wypraw turystyczno-edukacyjno-rekreacyjnych dla mieszkańców Jackowa Górnego i okolic” oraz „Taniec – Sport – Pasja”.

Projekt „kolorowe Dzieciństwo” współfinansowany jest przez Fundację PZU i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach programu partnerskiego „Świetlica – Moje Miejsce”.
W projekcie bierze udział 30 dzieci w wieku 8-13 lat z gminy Somianka, z miejscowości Skorki i okolice. Uczestnicy biorą udział w bezpłatnych zajęciach przyrodniczo-fizyczno-chemicznych, techniczno-plastycznych, muzyczno-ruchowych, wycieczkach po okolicy oraz wyjazdach edukacyjnych. Są one nastawione na wszechstronny rozwój, obserwację świata pod kątem zachodzących w nim zjawisk. Celem projektu jest pokazanie dzieciom, że zajęcia z nauk ścisłych są interesującą dziedziną nauk. Zajęcia odbywają się w Świetlicy Środowiskowej w Skorkach od sierpnia 2012 r. do czerwca 2013 r.
W ramach projektu „Kolorowe dzieciństwo” przewiduje się m.in.: „Klub młodego odkrywcy”, wycieczki krajoznawcze z wykorzystaniem lornetek i lup, wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik, kulig i wspólne biesiadowanie przy ognisku uczestników i wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu, zajęcia przyrodnicze z elementami astronomii (wykorzystanie teleskopu), zajęcia z elementami gimnastyki artystycznej i korekcyjnej, mini warsztaty taneczne, spotkanie z malarzem, nauka technik malarskich, tworzenie zielnika z roślin i liści, przeprowadzanie badań z wykorzystaniem mikroskopu, zawody sportowe ,,Bo wszyscy jesteśmy mistrzami”.
Projekt „Polami, łąkami, drogami… Prosto do celu” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jego uczestnikami jest pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów SP z Jackowa Górnego, młodzieży i innych mieszkańców w wieku 5-65 lat z gminy Somianka. Członkowie projektu uczestniczą w bezpłatnych rajdach rowerowych i pieszych mających na celu propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, promowania walorów turystyczno-krajobrazowych regionu oraz wspierania integracji mieszkańców.
Rajdy odbywają się szlakami turystycznymi w gminie Somianka. M.in.
uczestnikom udało się spędzić popołudnie w Jackowie Dolnym w Gospodarstwie Agroturystycznym „Dom nad Wierzbami” Barbary Polak. Grupa odwiedziła również teren Gospodarstwa Rolnego „Hodowla koni” Beaty i Rafała Gajewskich w Popowie Parcelach, gdzie zasmakowali jazdy konnej, którą poprowadzili wykwalifikowani instruktorzy. W drodze powrotnej do bazy noclegowej uczestnicy spotkali się z ks. proboszczem z Popowa Kościelnego – Remigiuszem Stacherskim, gdzie odpoczęła, wysłuchała historii kościoła i obejrzała zabytkowe organy.
Uruchomiony również został dziecięcy klub historyczno-artystyczny „Pomysłów wiele na niedzielę”. Zajęcia prowadzą czynni zawodowo nauczyciele. Prowadzone są w formie nauki piosenek repertuaru ludowego i współczesnego oraz zajęć techniczno-plastycznych, zakończą się wystawą prac plastycznych w Publicznej Szkole Podstawowej w Jackowie Górnym. Spotkania z historią rejonu prowadzi historyk Mirosław Powierza, który podczas imprez wprowadza uczestników w świat na nowo odkrywanych miejsc, które już niby znają.
Podczas rajdów uczestnicy mają okazję przenieść się także w świat dramy i teatru. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów przez wykwalifikowanego instruktora teatralnego Renatę Zmaczyńską-Zadrożną.
Kolejny i ostatni projekt realizowany przez stowarzyszenie to „Taniec – Sport – Pasja”, który współfinansowany jest przez gminę Somianka. W projekcie uczestniczy 24 dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat z gminy Somianka, którzy uczęszczają w 40-godzinnych bezpłatnych warsztatach tanecznych.
Podczas zajęć uczestnicy szlifują warsztaty, rozwijają umiejętności i doskonalą technikę taneczną pod wodzą zawodowej tancerki i doświadczonej trenerki Martyny Busławskiej. Zajęcia rozpoczęły się 15 września i potrwają do 30 listopada 2012 r.
Oprac. I.S.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta