Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2021 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

Uczniowie mają głos

Ikona
(Zam: 10.10.2012 r., godz. 10.30)

Dwie wyszkowskie szkoły wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Samorządy mają głos”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współudziale Koalicji na rzecz samorządów uczniowskich. Zespół Szkół nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie są jedynymi placówkami w powiecie, które przyłączyły się do akcji.

Celem przedsięwzięcia jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Szkoły biorące udział w akcji otrzymują materiały merytoryczne oraz możliwość korzystania z łączącej samorządy uczniowskie platformy internetowej, proponowane jest również dalsze wspieranie nowo wybranych samorządów (m.in. kurs internetowy, warsztaty, szkolenia, projekt „Samorząd debatuje”). Ustawa o systemie oświaty przewiduje działanie w każdej szkole samorządu, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły, a uczniowie mają prawo do samodzielnego ustalenia zasad wyboru władz, jednak badania wskazują, że frekwencja w wyborach jest niska – aż 45 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych stwierdziło, że nigdy nie brało w nich udziału. W akcji udział wzięło łącznie 453 szkół i oddano 33 063 głosów, frekwencja w województwie mazowieckim wyniosła 74 proc. Zespół Szkół nr 2 w akcji uczestniczy od wielu lat, w szkole zainicjowała ją i koordynuje Monika Lipka. W tym roku wybory rzecznika praw ucznia i do SU odbyły się 28 września. W Samorządzie znaleźli się: Marcin Brejnak (kl. I LBP, 41 głosów), Mariusz Godleś (kl. I TH, 28), Paulina Kalinowska (kl. II TOR, 42), Michał Sadłowski (kl. III TPS, 21), Kamila Stankiewicz (kl. I TS, 12), Ludwik Hubert Szwaczyk (kl. I TS, 15), Olga Świeżek (kl. II TOR, 50) – Przewodnicząca SU, Damian Wróbel (kl. III TH, 46). Rzecznikiem Praw Ucznia został Mariusz Dominik Świderek (kl. I TS, 112 głosów), Klaudia Domalewska (kl. II TOR) uzyskała 99 głosów, Szymon Sadowski (kl. I TH) – 51. Uprawnionych do głosowania było 608 uczniów, w wyborach oddano 255 głosów, frekwencja wyniosła 42 proc. W szkolnej komisji wyborczej zasiedli: Tatiana Dąbrowska, Martyna Dąbrowska, Adrian Nasiadka, Marcin Kościk i Daniel Wyszogrodzki. Koordynatorem wyborów w Gimnazjum nr 2 była Agnieszka Kaczmarczyk, w zespole znaleźli się też Klarysa Świeżek i Magda Frąckiewicz.
E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl