Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 stycznia 2022 r., imieniny Pauli, Polikarpa

Wśród zapachu prochu i kurzu

Ikona
(Zam: 10.10.2012 r., godz. 10.30)

Po wakacjach spędzonych dosyć intensywnie (wycieczki, spotkania, wolontariat), dzieci i młodzież z grupy pedagogiki niekonwencjonalnej równie intensywnie rozpoczęły nowy rok szkolny. Dzieciaki miały swoją pierwszą, daleką, a do bliskich stron, wyprawę prawie survivalową oraz zwiedzały historyczną wystawę w starej plebanii.

Wrzesień dla obydwóch grup był nasycony historią. Kulminacyjnym punktem atrakcji był całodniowy wyjazd do Łomianek na rekonstrukcję bitwy z roku 1939 przedstawiającej przedzieranie się wojsk polskich do Warszawy po bitwie nad Bzurą. Organizatorzy postarali się o dużo atrakcji i długi rys historyczny okolicy. Wstępem była msza polowa przy cmentarzu wojskowym w Kiełpinie, apel poległych i salwa honorowa Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, złożenie kwiatów na grobach żołnierzy września i pod pomnikiem lotników amerykańskich, którzy zginęli niosąc pomoc powstańczej Warszawie. Przy monumencie trwała warta honorowa żołnierzy amerykańskich w mundurach z okresu II wojny światowej.
Po przemarszu na „pole bitwy” nastąpiła prezentacja wojsk polskich i niemieckich, pokaz dynamiczny pojazdów pancernych, pokazy kawaleryjskie i artyleryjskie, w tym działonu artylerii konnej z oryginalnym działem.
Największą sensacją pokazów był od niedawna dopiero prezentowany polski czołg z września 1939 r. – 7 TP. Jest to egzemplarz jedyny w świecie i co najważniejsze w 90 proc. odtworzony z oryginalnych części. Można było go zobaczyć później w walce z czołgami niemieckimi.
Inscenizacja przywoływała wiele faktów historycznych; symulowana walka powietrzna dwóch samolotów w barwach walczących stron przypomniała o broniącej Warszawy „Brygadzie Pościgowej”, eksplozje, dym i kurz po bombardowaniu doskonale wprowadziły w tamte dni.
A szarża ponad setki jeźdźców (przypomnienie śmiałego ataku 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólka Węglową) na koniach z wysoko uniesionymi w dłoniach szablami i rozwiniętym pułkowym sztandarem na stanowiska niemieckie robiła niesamowite wrażenie. Na zakończenie pokazów odbyło się odtworzenie ataku i chwili śmierci gen. Mikołaja Bołtucia, który w Wyszkowie jest znany ze śmiałej akcji obicia naszego miasta z rąk bolszewickich w roku 1920.
Na inscenizacji widzów było bardzo dużo, aby dobrze widzieć nasza grupa zajęła miejsce po stronie wojsk polskich w gęstych tujach i to już tworzyło klimat. A piach z eksplozji i dym po każdym wystrzale niesiony wiatrem spadał na nas wraz z fragmentami folii, płótna lub trawy. I to była dodatkowa atrakcja gdyż nie walcząc dosyć długo pachnieliśmy kurzem i prochem.
Andrzej Grajczyk, oprac. J.P.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl