Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 06 października 2022 r., imieniny Artura, Fryderyki



Kształtują młode dusze i charaktery

Ikona
(Zam: 17.10.2012 r., godz. 10.30)

- To Wy stoicie za sukcesami uczniów – mówił do nauczycieli podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, starosta Bogdan Pągowski. Uroczystość odbyła się w piątek 12 października w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica. Jak co roku, starosta nagrodził pracowników oświaty, wręczył też awanse nauczycielom mianowanym i dyplomowanym.

Uroczystość powiatowych obchodów święta edukacji poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół nr 1: Joanna Stalmach i Przemysław Soliwoda. W uroczystości wzięli udział m.in. Bogdan Pągowski – starosta powiatu, Jerzy Ausfeld – sekretarz powiatu, Maciej Wójcik – prezes Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jan Rusak – przewodniczący oddziału NSZZ „Solidarność”, radni powiatowi, nauczyciele ze szkół prowadzonych przez powiat wraz z dyrektorami.
Dzień Edukacji Narodowej był okazją do podsumowań i oceny sytuacji oświaty na terenie powiatu wyszkowskiego. Sprawozdanie przedstawił starosta wyszkowski Bogdan Pągowski.
Powiat jest organem prowadzącym dla dziewięciu placówek. Obecnie w 140 oddziałach naukę pobiera 2,5 tysiąca uczniów. Z młodzieżą pracuje 340 nauczycieli. W tym roku utworzonych zostało 14 oddziałów technikum, pięć oddziałów szkół zawodowych, które kształcą w szesnastu zawodach.
Starosta przypomniał o działaniach prowadzonych w roku 2011/2012.
Jedną z najważniejszych decyzji, z jaką zmierzył się organ prowadzący była likwidacja Bursy Szkolnej.
– To pierwsza od wielu lat likwidacja, ale myślę, że ten krok był potrzebny – wyjaśnił.
Ubiegły rok obfitował w projekty unijne, z których korzystały szkoły. Na ich realizację udało się pozyskać blisko 4,5 mln złotych.
Bogdan Pągowski poinformował również o znaczącym sukcesie w zakresie kształcenia specjalnego. Po wielu staraniach i latach oczekiwań udało się pozyskać pieniądze na budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Zakolejowej.
Ponadto, w tym roku w Zespole Szkół nr 1 przy pomocy środków z PFRON została zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych, dla potrzeb niepełnosprawnych uczniów przystosowano również łazienki.
Kolejnym ważnym powiatowym zadaniem jest inwestycja polegająca na termomodernizacji budynków. W tym roku objęła ona budynek Centrum Kształcenia Praktycznego, a w przyszłym termomodernizacją objęty będzie budynek internatu przy I LO.
Starosta wspomniał o inicjatywach o charakterze międzynarodowym podejmowanych przez szkoły. Od lat trwa współpraca I Liceum Ogólnokształcącego ze szkołą niemiecką, uczniowie zespołów szkół 1 i 2 poszerzają swoją wiedzę poprzez wyjazdy np. do Włoch, Anglii, Niemiec. Zespół Szkół w Zabrodziu poprzez uczestnictwo jednej z uczennic w konkursie Reymontowskim nawiązał współpracę ze szkołą kanadyjską.
- Aktywność i talenty uczniów są pobudzane przez was, nauczycieli. Za każdym osiągnięciem ucznia stoi wasza praca i trud. Za to zaangażowanie dziękuję w sposób szczególny – dziękował pedagogom Bogdan Pągowski.
Starosta życzył wszystkim nauczycielom wiele radości, satysfakcji z wykonywanej pracy, zasług dydaktycznych i wychowawczych.
Jan Rusak z NSZZ „Solidarność” przypomniał nauczycielom, że ponoszą odpowiedzialność za kształtowanie młodych dusz i charakterów, Maciej Wójcik z kolei podkreślił trudy pracy pedagoga.
- Na co dzień nasza praca jest coraz trudniejsza. Wprowadzane reformy często powodują, że staje się ona bardziej wymagająca, więcej musimy z siebie dać – akcentował.
Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej starosta wręczył nagrody okolicznościowe dla pracowników oświaty. Wyróżnienia otrzymali: Ireneusz Elward – Zespół Szkół nr 2, Ewelina Ginko – Zespół Szkół Specjalnych, Dariusz Glinka – Centrum Kształcenia Praktycznego, Edyta Jarosz – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Grażyna Kalinowska – Zespół Szkół nr 2
Zofia Kądziela – Zespół Szkół nr 1, Władysław Klimaszewski – I Liceum Ogólnokształcące, Bogumiła Kuhiwczak – Zespół Szkół w Zabrodziu, Marzena Kulesza – Zespół Szkół nr 1, Grażyna Majewska – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klaudyna Kulasińska-Matejko – I Liceum Ogólnokształcące, Agnieszka Nowatcińska – Zespół Szkół nr 2, Elzbieta Piórkowska – Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Marian Popławski – Zespół Szkół nr 1, Jolanta Wojciechowska-Rogalska – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Andrzej Roman – Zespół Szkół w Zabrodziu, Dorota Stadnik – Zespół Szkół w Długosiodle, Marzena Szulc – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Sławomir Świderski – Centrum Kształcenia Praktycznego, Ewa Torebko – I Liceum Ogólnokształcące, Wiesława Wróbel – I Liceum Ogólnokształcące, Andrzej Zdziera – Zespół Szkół w Długosiodle.
Ponadto Bogdan Pągowski wręczył awanse dla nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego:
Nauczyciele mianowani:
Katarzyna Bloch, Magdalena Bombola, Krzysztof Chwiejczak, Renata Czyż, Ewelina Ginko, Marta Groszyk, Aneta Kania, Ewa Łada, Joanna Łada, Magdalena Mikołajczyk, Joanna Młynarczyk, Robert Nasiadka, Henryk Nieborek, Jacek Niewiadomski, Małgorzata Pilacińska, Stanisław Ponichtera, Edyta Puławska, Atleta Rębała, Anna Sawik, Agnieszka Skoczeń, Monika Szydlik, Marta Urbanowska, Renata Osuch – Zagańczyk, Katarzyna Zglinicka, Joanna Zioło.
Nauczyciele dyplomowani:
Lubow Adamska, Jacek Gajewski, Dariusz Kosiorek, Lidia Kosiorek, Joanna Skurzewska, Ewa Torebko.
Po części oficjalne odbył się koncert chóru nauczycielskiego. Swoją siłę wokalno-muzyczną połączyli pedagodzy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
– Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. My uwielbiamy śpiewać – zapowiedziała występ dyrektor SOS-W Edyta Jarosz.
Chór wykonał kilka utworów, za które otrzymał gromkie brawa na stojąco.
Zwieńczeniem uroczystości był występ znanego satyryka Jana Pietrzaka.
I.S.

Komentarze

Dodane przez ?, w dniu 17.10.2012 r., godz. 21.04
Ciągle te same stare nazwiska wyróżnionych wśród kilku nowych osób. Innych nauczycieli w powiecie nie ma? Jakie środki na tak wystawną imprezę poszły z powiatu. Wśród władzy brak "Błyszczącego", który pewnie pękającą koalicję stara się posklejać. Nowy wybawca nam rośnie. Obserwując jego 2-letnią działalność to chyba on właśnie najbardziej boi się stracić ciepłego, dobrze płatnego etatu. Kto będzie chciał przygarnąć nie młodego już bądź co bądź człowieka?
Dodane przez Ken, w dniu 17.10.2012 r., godz. 23.34
"nowokomuch" przygarnie takiego specjalistę od piaru. Prze wyborami tyle tam zainwestował, że dziś pewnie jest cichym udziałowcem He, He, He
Dodane przez Gonia, w dniu 18.10.2012 r., godz. 10.51
O kim mowa?
Dodane przez edyś, w dniu 19.10.2012 r., godz. 14.25
Za co Kalinowska dostała nagrodę starosty?
Dodane przez ..., w dniu 19.10.2012 r., godz. 19.10
Pewnie za to, że jest Kalinowska...
Dodane przez edyś, w dniu 19.10.2012 r., godz. 23.36
To znaczy za co?
Dodane przez Kula, w dniu 22.10.2012 r., godz. 21.01
Za to ze wyglada jak zombie
Dodane przez zocha, w dniu 23.10.2012 r., godz. 20.00
No fakt, nie obrażając zombie.
Dodane przez Bożena, w dniu 24.10.2012 r., godz. 11.36
A jak wy - edyś, zocha i Kula wyglądacie? Nie wiem jakie sa kompetencje i wyniki pani Kalinowskiej, ale mysle, że wygląd, uroda nie POwinna mieć w ocenianiu jej pracy żadnego znaczenia. Z tego co wiem, to nie jedna uczennica mogłaby POzazdrościć pani Kalinowskiej figury. To chyba nie grzech pani Kulo?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl