Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 lutego 2021 r., imieniny Anastazji, Gabrieli

Wyższy kontrakt dla szpitala

(Zam: 10.10.2012 r., godz. 10.30)

Działalność bieżąca wyszkowskiego szpitala w pierwszym półroczu zamknęła się wynikiem ujemnym. Strata na koniec czerwca wyniosła blisko 600 tys. zł. Są jednak dobre informacje. Po renegocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia zwiększono kontrakt na drugie półrocze.

Sprawozdanie za pierwsze półrocze z wykonania planu finansowego szpitala, podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się 26 września, przedstawiła dyrektor Cecylia Domżała.
Rachunek zysków i strat na koniec czerwca zamknął się stratą w wysokości 597 tys. 466 zł, jeśli jednak naliczyć amortyzację, w kwocie 719 tys. 596,18 zł, to wynik byłby dodatni. W dalszym ciągu największą bolączką szpitala są zobowiązania, które ogółem wynoszą nieco ponad 6 mln zł, z czego wymagalne, to kwota 3 mln 413 tys. 116 zł.
- Po renegocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia zwiększono nam kontrakt na drugie półrocze. Jest to dość znacząca kwota, bo 2 mln 300 tys. zł – tłumaczyła Cecylia Domżała.
W pierwszym półroczu kontrakt był na tyle niski, że część świadczeń przeszła na drugie półrocze, a szpitalowi średnio miesięcznie brakowało 100 tys. zł.
Radna Urszula Mikołajczyk apelowała o to, że trzeba zabiegać i pomóc szpitalowi, aby rok 2012 nie zakończył się stratą. Wspominała też o ustawie o działalności leczniczej, która mówi o tym, że jeśli szpital przynosi duże straty należy go przekształcić.
- Przeprowadzone wcześniej analizy nie wskazywały na to, aby była konieczność przekształcenia jednostki w spółkę – odpowiedziała Cecylia Domżała.
Wyszkowski szpital ma spore nadwykonania, jednak nie wiadomo, kiedy i czy w ogólne NFZ za nie wypłaci.
– Za pierwsze półrocze nadwykonania wynoszą ok. 1,5 mln zł. W 2011 roku niewypłacone mamy ok. 150-160 tys. zł.
Dyrektor wspomniała, że od 2010 roku plan finansowy dla Mazowsza jest niekorzystny. Są jednak podejmowane działania, aby jednostka centralna uruchomiła dodatkowe środki finansowe, co wówczas pozwoli na zapłacenie za nadwykonania.
I.S.

Komentarze

szpitale sprywatyzowane nie lepiej
Dodane przez Pacjent 7 256, w dniu 12.10.2012 r., godz. 19.11
Szpitale sprywatyzowane wcale nei działają lepiej. Też mają długi, leczą mniej pacjentów i kolejki na operacje są dłuższe. Tak mowi Raport NIK z ubiegłego roku. Więc po co przekształcać? Poza tym szpital w Wyszkowie musi mieć sie dobrze bo Dyrektor Domrzała dostała 13 tys. nagrody. Starosta wie co robi skoro dał nagrodę
Nierząd PO-PSL
Dodane przez Wanda, w dniu 12.10.2012 r., godz. 22.27
Mi prywatyzacja kojarzy się z tymi, tu wspominanymi "lodami na służbie zdrowia" pani Sawickiej - ex Posłanki PO. Hańbą jest to co się wyrabia z Centrum Zdrowia Dziecka. Komercyjne POdejście, do dzieciaczków! Tusku, Kopacz i ty Arłukowicz - nie wyjdzie wam to na zdrowie. PSL też jest niewiele warte, dla Pągowskiego pani dyrektor, to przede wszystkim partyjna koleżanka u złoba. A że ta zielona partia jest wiecznie głodna mamy to co mamy.
Dodane przez Pi, w dniu 13.10.2012 r., godz. 00.38
Hymn PSL - ...dał nam przykład minister Sawicki, jak kombinować mamy, marsz, marsz do żłoba, PO nas choćby i wojna...
PiS i PO i PSL powinny przemysleć sprawy szpitali bo padną
Dodane przez aga51, w dniu 19.10.2012 r., godz. 13.04
PO, PSL i PiS powinny przemyśleć sorawy szpitali bo padną w Wyszkowie w wyborach samorządowych. Podobnie jak zwalnianie kucharek i sprzataczek w szkołach. Ludzie chcą pracy a nie cwaniaczenia wokół uczniów i chorych. Krótkowzorczne oszczędności wyjdą bokiem wcześniej czy później
nadwykonania w szpitalu
Dodane przez aga51, w dniu 19.10.2012 r., godz. 13.07
NFZ płaci od połowy tego roku tylko za nadwykonania ratujące życie. Ciekawe jaką kategorię nadwykonań ma nasz szpital i czy rachuby pozyskania pieniędzy z nadwykonań są realistyczne???? To przecież az 1,5 mln złotych. Trzeba liczyć, liczyć , liczyć, Pani Dyrektor !
amortyzacja szpitalna
Dodane przez Pacjent 7 256, w dniu 19.10.2012 r., godz. 14.21
Te 719 596,18 zł amortyzacji szpitalnej dodawanej lekką reką do przychodów, to trochę rabunkowa decyzja. Amortyzacja służy przecież odnowieniu z czasem budynku, zakupom zuzytego wyposażenia, także medycznego. Rezygnujac z amortyzacji jako kosztowi nie dba się o przyszłośc szpitala samorzadowego na zasadzie: "po nas choćby potop". Czy Starosta Wyszkowski tego nie widzi? Jeśli nie gromadzi sie amortyzacji na wydzielonym rachunku, to oznacza to, że samorząd powiatu cały czas będzie musiał inwestować w szpital, dać na remonty, zakupy. No jasne ,że powinien ale można sobie wyobrazić sobie sytuacje,że olbrzymi majątek szpitala ozancza dużą amortyzację zgromadzoną corocznie, więc jest z tego na nowe inwestycje.
sprywatyzować oznacza mieć pieniadze na spłate długu
Dodane przez pacjent, w dniu 21.10.2012 r., godz. 14.15
Pani radna Urszula Mikołajczyk zapomina, że gdyby szpital miał długi i stał pod groźbą przekształcenia w spółkę, to trzeba by te długi spłacić. Problemem są, zdaje sie, zbyt duże kontrakty lekarskie w szpitalu wyszkowskim. Pan Starosta powinien sie przygląać czy nie są one za duże w stosunku do kontraktów np w Warszawie. Bo Pani Dyrektor szuka oszczędności na pielegniarkach. Chyba 20- 40 tys zł zarobku miesiecznie na kontrakcie szpitalnym to wygórowana suma a obywatele nie mają informacji od starostwa jaki jest tem przecietny kontrakt, płącony przecież z pieniędzy publicznych czyli naszych składek na NFZ. Niedługo będą poszukiwane oszczedności na adminstracji szpitalnej i wynajmmie sie firmy zewnętrze, a zwolni finansistki i sekretarki! Bo za drogie, tak jak pielęgniarki.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl