Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 lipca 2021 r., imieniny Innocentego, Wiktora

Zrozumieć i polubić Norwida

Ikona
(Zam: 26.09.2012 r., godz. 10.30)

I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida uczciło obchody trzydziestolecia nadania imienia poety. W piątek 21 września odbył się wykład poświęcony twórczości patrona. Poprowadził go Tomasz Korpysz.

W tym roku Kamil Cyprian Norwid obchodziłby 191 urodziny, również w tym roku mija trzydziesta rocznica od nadania Liceum Ogólnokształcącemu imienia poety. Uczniowie i nauczyciele postanowili uczcić obchody. Za około miesiąc odbędzie się konkurs recytacji i poezji śpiewanej. Tymczasem w piątek, 21 września do szkoły zaproszono norwidologa, wykładowcę Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby opowiedział młodzieży uczestniczącej w spotkaniu o postaci Norwida i jego twórczości.
- Ludzi zajmujących się Norwidem jest bardzo dużo. Wielu boi się jego twórczości, nie chce go czytać ze względu na jego depresyjność, mroczność, hieroglificzne teksty – rozpoczął wykładowca. – W jego twórczości jest jednak coś niezwykłego, dlatego zajmuje się nim tak wielu badaczy.
Tomasz Korpysz Norwidem zainteresował się już będąc w siódmej klasie szkoły podstawowej. Teraz prowadzi Pracownię Słownika Języka Norwida działającą przy Uniwersytecie Warszawskim, która jak sam mówi, służy próbie zrozumienia tekstów Norwida. Efektem pracy pracowni są Tomy Słowne Norwida, których do tej pory wydano pięć. Słownik Języka Norwida zaczyna być również publikowany w Internecie.
Norwidolog przedstawił jeden z wątków ukazujących Norwida – jego refleksje na temat książki i czytania. Opowiedział o tym, że to dzięki pasji do książek i zainteresowaniu nimi Norwid stał się tak wybitnym człowiekiem. Jego ulubioną książką, na której się wzorował był „Don Kichot”, od niej zaczęła się jego przygoda z książką. Drugą ważną lekturą była dla niego Biblia, która ratowała go w trudnych chwilach, cenił sobie również „Boską Komedię”. Mawiał, że książki to cenna spuścizna i droga do Olimpu.
Tomasz Korpysz zachęcał, aby nie unikać książek, szczególnie w dobie komputerów.
- Dobre i wartościowe książki kształtują umysł młodych ludzi – mówił.
Życzył także wartościowych spotkań z literaturą.
Podczas spotkania własną interpretację wierszy Norwida muzycznie przedstawili Michał Kosmala i Bartosz Arasimowicz. Wykonali m.in. wiersz „Nerwy”.
I.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl