Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 kwietnia 2024 r., imieniny Klary, RobertaPamiętając o Bitwie Warszawskiej

Ikona
(Zam: 10.08.2010 r., godz. 06.55)

Rekonstrukcja historyczna, inscenizacja rozmów na wyszkowskiej plebanii, szpital polowy, punkt poboru do wojska, pamiątkowe pocztówki i inne wydawnictwa – wiele atrakcji przygotowali organizatorzy uroczystości pn. Bitwa Warszawska 1920 roku po wyszkowsku, która odbyła się w niedzielę 8 sierpnia przy starej plebanii kościoła św. Idziego.

Niedzielne wydarzenia rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. kan. Waldemar Krzywiński.

– Niech dzisiejszy dzień będzie lekcją historii i okazją do umiłowania naszej ojczyzny – mówił ks. dziekan w czasie modlitwy przed Grotą Matki Bożej.

O muzyczną stronę nabożeństwa zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. Na placu przy starej plebanii, będącym centrum wydarzeń, gości powitali przedstawiciele obchodów – zastępcy burmistrza Teresa Trzaska i Adam Mróz, ks. dziekan kan. Waldemar Krzywiński, dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” Artur Laskowski oraz przedstawiciel Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Mirosław Powierza. Przypomnieli, jak istotna jest pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę w 1920 roku oraz jak ważnym miejscem, z punktu widzenia historii, jest wyszkowska plebania.

Foto
Na plebanii w Wyszkowie - inscenizacja teatralna
fot. Justyna Pochmara

Inscenizacja teatralna przygotowana przez aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury przypomniała wydarzenia, które rozegrały się na plebanii w 1920 r. Zmierzający wówczas do Warszawy członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Dzierżyński, Marchlewski i Kohn zatrzymali się w Wyszkowie i przedstawili ówczesnemu gospodarzowi budynku, proboszczowi ks. Wiktorowi Mieczkowskiemu, wizję nowego porządku, który – drogą rewolucji – bolszewicy chcieli wprowadzić w Polsce.

Dokładny opis pobytu komunistów na wyszkowskiej plebanii zawierają wspomnienia ks. Wiktora Mieczkowskiego, wydane z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej przez WOK „Hutnik”. Opracowano je na podstawie oryginału z 1921 r. Wydawnictwo sfinansowała gmina Wyszków.

Podróż do lat dwudziestych
W czasie niedzielnych uroczystości doc. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk mówił o wyszkowskich wydarzeniach rozgrywających się w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Zaprzeczył potocznej opinii, która ogranicza działania wojenne w czasie Bitwy Warszawskiej do walk pod Radzyminem. Podkreślił, że wydarzenia z 1920 r. były trwającą miesiąc wojną strategiczną, której zasięg terytorialny obejmował aż kilka dzisiejszych województw. Doc. Nowik poinformował też o najnowszych ustaleniach historyków – podkreślił, że bolszewicy przegrali wojnę m.in. dlatego, że Lenin otrzymywał tylko optymistyczne meldunki o sytuacji na ziemiach polskich. Żądny władzy dowódca za szybko rozproszył swoje wojska na kolejne obszary Europy, co było błędem taktycznym.

Foto
Wypędzenie bolszewików z Wyszkowa - szpital polowy i punkt werbunkowy
fot. Justyna Pochmara

„Bitwa Warszawska 1920 roku po wyszkowsku” była podróżą do lat dwudziestych ubiegłego wieku, w czym niewątpliwie pomogły inscenizacje przygotowane przez Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie. Przy plebanii działała poczta polowa, w której każdy mógł dostać m.in. pocztówki ze zdjęciami dawnego Wyszkowa oraz przewodniki „Śladami Bitwy Warszawskiej po Ziemi Wyszkowskiej”, dostępne były również okolicznościowe pieczęcie.

W szpitalu polowym pielęgniarki, wzorem lat dwudziestych, mierzyły ciśnienie, zaś każdy chętny mógł wstąpić do armii ochotniczej w punkcie werbunkowym – na pamiątkę otrzymywał specjalne zaświadczenie.

Zdobycie Wyszkowa
Namiastkę wojennej atmosfery można było poczuć podczas rekonstrukcji historycznej przedstawiająca wypędzenie bolszewików z Wyszkowa, którą przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. Rekonstrukcja ukazała wyjazd członków Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski z wyszkowskiej plebanii w stronę Białegostoku, i wyzwolenie miasta 18 sierpnia 1920 roku przez 31. Pułk Piechoty. Bitwa zakończyła się zdobyciem Wyszkowa i oskrzydleniem armii bolszewickiej.

Foto
Wypędzenie bolszewików z Wyszkowa - jedna z potyczek podczas rekonstrukcji historycznej
fot. Justyna Pochmara

Niedzielne atrakcje przyciągnęły wielu wyszkowian i wielu gości, w tym wicemarszałka województwa mazowieckiego Marcina Kierwińskiego oraz burmistrzów Wołomina i Kobyłki – Jerzego Mikulskiego i Roberta Roguskiego. Organizację imprezy znacząco wsparli harcerze z wyszkowskiego Hufca „Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośka” Związku Harcerstwa Polskiego. Pełnili służę porządkowa i informacyjną, wydawali grochówkę, rozbili namioty dla kawalerii i pod szpital, pocztę polową i punkt poboru do wojska.

W budynku starej plebanii można było oglądać wystawę zatytułowaną „Wojna 1920 roku na Ziemi Wyszkowskiej”, przygotowaną przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Placówka ta po raz pierwszy zaprezentowała też logo wybrane w konkursie. Spośród 16 prac, jury wybrało pracę Bartosza Dymnego z Gliwic.

W ramach projektu „Bitwa Warszawska 1920 roku po wyszkowsku” zaplanowano jeszcze dwa wydarzenia. 11 sierpnia w bibliotece odbędzie się projekcja filmu „Na plebanii w Wyszkowie”, zaś 14 sierpnia organizatorzy zapraszają na rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej”.

Ł.CH.

Foto
Wypędzenie bolszewików z Wyszkowa - przejazd konarmiejców
fot. Justyna Pochmara

Komentarze

Zdobycie Wyszkowa 1920.18.08.
Dodane przez jan 47, w dniu 26.09.2010 r., godz. 17.58
Wyszków został zdobyty przez żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kpt. Mikołaja Bołtucia. 31 Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kpt. Mikołaja Bołtucia przyczynił się również w obronie Zamościa do rozgromienia konarmi Budionnego. Kpt. Mikołaj Bołtuć za zdobycie Wyszkowa został odznaczony przez Marszałka J.Piłsudskiego srebrnym krzyżem VIRTUTI MILITARI.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta