Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyPrzy wielkim torcie w kształcie fortepianu

Ikona
(Zam: 19.10.2010 r., godz. 11.40)

Przy dźwiękach wspaniałych mazurków, poloneza oraz torcie w kształcie fortepianu i z lampką szampana – tak w minioną sobotę w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” świętowano 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

Choć Chopin urodził się wiosną, władze miasta zorganizowały imprezę poświęconą temu wybitnemu kompozytorowi 16 października – niemal dokładnie w rocznicę jego śmierci (zmarł 17 października 1849 r.).
Tego wieczoru w „Hutniku” kompozycje Chopina zagrał jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków – Paweł Kowalski, który ma w swoim dorobku występy w większości krajów europejskich, USA, Kanadzie, Ameryce Południowej.

Jego recital zapowiedział krytyk muzyczny Jan Popis, opisując piękno kompozycji Chopina.
− Chopin to symbol, wielka muzyka. W jego twórczości nasza ludowość i duchowość zostały podniesione do rangi wartości uniwersalnych − mówił. – Był romantykiem, ale tworzył kompozycje, które otwierały muzykę przyszłości. Mówi się, że zapowiadał impresjonizm, twórczość Wagnera.

Paweł Kowalski w Wyszkowie zagrał znane i cenione przez publiczność utwory Chopina m.in. mazurki, Poloneza op. 53, Fantaisie-impromptu op. 66, Mazurek h-moll op. 33.

Tego wieczoru wicewojewoda Dariusz Piątek wręczył przyznane postanowieniem prezydenta Brązowe Krzyże Zasługi. Otrzymali je: Jan Dudzik, Wiktor Mielczarczyk, Elżbieta Szczuka. Złotym medalem za długoletnią służbę zostali odznaczeni: Barbara Bożuta, Alicja Chełmicka, Teresa Goździewska, Renata Polak, Lidia Stępkowska, srebrnym – Bożena Czerwińska, Elżbieta Kołodziejczyk, Anna Osowiecka, brązowym – Izabela Kalińska, Adam Mróz.

Wyróżnionym gratulował burmistrz Grzegorz Nowosielski. Adam Mróz, który zabrał głos w ich imieniu, podkreślił, że okazją do wręczenia medali jest obchodzona w tym roku w Polsce 20. rocznica samorządu gminnego.
− Mamy świadomość, iż nie jesteśmy jedynymi, którzy na odznaczenia i wyróżnienia zasługują – mówił. – Są to wszyscy bowiem ci, którzy codziennie swoją pracą udowadniają, że nasza ojczyzna jest najważniejsza i to zarówno ta mała, w najmniejszej społeczności, jak i ta duża w skali gminy, powiatu, województwa, czy kraju.

Po uroczystości przyszedł czas na świętowanie urodzin Chopina we foyer „Hutnika”. Tam na gości czekał wielki tort w kształcie fortepianu, przystrojonym w herb naszego miasta. Przy lampce szampana uczestnicy wydarzenia dzielili się wrażeniami z koncertu. Dodatkową niespodzianą były upominki, które burmistrz Grzegorz Nowosielski i Adam Mróz losowali wśród gości.

Współorganizatorem wydarzenia był wojewoda mazowiecki, a dofinansowano go ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

J.P.

Komentarze

Luty i wiosna
Dodane przez Jurek, w dniu 19.11.2010 r., godz. 20.52
Czy autorka uważa, ze 1 luty lub 1 marca to wiosna???!!!! Radze się pouczyć!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl