Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyNiepewny los bibliotek pedagogicznych

Ikona
(Zam: 13.09.2012 r., godz. 10.30)

Biblioteki pedagogiczne, prowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego, mogą przejść przekształcenia. Szczególnie niepewnie czują się pracownicy filii głównych oddziałów, w tym jednej z nich w Wyszkowie.

Biblioteki „matki” istnieją w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie, łącznie posiadają 31 placówek filialnych. Zmiany restrukturyzacyjne mają dotyczyć głównie filii. Wyszkowska placówka, wraz z tymi w Makowie Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej i Przasnyszu, należy do Ostrołęki. Sejmik wojewódzki w lutym tego roku rozważał możliwość przekształcenia bibliotek filialnych, ma to przynieść wymierne oszczędności finansowe. Jak dokładnie będzie wyglądało to w praktyce, trudno teraz stwierdzić. Być może niektóre mogą zostać zlikwidowane, okrojone z etatów lub przejęte przez lokalne starostwa powiatowe, jednak szczegóły tych przedsięwzięć i to, których placówek będą dotyczyły, nadal jest niejasne. Nie dziwi więc, że pracownicy denerwują się i niespokojnie oczekują na to, co przyniesie przyszłość. Każdy ma rodzinę, dom, zobowiązania finansowe i chciałby uniknąć przykrej niespodzianki.
Wyszkowska biblioteka zatrudnia czterech pracowników pedagogicznych i jednego pracownika obsługi, został zabrany już jeden etat i czterech bibliotekarzy pracuje, dzieląc trzy etaty. Z tego, co udało nam się ustalić, bibliotekę wyszkowską mają ominąć te zmiany. Sygnały o nich zaczęły dochodzić już we wrześniu ubiegłego roku. Pojawił się pomysł połączenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych oraz Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli w Centra Rozwoju Edukacji, ich funkcjonowanie zakłada projekt ustawy o systemie edukacji. Według projektu otrzymywałyby one subwencje, później zapewne utrzymanie w całości scedowano by na samorządy. Jednak na razie są to tylko projekty. Rozważania, trwające rozmowy – pracownikom trudno w takiej sytuacji zachować spokój.
– Pracujemy w zawieszeniu i chcielibyśmy wiedzieć, co będzie dalej – mówi kierownik Anna Wrzosek. – Każdy planuje swoje życie i powinien wiedzieć, czy musi rozglądać się za pracą.
Z wyszkowskiej placówki korzysta wielu nauczycieli, studentów z Warszawy i Pułtuska. W jej zbiorach znajduje się 30 268 egzemplarzy książek, 891 broszur, prenumerowanych jest 71czasopism. W roku szkolnym 2011/2012 zarejestrowanych było 1 146 czytelników, w tym 253 nauczycieli, 503 studentów, 92 uczniów i 296 innych osób. Katalog jest nowoczesny, system umożliwia wyszukiwanie, sprawdzanie i zamawianie książek przez Internet. Pracownicy wymieniają atuty biblioteki: wyremontowane pomieszczenia, dobry księgozbiór, i dodają z rozgoryczeniem, że biblioteki nie generują zysków.
Zwróciliśmy się z pytaniem do Starostwa o to, czy jest zainteresowane ewentualnym przejęciem Biblioteki Pedagogicznej, na jakich zasadach.
– Tak, ale pod pewnymi warunkami – odpowiada wicestarosta Teresa Trzaska. – Sporządziliśmy wstępną symulację kosztów, i na tej podstawie przedstawiliśmy nasze warunki.
Starostwo chciałoby otrzymywać z Urzędu Marszałkowskiego dotację na prowadzenie placówki, głównie na potrzeby utrzymania kadry. Propozycja ta, przedstawiona jeszcze przed wakacjami, pozostaje bez odpowiedzi. We wstępnej odpowiedzi zgodzono się na czwartą część tej sumy, ale rozmów ostatecznie nie zakończono. Jeżeli propozycja zostałaby przyjęta, biblioteka przeszłaby reorganizację, funkcjonowałaby jako dział biblioteki publicznej. Konkretne ustalenia podjęte by były potem. Skontaktowaliśmy się z Departamentem Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim i spytaliśmy o finał tych negocjacji.
– Za tę sumę sami jesteśmy w stanie prowadzić tę filię – odpowiada kierownik Departamentu Waldemar Baran. – Zdecydowaliśmy się jej nie przekazywać.
Inne filie – według kierownika – również nie powinny obawiać się likwidacji, otwarta zostaje kwestia przejęcia przez starostwa. Jednak i w tym wypadku pracownicy będą wiedzieli o tym wcześniej, bowiem procedura jest długa. Co czeka placówki w przyszłości, nie wiadomo, kierownik deklaruje chęć utrzymania ich wszystkich.
E.E.

Komentarze

...
Dodane przez Garnier, w dniu 14.09.2012 r., godz. 14.09
Biblioteki, sądy w likwidacji natomiast supermarkety w natarciu. Fajne czasy:)
Dodane przez Zdzich, w dniu 14.09.2012 r., godz. 16.46
Już pani starościna sie wami mole książkowe zajmie...
Dodane przez Wlad, w dniu 14.09.2012 r., godz. 18.30
Zajmie wszystkimi jak Bursie. Co nie wyjdzie pod dywan schowa. Smród jednak pozostanie.
Dodane przez Zdzich, w dniu 14.09.2012 r., godz. 22.36
Parakandydatka na burmistrza. Jednak utarła nosa platformie, co już z Sobczakiem dzieliła skórę na powiatku.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl