Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaSanepid do likwidacji?

Ikona
(Zam: 13.09.2012 r., godz. 10.30)

Rząd planuje reorganizację powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które, tak jak w przypadku sądów, polegałyby na ograniczeniu ich liczby. Mówi się też o pozbawieniu sanepidów ich największej części, czyli Inspekcji Żywienia. Główny Inspektorat Sanitarny jako powód podaje brak pieniędzy, samorządy natomiast boją się, że likwidacja ma na celu ograniczenie roli powiatów.

Już na początku tego roku informacja na temat likwidacji powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych wywołała wielką burzę. Teraz temat powraca.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” Przemysław Biliński, główny inspektor sanitarny na posiedzeniu komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stwierdził, że urzędowi brakuje 100 mln zł, by móc normalnie funkcjonować. We wrześniu dyskusja ma powrócić. Reorganizacja sanepidów ma się sprowadzać, tak jak w przypadku sądów, do ograniczenia ich liczby. Wnioski dotyczące połączenia mniej obłożonych stacji w ministerstwie złożyli już wojewodowie: zachodniopomorskiego i małopolskiego. Nieoficjalnie mówi się, że zagrożonych likwidacją lub połączeniem jest ok. 40 ze 117 instytucji. Dyskretnie mówi się również o wyłączeniu z sanepidu jej największej części, czyli kontroli żywienia. Obowiązki te miałaby przejąć Agencja Bezpieczeństwa Żywienia, która miałaby pod sobą kilka inspekcji. Takie posunięcie pozbawiłoby jednak sanepidy jej najważniejszej części zadań, co de facto, znacznie ograniczyłoby rolę sanepidów, a później mogłoby pociągnąć za sobą ich stopniową likwidację, bądź ich połączenie.
Pomysły dotyczące zmian w stacjach sanitarno-epidemiologicznych nie podobają się samorządom, które obawiają się, że działania mają doprowadzić do ograniczenia roli powiatów. Samorządowcy zapewniają, że będą wspierać sanepidy.
I.S.

Komentarze

Dodane przez Pipi, w dniu 14.09.2012 r., godz. 08.37
To może i dobrze. Bo jak na zamówienie burmistrza zawsze na wakacje nasz sanepid znajdzie coś w Bugu z czym miasto wykręci się od urządzenia plaży. W Broku powyżej czysto i plaża była, w Serocku poniżej czysto a w Wyszkowie nie! Dziwne trochę co?
Czas na rezygnacje WSSE !
Dodane przez Zigi, w dniu 14.09.2012 r., godz. 13.44
Powiatowe Sanepidy sa akurat potrzene, ale skutecznosc ich dzialalnosci powinna ulec poprawie. Powinny czuwac nad bezpieczenstwem epidemiologicznym.Sanepidy powiatowe robia cala czarna robote, wykonuja wiekszosc pracy za marne grosze. Wojewodzkie stacje sa rozrosnietymi jednostkami i tych 17 molochow marnotrawi srodki przenaczone na zabezpieczenie sanitarne kraju. WSSE ksztaltuja dowolnosc urzedniczej interpretacji prostych przepisow .Zlikwidowac wszystkie WSSE i znajda sie srodki .
Dodane przez Zdzich, w dniu 14.09.2012 r., godz. 16.43
Zamknąć tę budę! Przesiąknięte to bagnem. No i za ministerkiem Sawickim M powtórzę. Sól drogowa smaczna i zdrowa. Na zdrowie zielone ludki
Dodane przez ami, w dniu 14.09.2012 r., godz. 18.09
a co oni takiego ważnego robią??? kontrola zakładu produkcji żywności raz na dwa-trzy lata??? i to wizyta zazwyczaj zapowiedziana? Hulaj dusza piekła nie ma!!!! A konsumenci nie mają pojęcia co jedzą!!!
Dodane przez Wlad, w dniu 14.09.2012 r., godz. 18.23
Machlojki robią i biednych ludzi zamknięciem straszą!
Dodane przez ami, w dniu 14.09.2012 r., godz. 18.48
a tu Wald masz rację, za tych bogatych boją się brać
Nie tedy droga !
Dodane przez Nemo, w dniu 14.09.2012 r., godz. 19.30
Polske zalewa zywnosc z importu. Sprzedawana jest potem przez hipermarkety. Jaka ta zywnosc jest dowiadujemy sie prawie codziennie w doniesieniach prasowych,telewizyjnych i radiowych. Nie ma w kraju zdrowej zywnosci poza zywnoscia z Polski i tez czasem jest roznie. Ostatnio czeski sanepid walczy ze skarzonym alkoholem .Spirytus tez jest skazony i sprzedawany jako przydatny do spozycia ! J tak dalej i tp. itd...Powiatowe Stacje Sanepidu odwalaja czarna robote ,ale wystawia sie je na pozarcie .Wiadomo blizsza koszula cialu jak sukmana .Z likwidacji tych marnie oplacanych stanowisk efekty oszczednosciowe tez beda marne ! Wzrosnie jedynie bezrobocie w miastach i tak wdeptanych w ziemie !
Dodane przez Zdzich, w dniu 14.09.2012 r., godz. 22.33
Cham przy żłobie dostanie pozwolenie n agastronomie w dawnym szalecie ty wszystko w płytkach zrobisz i źle! dużo się słyszy o uznaniowym traktowaniu.
Dodane przez Anna Zofia, w dniu 14.09.2012 r., godz. 23.10
Wszystko przeżarte zostało przez politykę. Nie znam bardziej pazernej partii od PO i PSL. Niedawno mieliśmy pokaz ich kreatywności. Sitwa!
Straż Miejska do likwidacji!!!
Dodane przez Samson, w dniu 15.09.2012 r., godz. 09.02
To mój POstulat, PO przeczytaniu wpisu na blogu Wiesława Cz. Opisuje 2-dniową interwencję śmiesznych strażników. Wysocki chyba tęskni za pracą w PO-licji. On uniewinniony, Pruszków uniewiniony jeszcze tylko mafia wyszkowska do uniewinnienia Za nierządów PO i PSL obserwuję rozkład tego państwa.
O co chodzi panie komendancie?
Dodane przez Chińczyk, w dniu 15.09.2012 r., godz. 14.29
Uwaga. C zytałem blog pana Czapskiego. Skandal żeby komendant tak nie szanował własnej pozycji. Owinął makaron na uszy i myślał, że co z szczeniakiem ma doczynienia? sam się jak szczeniak zachował. Ciekaw jestem co takiego waznego strażnicy w tym czasie załatwiali. Panie Wysocki czy moggdzieś o tym poczytać. czy to pańska ściema, żeby broń Boże nie narazić się jakiemus pseudobiznesmenowi? A może to pan się juz w tych mundurówkach wypalił.
Dodane przez Jan4P, w dniu 15.09.2012 r., godz. 18.21
Po komentarzu Chińczyka widać, że chłop z Azji!
Oszczędzać idzie kryzys
Dodane przez Alfa, w dniu 15.09.2012 r., godz. 20.13
Dobrze, że likwidują sanepid. Mniej politycznego imperium. Zlikwidować jeszcze PWiK, WOSiR i stanowiska dwóch burmistrzów, POKiS, ARiMR i stanowisko wicestarosty dla Bociana. Może być jak wcześniej sekretarzem.
Dodane przez Bożena, w dniu 15.09.2012 r., godz. 23.33
To pani Trzaska może dalej urzędować?
Niekompetencja i ignorancja.
Dodane przez Alex, w dniu 16.09.2012 r., godz. 09.14
Żeby wyłączyć wodę na cały dzień i jeszcze w niedzielę, bo PWiK coś tam robi to jest skandal i świadczy o niekompetencji tego przedsiębiorstwa i braku nadzoru sprawowanego przez burmistrza Nowosielskiego. Czy nie można było to zrobić w inny sposób. Pewnie można ale czy ktoś tam myśli. Trzeba zabezpieczyć się w inny sposób bo na samorząd nie można liczyć i takich wyłączeń będzie więcej.
Alex
Dodane przez xx, w dniu 19.09.2012 r., godz. 14.40
To przyjedź do PWiK i się dowiedz bo niby wszystko wiesz, a nie wiesz i jeszcze pewni byś chciał żeby wszystko było zadarmo.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl