Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaZiemia i chleb są świętością

Ikona
(Zam: 29.08.2012 r., godz. 10.30)

- Dożynki to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Spotykamy się dziś, by podziękować za całoroczny trud wszystkim, którzy są związani z rolnictwem. Dzisiejszy dzień to także okazanie wdzięczności Boskiej Opatrzności i prośba o błogosławieństwo na przyszły rok. Ta piękna tradycja uroczystości dożynkowych stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości – powiedział starosta wyszkowski Bogdan Pągowski podczas powiatowo-gminnych dożynek. Mimo, iż pogoda tego dnia płatała figle, nie przeszkodziło to w dobrej zabawie do późnego wieczora.

Powiatowo-gminne dożynki odbyły się 26 sierpnia w Barcicach. Ich organizatorami byli starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski i wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej mszy w intencji wszystkich rolników, która odbyła się w kościele św. Stanisława MB w Barcicach. Przewodniczył jej ksiądz dziekan Waldemar Krzywiński. Po wspólnej modlitwie spod kościoła na plac miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej wyruszył korowód dożynkowy, który poprowadzili starostwie dożynek: Mirosław Bryczyński z Jasieńca i Grażyna Jakacka z Suwina.
W pochodzie przeszli przedstawiciele poszczególnych gmin wraz z wieńcami dożynkowymi, a także władze powiatowe i gminne, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Starostowie dożynek przekazali chleb wypieczony z tegorocznych plonów na ręce organizatorów i gospodarzy Święta Plonów. Starosta i wójt najpierw podzielili się chlebem z przedstawicielami gminnych samorządów, a następnie z gośćmi i uczestnikami dożynek.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitali Bogdan Pągowski i Andrzej Żołyński. Na dożynki przybyli m.in. europoseł Jarosław Kalinowski, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Marian Krupiński, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, wicewójt gminy Rząśnik Janusz Wultański, przewodniczący Rady Gminy Zabrodzie Andrzej Garbarczyk, przewodnicząca Rady Powiatu Justyna Garbarczyk, przewodniczący Rady Gminy Somianka Krzysztof Rakowski, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy powiatowych jednostek, dyrektorzy szkół.
- Dożynki to od wieków najważniejsze święto polskiej wsi. Świętujemy zakończenie żniw. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich rolnikach, którym zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb – mówił po powitaniach wójt Andrzej Żołyński. – Tradycyjny bochen to symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro.
Starosta i wójt podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie, za kultywowanie tradycji, pięknie i misternie wykonane wieńce dożynkowe, a także chleb upieczony z nowego ziarna.
Bogdan Pągowski życzył rolnikom jeszcze lepszych plonów w przyszłym roku, zdrowia, pomyślności w domu, polu i zagrodzie, a także wiele satysfakcji z trudnej, niezastąpionej pracy.
Podczas dożynek starosta nagrodził rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i swoją postawą społeczną, wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim. Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: z gminy Brańszczyk Janusz Uchal i Ireneusz Rudzki, z gminy Długosiodło Feliks Rogalski, Eugeniusz Pakieła, Czesław Kulesza, z gminy Rząśnik Krzysztof Bloch, z gminy Somianka Piotr Skwarski, Sylwester Kuchta, Jerzy Staśkiewicz, z gminy Wyszków: Lech Grycz, z gminy Zabrodzie: Janusz Puławski i Andrzej Urbaniak.
Firma Mleks przygotowała również wyróżnienia dla rolników, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w produkcji mleka. Nagrody otrzymali: Waldemar Kosek, Daniel Dmochowski, Stanisław Świercz, Andrzej Nowicki, Waldemar Kulesza, Sławomir Komorowski, Edward Skwarski, Sławomir Wróbel, Wojciech Mościcki, Jacek Olbryś, Sylwester Kuchta, Sylwester Łada, Jacek Gajewski, Katarzyna Świercz, Jan Kapla, Bogdan Król, Teresa Szczerba, Zdzisław Król, Jan Rakowski, Jan Szyszkowski.
To nie koniec wyróżnień. Wójt Andrzej Żołyński nagrodził sołectwa, które przygotowały wieńce dożynkowe. I tak, za najpiękniejszy wieniec uznano ten przygotowany przez Barcice, drugie miejsce zajął Suwin i Wola Mystkowska, a trzecie Jasieniec Górny, Somianka Zaszosie i Wólka Somiankowska. Niecodzienna nagroda trafiła do twórców wieńca dożynkowego z Suwina. Wyjazd do Brukseli ufundował europoseł Jarosław Kalinowski. Ponadto, Związek Piłsudczyków RP za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków odznaczył Jarosława Kalinowskiego złotym honorowym krzyżem.
Powiatowo-gminnym dożynkom towarzyszyły występy. Przed publicznością zaprezentował się Zespół Ludowy „Przepióreczka”, Rewia Dziecięca „Sylaba”. Do łez widownię rozbawił kabaret z Kopydłowa. Gwiazdą wieczoru był zespół muzyczny D-Bomb. Do samego wieczora trwała zabawa taneczna przy muzyce zespołów Maxx Dance i Skalar. Swoje stoiska przygotowały m.in. gmina Somianka, Rząśnik i Długosiodło. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Na nich czekało wesołe miasteczko oraz urządzenia lunaparkowe.
I.S.

Komentarze

Dodane przez Hanka, w dniu 30.08.2012 r., godz. 13.40
Zawsze w Somiance te sprawy dopina się na ostatni guzik. I pogoda na czas się wyklarowała :)
Dodane przez Iza, w dniu 30.08.2012 r., godz. 19.56
Somiankowo-Pokisowa robota.
Piłsudski nie popierał kolesiostwa i nepotyzmu
Dodane przez Przepióreczka, w dniu 30.08.2012 r., godz. 23.16
Niektórzy widzieli kolegę Śmietanko z Elewarra. Bawił się i dokazywał.
Dodane przez kidman, w dniu 31.08.2012 r., godz. 07.06
A ja na tym zdjęciu widzę kolesia PSL-owskiego korytowca tw "Michał"co to tylko dla swoich kolesi, pociotków itp. Śmietanko to przy nim mały pikuś.
Budzet nie moze finansowac tradycji!
Dodane przez Komoter, w dniu 31.08.2012 r., godz. 14.25
Budzet nie moze finansowac takiej tradycji ......Mieszkaniec kartoflanego zaglebia kupuje kartofel z importu !Pomimo zapewniania o wysokich standartach PSL-u ,dzielenie posad kwitnie w PSL-u. Tylko niewielka czesc dzialaczy wywodzacych sie z tego ugrupowania byla zatrudniona w miejscach gdzie pracuje obecnie, jeszcze zanim czlonkowie tego ugrupowania zostali radnymi. Dzis sa usatysfakcjonowani, mogli wykorzystac mozliwosci laczenia funkcji w samarzdzie i instytucjach poporzadkowanych rzadowi,marszlkom czy wojewodzie i itp.Wystarczy przeanalizowac nazwiska bohaterow art. Pod sloganami "ziemi i chleba" swietuja sie na koszt mieszkancow podatnikow / glownie emerytow i bezrobotnych ! /. Jako ze, cyt."nieusuwalne zderzaki" jeszcze w tym roku mogli brylowac hucznie , pomimo kryzysu a nawet przejawow rececji .......recesji!
Dodane przez ewa, w dniu 31.08.2012 r., godz. 21.11
wience były kupione ,jest czym sie szczycic ,az wstyd za taka gmine
Dodane przez Antoni, w dniu 31.08.2012 r., godz. 22.51
Kilka dni temu przez przypadek zobaczyłem na allegro wieńce dożynkowe do kupienia, gotowe. Czyżby naszych gminnych gospoń nie stać było na własne dzieło?
Dodane przez fryc, w dniu 01.09.2012 r., godz. 10.30
Ten z parasolką to chyba największy krętacz a wyszkowskim PSL. Lodziarz jakich mało a jaki złotousty a jaki złośliwy ten Stasiulek.
Dodane przez Jan4P, w dniu 01.09.2012 r., godz. 18.18
Ten człowiek to wójt gminy Długosiodło wybrany przez mieszkańców. Niestety zawsze znajdzie się pokrzywdzony co będzie trolił na komentarzach. Odwiedzam Długosiodło i podziwiam przeobrażenia estetyczne w tej miejscowości. A Grzybobranie...
Dodane przez Zdzich, w dniu 02.09.2012 r., godz. 00.38
Grzybobranie 16 - go. Zapraszam
Dodane przez Golem, w dniu 02.09.2012 r., godz. 17.47
Pan europoseł Kalinowski jak zawsze bajurzył rolnikom o unijnych dopłatach. Zmieni pan płytę
Dodane przez ewa, w dniu 06.09.2012 r., godz. 17.18
ostatnie dożynki ,byłe bardzo kiepskie co nie którzy wcale sie do nich nie przygotowali ,a wieńce kupione............

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta