Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2020 r., imieniny Krystyny, Sabiny

Przybędzie fotoradarów

(Zam: 08.08.2012 r., godz. 10.30)

Za fotoradary od 1 lipca odpowiada Inspekcja Transportu Drogowego, ich obsługę przejęła od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Do końca tego roku ma zamontować trzysta nowych fotoradarów, w tym trzy na terenie powiatu wyszkowskiego.

Z informacji, które podają portale internetowe wynika, że fotoradary znajdować się będą na drodze prowadzącej do Białegostoku – na wysokości Trzcianki, Poręby i Knurowca. Obecnie na poboczach polskich dróg stoi około osiemset masztów, z których większość jest pusta, jedynie 70 urządzeń jest na zmianę umieszczanych w puszkach. Do lipca 2014 roku Inspekcja ma oznaczyć żółtą folią odblaskową maszty z działającymi fotoradarami. Obsługą urządzeń zajmie się niebawem elektroniczny system nadzoru, który zostanie uruchomiony pod koniec roku. Zwiększy się szybkość wystawiania i wysyłania. Zgodnie z nowym prawem, jeśli właściciel samochodu nie siedział za jego kierownicą podczas zarejestrowanego przewinienia, będzie musiał powiedzieć, komu pożyczył wówczas pojazd. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu 5 000 zł grzywny. Inspektorzy Transportu Drogowego mogą zatrzymywać do kontroli i karać kierowców samochodów osobowych i motocykli, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego, namierzać kierowców np. wideorejestratorami zamontowanymi w nieoznakowanych radiowozach. Mogą też zatrzymywać do kontroli kierowców, których podejrzewają, że są pod wpływem alkoholu lub narkotyków, przejeżdżających na czerwonym świetle, omijających pojazd, który się zatrzymał, by przepuścić pieszych na przejściu, kierowców, którzy nieprawidłowo wyprzedzają itp. Mają też prawo do wylegitymowania kierowcy, sprawdzenia stanu technicznego samochodu i trzeźwości. Fotoradary będą zostawiać kierowcom pewien margines. Nie będzie kary za przekroczenie prędkości o nie więcej niż 10 km/h. Nie dotyczy to np. wideorejestratorów w nieoznakowanych radiowozach czy tzw. pistoletowych mierników prędkości. Wysokość mandatów karnych wystawianych przez ITD jest zgodna z policyjnym taryfikatorem. Za wykroczenia drogowe zarejestrowane przez ITD nakłada także punkty karne. Za przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h grozi do 50 zł mandatu i jeden punkt karny, od 11 do 20 km/h – od 50 do 100 zł mandatu i 2 punkty, od 21 do 30 km/h – od 100 do 200 zł mandatu i 4 punkty, od 31 do 40 km/h – od 200 do 300 zł mandatu i 6 punktów, od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł mandatu i 8 punktów, 51 km/h i więcej – od 400 do 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Nowe przepisy wydłużyły czas postępowania mandatowego z 30 do 180 dni (przy mandacie zaocznym). Mandat za przekroczenie prędkości będzie można nałożyć aż do pół roku od czasu zarejestrowania przez fotoradar.
Opr. na podst. inf. z www.moto.onet.pl E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl