Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2020 r., imieniny Konrada, Leonarda

Łamanie chlebem, które zbliża ludzi

Ikona
(Zam: 23.08.2012 r., godz. 10.30)

Tegoroczne dożynki gminy Wyszków zawitały do Leszczydołu Starego. Na placu przy tamtejszej szkole 19 sierpnia uczestnicy bawili się do późnego wieczora.

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się od modlitwy podczas mszy
odprawionej przez ks. Kazimierza Wądołowskiego i ks. Romana Karasia. Nieodłącznym elementem święta plonów jest dzielenie się chlebem – burmistrz Grzegorz Nowosielski przyjął go od starostów dożynek Agnieszki Kowalskiej i Krzysztofa Osowieckiego z Leszczydołu Starego. Pszczelarze wręczyli zastępcy burmistrza Adamowi Mrozowi dzban miodu. Obaj burmistrzowie wyszli do uczestników wydarzenia, by podzielić się z nimi bochnem i miodem. Chlebem z mieszkańcami przełamywali się także kapłani i starostowie dożynek.
- Nie ma piękniejszej tradycji niż ta, która nakazuje łamać się chlebem. Ten gest braterstwa, przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi jak żaden inny zbliża do siebie ludzi – podkreślił Grzegorz Nowosielski. – Niech ten symboliczny gest przypomina nam, że jesteśmy samorządową wspólnotą. Chyląc głowę przed pachnącym, wspaniałym bochnem, który przynoszą dożynkowi starostowie oddajemy szacunek ciężkiej i uczciwej pracy rolnika. Ten chleb – niezwykły wynik współdziałania stwórcy i człowieka jest też symbolem radości, szczęścia, polskiej gościnności – dodał.
- Rolnicy pracują dla takiej wartości podstawowej, jaką jest chleb – zabrała głos goszcząca podczas imprezy wicestarosta Teresa Trzaska. – Ta łączność z tradycją i drugim człowiekiem jest nadrzędną wartością, która nigdzie indziej nie jest tak mocno doświadczana jak na wsi.
Burmistrz z okazji dożynek nagrodził rolników: Adama Brzezińskiego z Rybna, Waldemara Witkowskiego z Tulewa, Ireneusza Gołębiewskiego ze Skuszewa, Krzysztofa Osowieckiego z Leszczydołu Starego, Krzysztofa Tryca z Krąg Nowych, Tomasza Grześkiewicza z Gulczewa, Grzegorza Mielczarczyka z Olszanki, Zdzisława Abramczyka z Leszczydołu Pustek, Janusza Szczęsnego z Leszczydołu Nowin, Marka Mielczarczyka z Łosinna.
Wykonawcy dożynkowych wieńców, które ustawiono przed scenę otrzymali dyplomy. Byli to przedstawiciele Leszczydołu Nowin, Świniotopi, Leszczydołu Podwielątek, Rybna, Leszczydołu Starego, Gulczewa.
Dyrektor wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyróżniła też osoby, które pomogły rodzinie w Leszczydołu Starego poszkodowanej w pożarze (więcej na ten temat piszemy na stronie 5.)
Po ceremoniach przyszedł czas na występy – młodzieży z Leszczydołu Starego, Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin, Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa, grup „Wrzos”, „Nadbużanie”, „Oberek”, „Wyszkowiacy”.
Byli też goście z zagranicy – zespół Wodograj z ukraińskiej Winnicy, który dzień wcześniej zagrał na Skwerze Jana Pawła II w Wyszkowie (relacja na ten temat w artykule obok). Zaprezentowali m.in. własne interpretacje muzyki popularnej z repertuaru m.in. Afric Simone, Boney M, Drupiego.
Równolegle do wydarzeń na scenie dostępne były stoiska, w tym przygotowane przez gminę Wyszków: gastronomiczne, pszczelarzy i inne. Można było degustować ciasta, wędliny, miód itp. Były kąciki dla dzieci, kucyki. Dla przyjezdnych zorganizowano przy placu szkolnym parking.
Gwiazdą wieczoru był zespół Boys, który kilka godzin wcześniej wystąpił też na święcie plonów w Zabrodziu.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl