Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyKontynuacja z nowymi elementami

Ikona
(Zam: 19.10.2010 r., godz. 11.59)

Budowa nowej hali sportowej, miejskiego kąpieliska, ratusza, sceny w parku to tylko niektóre pomysły zgłoszone przez osoby nie związane dziś bezpośrednio z samorządem, które będą startować w wyborach z ramienia Platformy Obywatelskiej i Wspólnoty Samorządowej.

Pomysły wyborcze zaprezentowano podczas konferencji prasowej 14 października w sali konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”.
− Będziemy tworzyć program kontynuacji wzbogacając go o nowe elementy, aby wykorzystać potencjał gminy i powiatu – mówił lider Wspólnoty Samorządowej (WS) Grzegorz Nowosielski.
Jak zaznaczył, Platforma Obywatelska (PO) i Wspólnota starają się wykształcić u potencjalnych radnych umiejętność pracy w zespole. Z tego też powodu założenia programowe w poszczególnych dziedzinach przygotowywano w grupach złożonych z przedstawicieli PO i WS.
− Otworzyliśmy się na pomysły osób nie związanych bezpośrednio z samorządem, by ich wiedza pozwoliła szerzej spojrzeć na rzeczywistość – tłumaczył Grzegorz Nowosielski.

Potrzebna nowa hala sportowa
Małgorzata Karłowicz przedstawiła pomysły przedwyborczych koalicjantów na temat sportu i turystyki. Jak zaznaczyła, obecnie wiele miejsc przeznaczonych do uprawiania sportu w naszej gminie nie jest w pełni wykorzystywanych. Przedstawiciele obu ugrupowań uznali jednak, że potrzebna jest nowa hala sportowa.
− W widowiskowej hali miejskiej mogłyby się odbywać duże imprezy, zawody sportowe. Obecna hala powinna pełnić funkcję szkolnej – tłumaczyła Małgorzata Karłowicz. – Powinno także powstać miejskie kąpielisko. W Długosiodle udało się takie stworzyć. U nas plaża nad Bugiem nie zawsze może być otwarta i wobec tego mieszkańcy korzystają ze zbiorników na żwirowni.
Wśród pomysłów, które zaprezentowała M. Karłowicz było także powołanie w gminie centralnego ośrodka sportu – instytucji koordynującej działania w tej dziedzinie. Zwróciła też uwagę na konieczność prowadzenia zajęć sportowych wśród przedszkolaków.
− Wiele dzieci dopiero w ósmym roku życia zaczyna korzystać z pływalni. Powinien funkcjonować program bezpłatnej lub dofinansowanej przez gminę nauki pływania dla przedszkolaków – podkreśliła.
Wśród pomysłów koalicjantów były także: stworzenie międzyszkolnych rozgrywek drużyn ze szkół podstawowych, rozszerzenie wakacyjnej oferty zajęć sportowych dla dzieci, stworzenie imprezy umożliwiającej szkołom zaprezentowanie dorobku sportowego ich uczniów, zmiana charakteru współpracy między szkołami oraz szkół z Wyszkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, stworzenie profesjonalnej drużyny ratownictwa wodnego oraz miejsc spotkań dla młodzieży.
− Teraz młodzi ludzie spotykają się na przykład „na herbie” przy parku albo na parkingu przy Tesco. Nie ma dla nich miejsca z boiskiem, koszem do koszykówki, gdzie mogliby inaczej spędzić czas, niż tylko siedzieć na ławce – tłumaczyła Małgorzata Karłowicz.
Wśród wyborczych postulatów znalazły się także: oferta adresowana do ludzi starszych, otyłych, niepełnosprawnych (sekcja pływania), propozycja kształcenia sportowego na poziomie ponadgimnazjalnym, czy pomysł wytyczania nowych tras rowerowych i pieszych. Marek Giziński zaproponował budowę toru kajakowego na łęgach oraz wypromowanie stałej, cyklicznej imprezy sportowej.

A dla nauczycieli „karpiowe”
O edukacji i szkolnictwie mówili Jan Hryniewicz, Mieczysław Karpiński i Michał Czajka. Wśród pomysłów, jakie przedstawili, były m.in.: lobbowanie za zwiększeniem subwencji oświatowej, pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej, zwiększenie liczby zajęć pozalekcyjnych, stworzenie nowoczesnych pracowni dydaktycznych, nawiązanie współpracy między szkołami, pomoc dla dzieci uzdolnionych (stypendia), dostosowanie placówek do potrzeb osób niepełnosprawnych, działania na rzecz zapewnienia młodzieży bezpieczeństwa.
− Jesteśmy za tym, by w Wyszkowie powstał ośrodek doskonalenia nauczycieli i było więcej doradców metodycznych – mówił Jan Hryniewicz.
Jak tłumaczył, należy dążyć do zmniejszania liczebności klas, wyposażać szkoły w sprzęt audio, zachęcać nauczycieli do prowadzenia ciekawych zajęć oraz ufundować dla nich tzw. karpiowe – czyli premię z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Budowa ratusza i udrożnianie rowów
W zakresie gospodarki PO i Wspólnota zamierzają dążyć do pozyskiwania inwestorów zewnętrznych oraz prowadzić politykę wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Zakładają także dostosowanie planów zagospodarowania przestrzennego do potrzeb gospodarki, promocję Wyszkowa jako miejsca dobrego na inwestycje. Mają także pomysł na stworzenie biura (tzw. inkubatora przedsiębiorczości), w którym będzie można uzyskać porady, jak założyć firmę, jak ją finansować itp.
Na spotkaniu padły także hasła zagospodarowania centrum Wyszkowa, udrożnienia rowów melioracyjnych na terenach wiejskich, budowy kanalizacji i ulic na Osiedlu Bajkowym, rynku i ratusza oraz lobbowania na rzecz budowy obwodnicy północno-zachodniej Wyszkowa.
− Rozwój gospodarczy gminy to – poza inwestycjami – także upiększanie i poprawa jakości miasta, wyrabianie w mieszkańcach poczucia, że wszyscy jesteśmy jego gospodarzami – mówił przewodniczący wyszkowskiej PO Adam Mróz. – Dużą rolę odgrywa tu także współpraca z samorządem powiatowym. Powiat to gminy, a potencjał powiatu jest potencjałem gmin. Jeśli będziemy dumni z naszych gmin, będziemy mogli mówić o samorządnym powiecie - dodał.

Scena w parku
− Byłbym niesprawiedliwy, gdybym powiedział, że w Wyszkowie w dziedzinie kultury nic się nie dzieje – zaczął swoje wystąpienie Adam J. Karpiński – Wciąż jednak jest zbyt mało imprez na wolnym powietrzu, na które chętnie przychodziłyby całe rodziny. Kultura to trudny rozdział w naszej gospodarce, ale jakże istotny. Z uwagi na finanse nasze założenia są z pewnością bardziej lub mniej realne. Jesteśmy tego świadomi. Mamy np. ładny park, który powinien lepiej służyć mieszkańcom. Mogłaby tu powstać scena, niekoniecznie nawet z miejscami siedzącymi dla widzów. Nie chodzi o zapraszanie na występy wielkich gwiazd, ale „wyciągnięcie z domu” naszych rodzimych artystów-amatorów, którzy w cyklicznych imprezach mogliby się zaprezentować szerszej publiczności. Również w parku np. przy przystani wodnej można by wygospodarować miejsce z ławeczkami i stolikami na rodzinne pikniki, czy koleżeńskie spotkania – mówił. Zaproponował także zmodernizowanie miejskiej plaży, na której można by organizować najrozmaitsze spotkania.
Wśród pomysłów na wyszkowską kulturę zgłosił nadto: rodzinne imprezy kulturalne, konkursy wiedzy o Wyszkowie i jego historii, konkursy osiedlowe.
− W miejsce tarasu przed „Hutnikiem” przydałoby się coś w rodzaju sceny na imprezy na świeżym powietrzu – podkreślił. – Wyszków potrzebuje też nowego obiektu kulturalnego o randze powiatowej – dodał. Na koniec zasugerował stworzenie stałej komisji kultury i centrum informacji (np. w formie strony internetowej) o wszystkich inicjatywach kulturalnych w mieście.
W tym tygodniu Platforma Obywatelska i Wspólnota Samorządowa mają zaprezentować swoje założenia na temat bezpieczeństwa, spraw społecznych i ochrony zdrowia oraz rozwoju obszarów wiejskich. Po zakończeniu prezentacji wszystkich założeń programowych eksperci koalicjantów opracują szczegółowy, ostateczny program wyborczy.
J.P.

Komentarze

Porażający program Wspólnoty
Dodane przez Gruby Pojazd, w dniu 19.10.2010 r., godz. 17.28
Wspólnota Samorządowa czyli doraźny nowotwór stworzony wyłącznie po to aby kilku "ziomali" dorwało się do stołków. 3 miesiące o wyborach ta Wspólnota Samorządowa zniknie bo ziomale będą już na stołkach a za 4 lata można powołać Jedność Samorządową i znów grać o stołki. A co z tego będą mieli ludzie? Nic!
Bazy pobytowe show
Dodane przez alan, w dniu 19.10.2010 r., godz. 19.01
Ratusz ok 60mln zł, nowa hala sportowa ok. 25 mln zł, park+przystań 11 mln zł. Razem te ekstrawagancje ok. 100mln zł ekstra kasy. A inne wydatki ? Pani Karłowicz jeszcze niedawno krytykowała M. Wiśniewskiego a teraz rąsia w rąsie. A pani Małgorzato jak rozwija się wyszkowskie pływanie. Co do pozyskiwania Funduszy unijnych to w tamtym roku jak wykazał M.Głowacki pozyskano 0.3 mln zł. To może być bolesne zderzenie marzeń i rzeczywistości
Dodane przez frt, w dniu 19.10.2010 r., godz. 19.07
Dobrze,że niedługo wybory.Karetka pogotowia nie może przejechać,ludzie łamią samochody a oni ratusz i scena w parku.Brak dróg i kanalizacji.Wody gruntowe zatruwane przez syf z szamb a oni o kulturze.Najpierw trzeba zabezpieczyć ogółowi mieszkańców podstawę bytu!!!!!!!! a potem myśleć o tych 10% mieszkańców.
Kpisz waść, czy o drogę pytasz?
Dodane przez Nauczyciel, w dniu 20.10.2010 r., godz. 07.13
Sądziłem, że Hryniewicz ma trochę więcej rozumu.To co on opowiada o oświacie to bajdurzenie. Trudno nawet polemizować z wypowiedziami, które są oderwane od rzeczywistości. Panie burmistrzu Nowsielski człowiek, który w również w Pana imieniu wypowiada takie bzdety i to publicznie świadczy również o Pana poglądach. Panie Hryniewicz dobra rada dla Pana idź Pan już na emeryturę zanim choroba zniszcz całkowicie Pana szare komórki bo sądząc po bzdurach jakie Pan wygadujesz jest to tzw "ostatni dzwonek". A może Pan namówi do podobnego czynu innego myśliciela oświatowego Mirosława Kowalskiego. Jego poziom umysłu jest równoznaczny z Pańskim.
do alana
Dodane przez magorzata karłowiczł, w dniu 20.10.2010 r., godz. 16.12
Nic mi nie wiadomo o ,,rąsia w rąsię" z Panem M.Wiśniewskim a jeśli chodzi o wyszkowskie pływanie, to zapraszam na pływalnię w godz.7.00- 15.40, chętnie osobiście opowiem
zgadzam się z nauczycielem i dlatego ...
Dodane przez Doradca metodyczny, w dniu 20.10.2010 r., godz. 17.51
proponuję oświatę gminną powierzyć osobie najbardziej kompetentnej, czyli nauczycielowi akademickiemu, panu M. Siekierskiemu.
ratunkuuuuuuu
Dodane przez nauczyciel, w dniu 20.10.2010 r., godz. 19.50
O skuteczności w pozyskiwaniu funduszy unijnych przez obecne władze Wyszkowa świadczy założenie Lokalnej Grupy Działania, która w ogóle nie działa - 12 milionów poszło się j..bać. Brawo!!!!
Dodane przez k, w dniu 21.10.2010 r., godz. 07.38
scena w parku ? na tyle imprez co sie w wyszkowie robi :-) bedzie dobre miejsce zeby piwo wypic wieczorem lepiej zeby sie za drogi i parkingi w miescie wzieli bo ani przejechac ani zaparkowac nie ma gdzie moze zrobic obwodnice wyszkowa z serockiej do bialostockiej tylko nie przez srodek miasta :-)jak to ma m,iejsce teraz jak zwykle obiecanki przedwyborcze
luki
Dodane przez kali, w dniu 21.10.2010 r., godz. 07.47
cytuję "obecnie wiele mniejsc przeznaczonych do uprawiania sportu w naszej gminie nie jest w pełni wykorzystywanych. " Wniosek -potrzebna jest nowa hala!!! Nagrodę Nobla przyznać tej pani!!! Jeżeli będzie kandydować postarajmy się by swoje mżonki uprawiała jedynie na swoim podwórku. Pan A. Karpiński szykuje się na szefa zaproponowanej przez siebie stałej komisji kultury. Dobre i zabawne jak żłoby tworzą kolejne żłobki, korytka. Już kiedyś pan Adam chodził dumny po mieście chwaląc się,że jest szefem szefów społecznych doradców burmistrza...W WOKu prowadzi kółko a raczej kółeczko plastyczne. Ludzie walą mu całymi rodzinami...Za niezłą kaskę. Dobra rada: jedz pan uzdrawiać kulturę do Londynu albo raczej Lądka Zdroju. Panie Giziński spodziewałem się po panu naprawdę więcej. Idz pan do lekarza. Ma pan zbyt dużo doczynienia z białymi robakami, którymi pan handluje. Może się panu gdzieś zalęgły? W głowie ?
do Kali
Dodane przez Anonim, w dniu 22.10.2010 r., godz. 06.07
Widać,że pojęcia nie masz o czym piszesz. Oprócz hali sportowej są też inne obiekty- pływalnia, korty, ścieżki rowerowe i są raczej mało wykorzystywane i rozreklamowane. Spróbuj Kolego wynająć halę sportową , wtedy będziesz wiedział o czym piszesz
Druga Hala będzie trendy.
Dodane przez alan, w dniu 22.10.2010 r., godz. 10.49
Wiesz co anonim chyba sprawdzę co się dzieje w tej hali sportowej, bo wydaję mi się, że oprócz meczów Campera i zajęć szkolnych dla szkoły na Polonezie do duże się nie dzieje. Nie słyszałem o żadnym koncercie na hali czy dobrej imprezce. te wszystkie mecze amatorskie w Piłkę czy siatkę to nie muszą odbywać się na hali. Przy każdej prawie szkole są sale sportowe. Hala i całe to centrum na Polonezie jest traktowane po macoszemu przez WOSiR
Dodane przez ANONIM, w dniu 22.10.2010 r., godz. 21.40
Hala na Polonezie w planach była halą szkolną i taką funkcję powinna pełnić W tym problem. WOSiR nie robi NIC na hali-oprócz wynajmowania (głównie szkole), nie robi NIC na basenie, właściwie ogólnie nie robi PRAWIE NIC...a kasę przejadają TOTALNĄ!!!Warto sprawdzić!
Dodane przez Roy, w dniu 25.10.2010 r., godz. 19.06
Najważniejsza jest Obwodnica Północna.Zadne inne duperele.Drogi to krwioobieg kraju.Podstawa wszystkiego.Polska jest cholernie zapóżniona.Trzeba to nadrobić.Tylko tiry nas rozjeżdzają, bo muszą.Zadnej turystyki indywidualnej z Zachodu.Taki turysta wszędzie wlezie w każdej dziurze zostawi grosz.Budujecie hale sportowe,w których zamiast sportu odbywają się studniówki.Czy to jest normalne.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl