Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 października 2021 r., imieniny Darii, Ingi

Bez tłoku przy naborze

(Zam: 19.07.2012 r., godz. 10.30)

Zakończyła się wstępna oraz uzupełniająca rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego. Okazuje się, że o miejsca w szkołach nie trzeba walczyć, bo każdy kierunek ma jeszcze sporą rezerwę. Liczebność w klasach znacznie zmalała.

Organ prowadzący, czyli powiat wyszkowski planował przyjąć do swoich szkół ponad 950 uczniów, tyle też przygotowano miejsc. Po rekrutacji wstępnej oraz uzupełniającej okazało się, że zgłosiło się ponad 650 uczniów, co oznacza, że blisko 300 miejsc pozostaje w dalszym ciągu wolnych.
– Nie jest źle, ale da się zauważyć wyraźny spadek – tłumaczy starosta Bogdan Pągowski.
Najlepiej nabór wypadł w Liceum Ogólnokształcącym. Utworzonych zostanie tam sześć klas LO liczących po około 26-30 osób. Mimo to jest jeszcze kilka wolnych miejsc. W pozostałych szkołach utworzonych będzie pięć oddziałów LO, które będą liczyły od 20 do 22 osób (ZS nr 1 – 4 klasy, ZS nr 2 – 1 klasa). Tu również nie brakuje wolnych miejsc.
– Chcieliśmy utworzyć jak najwięcej szkół zawodowych, ale tendencja jest taka, że młodzież chce się kształcić i wybiera licea – ocenia starosta.
Z danych wynika, że w najbliższym roku szkolnym w liceach będzie się kształcić ok. 200 uczniów, najwięcej w technikach ok. 300, a w szkołach zawodowych niecała setka absolwentów gimnazjum.
Jak wyjaśnia naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego Krzysztof Arbaszewski należy zakładać, że w technikach, tam gdzie się da, będą oddziały łączone.
W szkołach zawodowych najlepiej nabór wypadł w Zespole Szkół nr 1. Na trzydzieści utworzonych miejsc, zarezerwowanych jest dwadzieścia osiem. Sporo wolnych miejsc (po 12 na jeden oddział) w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz elektryk posiada Zespół Szkół nr 2.
Zrezygnowano z dwóch kierunków kształcenia: Technikum Energii Odnawialnej w ZS nr 2 oraz „kucharz” w Zespole Szkół w Zabrodziu.
Powiat wyszkowski utworzył ok. 120 miejsc więcej niż było absolwentów gimnazjum. W tym roku po raz pierwszy prowadzony był również nabór elektroniczny. Niestety, nie były w niego włączone Zespół Szkół nr 3, którego organem prowadzącym jest marszałek województwa oraz ZDZ, co w pełni nie zobrazowało rekrutacji. W przyszłym roku elektroniczny nabór będzie również w nich działał.
I.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl