Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyZ seniorami o depresji

Ikona
(Zam: 05.07.2012 r., godz. 11.23)

- Tempo współczesnego życia sprawia, że depresja jest problemem dotykającym osoby w każdym wieku – mówi kierująca Środowiskowym Domem Samopomocy „Soteria” Hanna Wargocka. Z myślą o seniorach w placówce odbyły się spotkania, w trakcie których mogli poszerzyć swoją wiedzę o tej chorobie.

SDS „Soteria” jest domem dziennego pobytu dla osób z chorobami psychicznymi, gdzie odbywa się terapia. Wraz ze stowarzyszeniem BORIS realizuje projekt „Regionalna Platforma Współpracy na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Ekonomii Społecznej”, w ramach którego pokazuje swoją działalność lokalnej społeczności. Jesienią ubiegłego roku „Soteria” zorganizowała dzień otwarty, podczas którego placówkę odwiedziło ponad sto osób, w większości młodzież z wyszkowskich szkół.
27 i 28 czerwca zorganizowano spotkania dla seniorów. Hanna Wargocka pokazała im „Soterię” opowiedziała o formach zajęć z podopiecznymi, prezentując ich prace plastyczne itp.
- Problem chorób psychicznych dotyka młodych i starszych. Warto dowiedzieć się, czy nam też mogą się one przytrafić – tłumaczyła. – Świadomość zdrowia psychicznego współcześnie jest dużo większa niż kiedyś, nadal jednak zaburzenia psychiczne w społeczeństwie naznaczają i stygmatyzują. Dotykają głównie osoby wrażliwe, czułe, empatyczne, które dawały z siebie dużo innym.
Gośćmi wydarzenia byli także: naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miejskiego Anna Gołębiewska, Ewa Chmielewska z wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Barbara Godleś ze stowarzyszenia „Promenada”.
W przerwie między zwiedzaniem „Soterii” a kolejnym punktem programu spotkania, uczestnicy obejrzeli występ podopiecznych ośrodka MONAR. Wykład na temat depresji wygłosił psycholog Marek Rosłoniec. Jak stwierdził, w 2020 r. zaburzenia psychiczne będą na drugim miejscu rankingu częstotliwości występowania chorób na świecie. Słuchacze mogli wykonać test mierzący samopoczucie. Była też możliwość skonsultowania wyników z terapeutami.
Spotkanie zwieńczył grill na świeżym powietrzu.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl